egoe-plus
Automobily

Řidičský průkaz propadne do konce roku 590 tisícům lidí. Nenechte výměnu na poslední chvíli, varuje stát

Řidičský průkaz, vzor. Parmen: MDČR
Řidičský průkaz, vzor. Parmen: MDČR

Ministerstvo dopravy upozornilo, že stovky tisíc lidí zapomínají na výměnu řidičského průkazu. Podle aktuálních statistik skončí jeho platnost do konce roku 590 tisícům řidičů.

Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva dopravy. Od začátku letošního roku si o výměnu řidičského průkazu dosud požádalo celkem 260 tisíc motoristů. Pro nový průkaz si tak přišlo 30 procent řidičů z celkových 850 tisíc, kterým v letošním roce platnost průkazu uplyne. „Jedná se o průkazy vydané v roce 2010 s dobou platnosti na deset let, případně v roce 2015 na dobu pěti let,“ řekl mluvčí ministerstva František Jemelka.

Ministerstvo vyzvalo, aby řidiči nenechávali výměnu průkazů na poslední chvíli, a to i přes to, že se prodloužila platnost některých dokladů v době epidemie koronaviru.

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením platnosti dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

Mezi nejvytíženější kraje patří kraj Středočeský, Jihomoravský a Hlavní město Praha. O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana. Aktuální statistiku k výměně řidičských průkazů najdete na našem webu.

Evropská unie již dříve prodloužila platnost některých dokladů v době epidemie koronaviru nařízením č. 2020/698. Z něj vyplývá, že platnost řidičských průkazů, která skončila v době mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020 se automaticky prodlužuje o sedm měsíců od data původního ukončení platnosti dokladu (např. platnost řidičského průkazu původně do 30. 03. 2020 je tímto nařízením automaticky prodloužena do 30. 10. 2020). Protože však úřady v ČR již běžně fungují, doporučujeme neodkládat výměnu dokladů – předejde se tak frontám na úřadech na přelomu let 2020/2021.

V případě, že lidé usednou za volant s propadlým řidičským průkazem, riskují pokutu na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Myšpul

Proč se každou chvíli někde píše, kolik lidí si musí DO KONCE ROKU vyměnit řidičáky nebo občanky když na dokladech je konkrétní datum platnosti a ne jen rok?
Ano, teď do toho vstupuje koronavirové opatření s prodloužením platnosti, ale pořád to není nic o nějakém konci roku.

Noris

Nikdy som nepochopil, naco je dobre menit vodicak (VP) kazdych 5 ci 10 rokov v CR. Ved predsa clovek ma vzdy pri sebe OP s aktualnou fotkou, takze argument o neaktualnej fotografii pada. Dalej, ked je predsa nejaka zmena zdravotneho stavu (okuliare/sosovky), prip. zmena skupiny, tak je clovek povinny si poziadat o novy VP automaticky. Nerozumiem tomu aj z dalsieho dovodu, napr. na Slovensku sa do roku 2013 vydavali VP s neobmedzenou platnostou (niektori este vlastnia stare ruzove vodicaky z 90rokov). Nasledne bola tato platnost legislativne obmedzena, ruzove platia do konca roka 2023 a karticky (EU vzor) do konca roka… Číst vice »

Kalina

I kdyby platnost prodloužili rovnou o dva roky (a možná se tak nakonec stane), absolutně ničemu by to nevadilo. Kromě toho v době, kdy se snaží být vše online, by měl každému stačit jen jeden, tedy občanský průkaz pro identifikaci + záznam v centrální databázi, zda má ridičské oprávnění a na jaký druh vozidla.

Tomas

a jak by ses prokazoval, že máš platný řidičák, někde v zahraničí? .)

buďme realisté…

Bob

Že bych si na cestu do necivilizovaných banánových republik nechal vystavit buď mezinárodní řidičák, nebo nějaký místní certifikát? Ale samozřejmě pokud má fungovat nějaký mezinárodní systém, tak bez spolupráce s ostatními státy ho sami nezavedeme. A jestli je rozumné, abychom nechali třeba ruským nebo čínským úřadům volný přístup do našich registrů obyvatel, to je taky otázka.

Kalina

V rámci EU, podobně jak platí v zahraničí OP, by neměl být s ověřením problém. Toto by bylo řešení pro drtivou většinu řidičů, jen zlomek když by potřeboval řídit mimo EU by měl možnost mít fuzický ŘP s mezinárodní platností.

v.sp

Zrusit OP – resp. ho nechat jen pro lidi, kteri nemaji ridicak.
Proste zavest jeden spolecny doklad, ktery zastane OP i RP.

Spousta statu nepotrebuje OP vubec, nejaky nahradni (dobrovolny) doklad maji treba jen pro prokazani veku (nakup alkoholu apod.) Napr. USA, Novy Zeland, UK, …

Pražák

Což by stejně spoustu lidí nutilo mít fyzicky doklad, např. já si většinou na dovolené půjčuji auto, vzhledem k tomu, že soukromé firmy by těžko mohly mít do úřední databáze náhled, tak by to nic neřešilo. Lepší by bylo mít OP a ŘP jako jeden doklad na němž by byly informace z obou dokladů.

