Letectví

Rekordní rok ruzyňského letiště. Za 9 měsíců odbavili více lidí, než za celý rok 2014

Letiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha
Letiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha

Letištěm Václava Havla prošlo za prvních devět měsíců letošního roku více lidí, než za celý rok 2014. Tempo růstu sice v září nepatrně oproti jiným měsícům zpomalilo, i tak je ale už téměř jisté, že Letiště Praha pokoří v počtu cestujících za celý rok nový rekord.

Podle zveřejněných statistik Letiště Praha prošlo v září branami všech tří terminálů 1,613 milionu cestujících, o 15,9% více, než před rokem v září. Za celý rok už letiště zaznamenalo 11,78 milionů cestujících, což představuje nárůst 19,21%. V absolutním vyjádření to znamená nárůst o téměř dva miliony cestujících.

Počty cestujících jsou za prvních devět měsíců vyšší, než za celý rok 2014. Tehdy prošlo letištěm 11,1 milionů cestujících.

Zářijové statistiky potvrzují dlouhodobé trendy: letiště roste i díky tomu, že létají do Prahy větší a plnější letadla. Počet pohybů, tedy příletů a odletů, stoupl o necelou desetinu.

Výrazně také roste objem nákladní dopravy na Ruzyni, za prvních devět měsíců odbavilo letiště 60 tisíc tun zboží, což je o 18,7% více, než před rokem.

Pořadí letišť, kam z Prahy létá nejvíce lidí, zůstalo i v září stabilní: první Paříž CDG, následovaná moskevským Šeremetěvem a Amsterdamem. V pořadí měst vede výrazně Londýn.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

A nebo se to dá vyjádřit i tak, že letos za 9 měsíců odbavili zhruba stejně lidí, jako za celý rok 2011, přitom počet pohybů (vzletů a přistání) byl tehdy zhruba stejný jako bude letos za celý rok. Jinými slovy, letos stačí na přepravu stejného množství cestujících o čtvrtinu méně letů než před šesti lety.

V době nejrušnějšího provozu v Ruzyni (2007-09) připadalo 71 cestujících na jeden pohyb, v roce 2014 to už ale bylo 89 cestujících a letos to určitě bude přes stovku! Proto ještě zdaleka není vyčerpaná dráhová kapacita letiště.