RegioJet vědomě porušil zákon, nezveřejnil výsledky kvůli zelené konkurenci

Scania Flixbusu a Scania Irizar RegioJetu. Kdo zůstane po cenové válce vpředu? Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářScania Flixbusu a Scania Irizar RegioJetu. Kdo zůstane po cenové válce vpředu? Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Společnost RegioJet i další firmy z celé skupiny Student Agency odmítají zveřejnit účetní závěrku za rok 2016. Porušují tak zákon

Společnost RegioJet i další firmy z celé skupiny Student Agency odmítají zveřejnit účetní závěrku za rok 2016. Porušují tak zákon o účetnictví.

Poslední termín ke zveřejnění výsledků za rok 2016 uplynul 31.12. 2017. Student Agency v minulých letech výsledky zveřejňovala dříve, za rok 2015 například v srpnu. Ke zveřejnění údajů za rok 2016 se ale nemá.

Mluvčí firmy Aleš Ondrůj vysvětluje nezveřejnění příchodem nové konkurence. Aniž by jmenoval, je zjevné, že jde o FlixBus, který loni jednal o pohlcení žlutých autobusů a nakonec vstoupil na český trh vnitrostátních linek sám.

„Situaci nám bohužel komplikuje nerovné postavení z hlediska zveřejňování ekonomických údajů. Na trhu je nová konkurence, která sama údaje svém o hospodaření nepublikuje a zároveň se netají tím, že nás přišla odstranit z trhu. Víme, že právě údaje z našich výročních zpráv mohly v tomto případě znamenat důležitou obchodní výhodu, kterou zatím nechceme poskytovat,“ uvedl Ondrůj. FlixBus žádné výroční zprávy zveřejňovat nemusí. Omezuje se pouze na údaje o počtech cestujících za celý trh.

Nezveřejňování výsledků je v Česku téměř národním sportem. Za rok 2015 informační povinnost podle studie společnosti Bisnode nesplnilo 64 procent firem. Postihy za neplnění povinnosti jsou totiž minimální, i když teoreticky podle zákona může soud vyměřit pokutu 100 tisíc korun, při opakovaném porušení až do hodnoty 3 % hrubých aktiv.

Student Agency není jedinou dopravní firmou, která čísla za rok 2016 zatím nezveřejnila. Chybí například údaje za společnost Jindřichohradecké místní dráhy. Jiní dopravci mají pravidla pro zveřejňování přísnější kvůli veřejně obchodovatelným dluhopisům: České dráhy a Leo Express tak o výsledcích musí informovat jednou za půl roku. Leo Express kvůli zpoždění splnění povinnosti o půl roku s výroční zprávou za rok 2015 dostal pokutu od ČNB milion korun.

Dopravci na železnici musí své výsledky reportovat i Drážnímu úřadu kvůli dokládání finanční způsobilosti. Tuto povinnost RegioJet splnil.

Tagy FlixBus JHMD RegioJet student agency zveřejňování výsledků
30 komentářů