Bob

No nevím, banka mi novou kartu před vypršením platnosti té staré pošle sama, bez žádosti, bez opakovaného docházení na nějakou přepážku. Že by to stát s občankama a řidičákama nedokázal? Jo aha, on si mě stát musí znovu vyfotit. Zvlášť na pas, zvlášť na občanku, zvlášť na řidičák. Použít jednu fotku na všechny tři doklady neumí. Asi před rokem jsem si měnil dva doklady najednou u stejného úřadu, ale všechno jsem musel absolvovat dvakrát, na dvou různých pracovištích pár set metrů od sebe. Jiná věc je, že držiteli řidičáků jsou často i lidé, kteří desítky let nečetli pravidla provozu a… Číst vice »

Jiří Kocurek

„Tak, jestlipak víte, jak vysoko nad vozovkou mají být světla návěsu.“ „MĚ NEZAJÍMÁ že děláte Béčko“, zvyšuje hlas zkušební komisař. „Při zastevní na STOPce musíte vyřadit“ vyhazuje autobusáka od zkoušky jiný komisař. Co natom, že máte automatickou převodovku, prostě přesunete volič do polohy N.

Bob

To pravidelné přezkušování by jistě nedělal nějaký policajt, který se dá koupit pár šunkovými chlebíčky (ano, tak to organizovala autoškola DPP, kde jsem si kdysi dělal skupinu C). Na to by jistě vznikly specializované certifikované firmy, podobně jako na STK. Ostatně tuším, že i Polygon Most vznikl svého času jaksi jako vedlejší produkt bodového systému, nebo se mýlím? (https://www.autodrom-most.cz/cz/bezpecna-jizda/odpocet-bodu/skoleni-s-naslednym-odpoctem-bodu/)

Jiří Kocurek

A na STK zkušební komisař do protokolu nenapíše nesmysl v podobě zvlněných brzdových kotoučů na autě s bubnovými brzdami… A vůbec to není proto, že mají předepsaný počet závad, které musí vykázat, aby nevybočovali z tabulek nadřízenému orgánu…
Tyhle pozice přitahují úplatné úředníky jako magnet.

Jiří Kocurek

PS: Máme málo úřadů, budeme mít další, který bude lidem znepříjemňovat život. Nejčastější příčiny nehod se stejně přezkoušet nedají.
https://www.policie.cz/soubor/informace-o-nehodovosti-prosinec-2019-pdf.aspx

1. nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky. Aneb jakou rychlostí projíždět zatáčku o poloměru 60 metrů za deště.

v.sp

A jeste k tomu cestovni pas.
No a to vsechno dvakrat – jednou pozadat, jednou vyzvednout.
Ale nejake sdileni fotek mezi OP a RP uz ma asi dva roky fungovat, co jsem zahledl v novinach?

Pražák

Funguje, ŘP jsem si měnil před pár dny a úřednice se mě ptala zda chci znovu vyfotit či zda mi bude stačit fotka z OP. Jinak musím říct, že to v Praze (Vyšehrad) celkem jede. Na podání žádosti jsem čekal asi 20 minut (20 lidí bylo přede mnou) a na vyzvednutí cca 50 minut (52 lidí přišlo dřív), a to bez předchozí on-line rezervace, to bych byl do 5 minut pryč.

František Plášek

Přesně tak, na výměnu ŘP jsem se online objednal a celé to trvalo něco přes 5 minut. Na úřadě mi dali vybrat z několika fotek uložených v systému a bylo hotovo…i bez focení.

František Plášek

Tak nevím….na úřadu jsem si vybral z několika fotek, které jsou v systému (OP, ŘP, PAS,….) a tím to skončilo…celá akce něco přes 5 minut.

Modré zábradlí

Country for future. Welcome.

robert

Letos mi končí taky, na konci roku. Ale když půjdu na úřad zítra, nebude to brzy? Proč tam není napsáno, kdy nejdříve je možné výměnu uskutečnit?

Bob

Na internetu jsem našel, že o výměnu řidičského průkazu je možné žádat nejdříve tři měsíce před koncem jeho platnosti. Ale jestli je to založeno na nějakém zákonu, nebo si to nějaký úředník vymyslel sám od sebe, to se mi nechce hledat.

Jakub P

Je to v první větě čtvrtého odstavce článku.

Bob

V § 109 a 118 zákona č. 361/2000 Sb. a pochopitelně ani ve vyhlášce 31/2001 Sb. jsem nic o žádných třech měsících nenašel. V první větě čtvrtého odstavce článku nic o tom, na čem jsou ty tři měsíce založeny a proč to nejsou dva nebo naopak čtyři měsíce, nevidím. A dokonce jsem to nenašel ani v zákoně 634/2004 Sb. o správních poplatcích. Tam se pouze v položce 26 píše, že „předmětem poplatku není … povinná výměna registrační značky a řidičského průkazu podle zvláštního právního předpisu“, ale odvodit z toho, jak dlouho předem si ten propadající řidičák můžete vyměnit, nelze. Z… Číst vice »

v.sp

Uz je to par let, ale tehdy byl limit pro OP jiny nez pro RP a musel jsem platit pokutu, ze jsem je chtel 4 mesice predem.
A jeste komplikace, ze mezinarodni ridicak odmitli vydat k tomu staremu, i kdyz na tom mezinarodnim neni cislo narodniho ridicaku uvedeno (takze bylo jedno, jestli k nemu ukazu novy, nebo stary).

Pražák

Je to dle zákona, tedy pokud chcete výměnu bezplatně. Za poplatek Vám ho vymění kdykoliv.

Bob

Kde přesně a ve kterém zákoně jsou ty tři měsíce teda?