egoe-plus
Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Řecko na chvíli zakázalo přistávat letadlům Wizz Air. Kvůli nerespektování pravidlům ochrany před koronavirem

Airbus A320 společnosti Wizz Air. Foto: Pixabay.com
Airbus A320 společnosti Wizz Air. Foto: Pixabay.com
Podle řeckých úřadů aerolinky nekontrolovaly, zda mají cestující vyplněný formulář nutný pro vstup do země.

(Aktualizováno 23:30) Letecká společnost Wizz Air nesměla chvíli létat na hlavní řecké letiště v Aténách. Důvodem bylo nerespektování požadavků řecké vlády na vyplnění formulářů každým cestujícím před příletem do řeckého hlavního města.

O opatření informovaly servery Aviation24.be a Airwaysmag.com. Omezení nakonec Řekové zrušili po slibu aerolinky, že bude více cestující kontrolovat.

Všichni cestující mířící do Řecka musí mít před nástupem do letadla vyplněný příletový formulář Passenger Location Form a prokázat se QR kódem, který obdrží při registraci nejméně den před příletem. Má jít o jedno z opatření proti šíření koronaviru.

Wizz Air podle řeckých úřadů nekontroloval, zda cestující skutečně tento formulář vyplnili, což vedlo k příletu řady lidí bez tohoto dokumentu.

Formulář je povinný pro všechny lety do Řecka.

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Jezbera

Upřímně, vše okolo Coronaviru je neuvěřitelné divadlo. Já osobně bych se nenechat testovat nikdy, protože se nehodlám tímto způsobem kontaminovat nebo naopak být falešně pozitivní. To je prostě lepší nikam necestovat. A co víc, po vlastních občanech EU se žádají takovéto restrikce, ale během celé Corona krize EU dále přijímala „uprchlíky“ kteří byli v mnoha případech nakažení. Jen lidé to nemohli vidět, protože „Děkujeme, že zůstáváte doma“.

www.milosvillage.com

Já už byl testován 2x, v květnu v Aténách abych se dostal z Řecka do ČR, a v červenci na Rhodosu, abych mohl na dovolenou. Výtěr = dotek špejle v hrdle asi na půl vteřiny, školeným medikem ve speciálním oblečení. O jaké falešné pozitivnosti a kontaminaci to mluvíte, člověče? Divadlo kolem C19 dělají i lidi jako jste vy a vaše výkřiky 🙂

Kecal

Do Řecka jsem cestoval před cca 14ti dny s Austrian a dopravce na tuto povinnost sice upozorňoval, ale nic nekontroloval. Ten řecký přístup mi připadá docela dobře vymyšlený a logický, nicméně zapracovala trochu řecká mentalita a neschopnost dotahovat věci důsledně do konce. Povinnost vyplnit formulář a předložit QR kód, resp. vyhnout se testování po příletu, se dá v krajním případě docela snadno obejít. To však nemění nic na věci, že ta povinnost tady existuje a dopravci, ale i samotní cestující, by jí měli dodržovat, jinak (teoreticky) riskují sankce…

Filip

On taky pred 14 dny ten NOTAM vypadal uplne jinak, nez poslednich par dni

Andys

Prileteli jsme s Wizzair na Corfu 13.7., formular jsme nemeli (logicky pocitaji s tim, ze jej nekdo nepriveze), dostali jsme jej v priletove hale a vyplnili, nechali si udelat test a za 30 minut byli venku z letiste. Vse zdarma a s usmevy.

FlyingJ

Pak jste k tomu právě přispěl. Řekové logicky chtějí aby těch co přiletí bez QR kódu bylo co nejméně. Navíc máte štěstí protože uz za to padaly pokuty (€500).

Y.K.

Klidně mohli vaši ignoraci ocenit 500 Eury. Tento požadavek (vyplnění nejméně 24 hodin předem) pro vstup do Řecka uvádí výrazně jak české ministerstvo zahraničí tak Řecko a to s právem vás nevpustit a otočit zpět. Většina aerolinek vás ani nepustí do letadla a otočí vás už na letišti. Nechápu takový způsob cestování.

