umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Železnice

Rekordní rok žlutých vlaků. Počet cestujících vzrostl o více než čtvrtinu díky expanzi do Brna

RegioJet na Smíchově. Foto: Jan Sůra
RegioJet na Smíchově. Foto: Jan Sůra

RegioJet loni upevnil pozici druhého největšího osobního železničního dopravce v zemi. Za loňský rok přepravil v Česku a v mezinárodních vlacích 4,67 milionu cestujících, což je oproti roku 2016 (3,7 milionu) nárůst o 26 %. Důvodem růstu je především expanze na novou trasu z Prahy do Brna a Bratislavy. Letos firma čeká ještě větší růst.

Firma těží z komplikované situace na D1, kterou řada řidičů raději přestala využívat a jezdí vlakem. Růst počtu cestujících mezi Prahou a Brnem dlouhodobě hlásí i České dráhy.  „Jezdí s námi manažeři na služební cesty, zejména z Brna do Prahy, kteří vidí, že ve vlaku mohou v klidu během cesty pracovat, nabízíme jim připojení k nejsilnější wifi a v Brně jsme pro ně a další cestující otevřeli přímo u nádraží Brno-Židenice parkoviště, kde mohou zaparkovat zdarma a do Prahy dojet RegioJetem. Daří se nám Brňáky učit jezdit do Prahy ještě více vlakem; letos v tom pokračujeme ve směru na Vídeň,“ řekl Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet.

RegioJet loni kvůli přilákání nových cestujících spustil novou tarifní třídu low-cost bez servisu. Díky ní cena jízdenky z Prahy do Brna klesla pod stokorunu.

Firma loni na konci roku ještě spojení z Prahy do Brna a Bratislavy rozšířila, začala jezdit ještě do Vídně. I proto čeká společnost ještě větší tempo růstu, než loni. Aktuálně meziročně roste o 30 %. „Čtyři páry nových spojů za období prvních 45 dnů provozu již využilo 100 tisíc cestujících,“ uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj. V červnu přibude na trase Praha – Bratislava ještě další pár spojů s odjezdem v 8.47 z Bratislavy, z Brna v 10.09 a příjezdem do Prahy ve 12.42 hodin. V opačném směru pak nový spoj pojede z Prahy v 17.21, příjezdem do Brna v 19.40 a do Bratislavy ve 21.12 hodin.

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zákazník

Živě z Vídně žlutý vlak na příjezdu v 13.20 vystoupilo 9 lidí za hodinu ri odjezdu nastoupilo 5. Do opožděného rj76 nastoupilo cca 100 lidí.

Ludvík Petera

Radim Jančura prohlásil, že mají nejlepší WiFi, takže to tak je. Někdo prohlásil, že Aleš Petrovsky je železniční odborník (nebo tak nějak)a tak to je a jak to je s ověřováním informací dva zdroje apod?

jan

Tak jedna věc jsou celkové počty cestujících, druhá bude ziskovost.

noerf

S ohledem na to, že CD dostávají dotace na lince do Vídně i Bratislavy a došlo ke snížení cen, tak bude Regiojet rád, když bude na nule. Pokud bude jezdit s alespoň se sedmi plnými vagony, tak bude v zisku, ale s pěti vagony jako z Brna a zpět mi přijde, ze budou ztrátové.

T2015

Autorom foto Regiojet nie je, poprosím o správne uvedenie utora 😉

babilon

20 z Vídně, dalších 257 z ostatních zastávek, a těch 277/vlak vám vyjde.

babilon

Nějak blbě se mi to zařadilo, to je reakce na Tomáše Velendorfa.

jančurobijci

Tak dost vlaků má na zrušení během týdne i v úseku Brno – Praha, uvidíme časem.
Ale s takto levným jízdným je potřeba zaplněnost opravdu velká, což je zatím jen u některých víkendových spojů a PO ráno, PÁ odpo……….

Tomáš Velendorf

V tom případě je to v pořádku, pokud tedy rj staví i v Rájci-Jestřebí. Jinak by mě to vycházelo jen na 259 cestujících/vlak.:)

Alex, Havířov

To je sice pěkné, že nasadil lowcosty do Brna a Bratislavy. Cestujícím to samozřejmě přeji, ale štve mne, že je vzal z rychlíků na Košice a na větší vzdálenosti už je to dost poznat. A dát z Ostravy do Košic 8,70 Euro nebo 12,40 Euro už je dost podstatný rozdíl. Když z Brna do Prahy jezdí každé 2 hodiny, tak by snad stačily na každém druhém vlaku. Do Košic jedou jen 3 za celý den, tak by se tam mohly vrátit a tak to prostřídat. A na nočních 1021 a 1020 nejen že lowcosty byly výrazně levnější, ale také i… Číst vice »

petr.r

Máte pravdu, stím lowcostem jsem cestoval taky, než nám zrušil všechny spoje. S RJ je radost za ty peníze cestovat a ty noviny a rajec odečítám od jízdného.

Luk

Nejsilnější WiFi? 😂😂😂 Nezaujatý článek…

Matěj Vondřička

Taky jsem si říkal:))

Leoš Konečný

A kdo ji má silnější?

šotouš

Vídeň byla zajímavá před vánocemi. Osobní postřeh z Vídně minulý týden: do špinavého vlaku nastupovalo na Wien Hbf.cca 20 lidí.

Nekdo

pro nas z Krna je zajimava vzdy. minimalne proto, ze je tam letiste…

Tomáš Velendorf

Patrně jsi myslel 20 lidí alá nějaké tři kupé, ne? Aleš Ondrůj říkal 100 000 cestujících/ 45 dní/ 4 páry vlaků. Možná už neumím ani počítat, ale vychází mi z toho nějakých 277 lidiček/ jeden vlak.:)

Partneři

Škoda transportation
podcast