umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Doprava ve městě

Rekola spouští ke kolům sdílení bobovacích lopat

Bobovací lopaty na Petříně. Foto: Rekola
Bobovací lopaty na Petříně. Foto: Rekola
Rekola reagují novou nabídkou na současnou situaci, kdy je možné využívat k sáňkování městské svahy.

Ve třech městech v Česku rozjíždí společnost Rekola, známá jako průkopník bikesharingu, systém sdílení bobovacích lopat. Firma tak reaguje na situaci, kdy i ve velkých městech zůstává v posledních dnech sníh a lidé řadu městských svahů využívají k sáňkování či bobování.

Do Prahy, Brna a Olomouce firma umístila třicet sněhových kluzáků. V Praze jsou na Petříně, Letné, Vítkově, v Riegerových sadech a ve Stromovce. V Brně jsou k dispozici pod hradem Špilberk a u planetária na Kraví hoře. V Olomouci je najdou v Parku Malého prince a na Velkomoravské. Za půl hodiny půjčení zaplatí lidé deset korun. Půjčují se přes mobilní aplikaci. Každý kluzák je označen číslem, které stačí zadat do mobilní aplikace Rekola. Ta zobrazí uživateli kód od zámku, kterým je kluzák uzamčen. Po skončení jízdy stačí zamknout kluzák zpět na určené místo a následně jej vyfotit.

Půjčování kluzáků bude fungovat pravděpodobně do jara, nebo do doby, než z kopců zmizí sníh. Po zásahu policie na Petříně se stalo sáňkování ve městě silně medializovaným tématem a začal se šířit názor, že sáňkování je zakázáno. Magistrát proto postupně vyznačuje trasy, kde je sáňkování povoleno bez omezení.

Líbí se mi, jak na situaci pohotově zareagovala Rekola a v jednom projektu spojila zábavu i pomoc potřebným. Určitě není pravda, že se v centru Prahy nesmí vůbec sáňkovat. Podíváme se ale na revizi vyhlášky staré 20 let, která to upravuje a má svoje limity. Věřím, že pomůže i označení míst v parcích, kde se může bez problému sáňkovat. Do budoucna vznikne i on-line mapa, která celou pražskou bobovací infrastrukturu Pražanům zpřehlední z pohodlí domova dříve, než vyrazí na svah,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Rekola současně se startem systému upozorňuje na projekt Nocleženka, v rámci kterého Armáda spásy zajišťuje lidem bez domova možnost strávit noc v teple. Přes aplikaci mohou na tuto aktivitu přispět.

Odebírat
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Kde jsou ty časy, kdy půjčovny měly vlastní placek, kde si ty svý krámy skladovaly a neparazitovaly na veřejném prostoru…zdravím car4way co mi pravidelně na 14 dni odstaví svoje auto před obchodem ..

M19

Raději byste tam zákaz zastavení?

Gale

Ach jo, proč pořád tuhle protežovanou půjčovnu podezíráte z nějakého sdílení?
Veškeré půjčované instrumenty jsou jejím majetkem a její klienti platí normální nájemné.
Spíš už by se v nějakém článku (ač působí spíš jako komerční sdělení) hodila informace kterak Rekola Bikesharing s.r.o. platí za zábory veřejného prostranství, díky kterým vůbec může své podnikání provozovat…

Petr766

Rekola nejsou průkopníkem bikesharingu, ale průkopníkem sosání dotací na bikesharing.

Tomáš

To je tak hloupý… Možná pro pár hipsterů. A jako reklama. Proč na to Honzo skáčete?

Lofas

slušnej bizár 😀

thegrid

Půjčování kusu recyklovaného plastu s výrobním nákladem 30kč.

Jakub P

O mnoho lepší, než kdyby si ho každý koupil a po použití zahodil…

Santos

Klidně ať se půjčují – ale výrobní náklady jsou téměř totožné s půjcovným a to je špatně. Jako zálohu na vrácení ano, jinak je to bezva „podnikatelský záměr“

Jakub P

Včetně výrobních nákladů toho zámku a výroby a provozu aplikace? Jestli je to tak super výhodnej kšeft, proč už jim dávno nekonkurujete?

thegrid

Protože je to blbost. Jak ekonomicky, tak ekologicky. Nechci mít aplikaci na boby, na LIDL nakupy atd co mě bude špehovat.

Jiří Kocurek

A do ceny výrobku na pultě se nepočítá doprava a DPH?
Nebo se má ještě připočítat mzda pro plánovače cen sedícího na úřadě?

Petr766

Tak hlavně že nevadí, že se to zase bude válet všude. Jinak zábradlí nad lanovkou, naprosto ideální místo…

Jiří Kocurek

Tak je utíkejte vyrábět a prodávat přímo na svahu, lidi vám urvou ruce.

Santos

Vyrábět je přímo na svahu opravdu nikdo nebude

moot

no tak na mallu za 50kč/ks. tzn. když budu bobovat 150min+, tak se mi vyplatí navštívit mall. Pokud půjdu na hoďku, vyplatí se mi rekola.

Jakub P

Plus doprava, čekání na dodání, nutnost ho donést na místo a zas odnést domů, vymyslet, kam ho doma uložit, příště si vzpomenout, že ho mám a kam jsem ho zahrabal…

Petr766

Ano, lepší to pohodit, kde mi to odpadne z ruky. Stejně jako ty růžové krámy, co se válí všude. O enesmyslech zvaných „koloběžka“ ani nemluvě. Ale hlavně že ušetřím nést kluzák když jdu sáňkovat

Xyz

vyrobny naklad 30Kc? ste si isty ze ste sa nepreklepli s tou nulou, ten plast nema hodnotu ani 3 koruny, ostatne v obchodoch stoji par desiatok korun s peknou marzou

Turnovak

A nerozehnala ze tenhle přečin náhodou městská policie mateřskou školku?

Jakub P

On ten zákaz platí jen v části Petřína, na velké části se bobovat a sáňkovat smí. Praha to slíbila líp vyznačit (kde jo a kde ne) a taky aktualizovat tu vyhlášku, takže těch zakázaných ploch by mohlo ubýt.

Jiří Kocurek

Měšťáci … ti jsou schopni pokutovat zato, že stojíte zadkem k chodníku, když značka jasně ukazuje předkem k chodníku. Nebo nasadit botičku na obrněnou dodávku, která stojí před pobočkou ČNB. Shopnosti obojího již prokázali, nejedná se tedy o pomluvu, ale o konstatování faktu.

...

Nejlepší bylo, když pokutovali (lístečkem za stěrač) pro špatné parkování ten taxík, ve kterém ležel na zadní sedačce zavraždený taxikář.

Xyz

rozohnala nelegalne, rozhanala deti ktore sa sankovali na svahu kde je to povolene, detska policia zase raz opat preukazala inteligenciku svojich zamestnancov

nie nadarmo ucim svoje deti ze k policii idu robit ti hlupejsi ludia, ktori si nenajdu normalnu pracu inde

Nekdo

A co půjčování neprůhledných papírových pytlíků na chlast?

BND 30

To má potenciál !

Jiří Kocurek

Čaj do termosky … a bude se dýchat. Krucinál, nula!

...

Tak to je opravdu dopravní zpráva dne… Zprovoznění půjčovny podprdelníků.

BND 30

Ještě by někdo mohl tvrdit, že je tento druh dopravy diskriminován…

Partneři


Czechtoll

pst
podcast