Andys

Obávám se, že příspěvek byl špatně pochopen, Řecká strana musí počítat s tím, že se o tomto QR kódu někdo nemusí dozvědět nebo mu jednoduše nepřijde emailem, zásadní problém je, že emailovou adresu uvádíte jen jednou bez jakéhokoliv ověření, tudíž se můžete jednoduše překlepnout. Když už adresu zadáte správně, email s QR kódem přijde v Hromadnou poštu, Řekové se ani neobtěžovali si zajistit padání těchto emailů do Doručených zpráv. Kolik lidí čte Hromadné zprávy na Seznamu či Gmailu, kde jsou desítky, stovky, tisíce dalších emailů (většinou reklamních). Vše co QR kód obsahuje jsou jen Vaše kontaktní údaje, nic víc vědět… Číst vice »

LSD

Na test se v Řecku posílá podle čísla pod kódem, ne podle toho, jestli pasažér má nebo nemá kód. První verze byla čísla s dvojkou na začátku bez testu, s jedničkou šli na test. Někdy po 20. červenci začali generovat kódy se 4 a 7, myslím, že test chodí sedmičky.

Petr

Tak to já mám opačnou zkušenost, Lufthansa nám cestou do Francie dala přímo v letadle vyplnit formuláře hned tři a pak je nikdo nechtěl 🙂 Přijdou mi u letů uvnitř EU tyhle manévry úplně směšné.

Mat

Stejná zkušenost s nedávným letem s Wizzem do Vídně. Důležitě rozdávali dokumenty, co hůř staré a dávno neplatné, člověk si tam měl vybrat mezi karanténou a urychleným opuštěním Rakouska, což akorát vyvolávalo paniku. Na letišti samozřejmě nikdo nic vidět nechtěl.

Milan

Anoo
Zavedeme dokument lejstro urednika a vse bude v naprostem poradku 😀😀😀
Tohle je proste evropa

JIŘÍ

No a co? Letecká společnost prostě musí respektovat pravidla, jinak má prostě smolíka. Jednoduchý jak facka. Když na Wizz dlabe, je to jeho problém.

Jiří Kocurek

A že je to pravidlo k ničemu, že skoro nikdo neví, co vlastně platí, to už nevadí.

Jan Neruda

Jedeš k nám na návštěvu, respektuj naše pravidla.

Jackub

Aby pak na tu návštěvu chtěl někdo jezdit… Mě tyhle naprosto nesmyslné, chaotické, věčně se měnící a navíc zcela zbytečné obstrukce od cestování do zahraničí odrazují. A jistě nebudu sám. V Řecku bude míň lidí chrchlat, zato jich bude dramaticky víc bez práce. Tak budou moci umřít hladem, zato „bez covidu“… 😀

Y.K.

Mě to zase tak těžké nepřijde a je dost snadno najitelné co platí, většina aerolinek to i na svých stránkách připomíná (Wizzair zrovna ne, ten tam má obecný link na řecké MZ).

Cit:
! UPOZORŇUJEME, že cestující bez QR kódu nemá být vpuštěn na palubu letadla, lodi či autobusu ani na území Řecka a může mu být udělena pokuta ve výši 500 EUR. Vyplnění vlastního formuláře, který není totožný s PLF formulářem, mohou vyžadovat také letecké společnosti.

https://www.mzv.cz/athens/cz/viza_a_konzularni_informace/aktuality/upozorneni_jak_cestovat_z_recka_do_ceske.html?fbclid=IwAR0zSO_s9-hXhhw2UqjDO38BgKZ7Yic9H8Otui496oOZITE2BNib2BUVjfA

https://www.lufthansa.com/xx/en/entryprocesses
https://www.smartwings.com/en/country-specific-entry-requirements

Mmmm

Je zvláštní, že před týdnem proběhla Rakouskem reportáž o ďábelském Wizzairu, který nechává nebohé cestující (dokonce s dětmi) ve Vídni, protože nemaji QR kódy do Řecka. Na konci reportáže zazní, že u Austrian, Laudy a dalsich dopravu by je pustili i bez toho! Opravdu zvláštní 🤣