Letecké společnosti Letectví

Qantas se loučí s jumby sérií speciálních letů, jejich provoz končí po 49 letech

Boeing 747-400 v v barvách Qantas v Sydney. Foto: Qantas
Boeing 747-400 v v barvách Qantas v Sydney. Foto: Qantas

Letecká společnost Qantas dnes vypravila první z trojice speciálních letů, kterými se loučí s téměř padesátiletým provozem letadel Boeing 747 v barvách australského dopravce. Po dnešním letu okolo Sydney přijde ještě podobný okolo Canberry a Brisbane, 22. července pak poslední jumbo odlétne ke šrotaci.

Qantas chce těmito lety udělat definitivní tečku za letadly, které přinesly revoluci v dálkovém létání. Průběh prvního letu je možné sledovat na Flightradar24.com, jeho trasa vedla kolem Sydney.

Na rozlučkové lety nasadila aerolinka Boeing 747-400 registrace VH-OEJ pojmenovaným Longreach. Jde o město v Queenslandu, kde před sto lety Qantas vznikl. Letadlo je v provozu od roku 2003.

Boeingy 747-400 se v případě Qantasu postaraly i o dva pozoruhodné lety: v roce 1989 téměř prázdný a jen s několika hosty na palubě zvládl let z Londýna do Sydney bez mezipřistání, několikrát přepravoval na svém křídle náhradní pátý motor. Qantas jumba nahradil postupně novějšími a úspornějšími letouny Boeing 787.

O letenky byl velký zájem i přes poměrně vysokou cenu: 400 dolarů za ekonomickou třídu a 747 za byznys třídu. Zisk z letů půjde na letecká muzea HARS Aviation Museum ve Wollongongu a Qantas Founders Museum v Longreachi. V obou muzeích je 747 v barvách Qantas součástí expozice.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

Já bych jen rád podotknul, že jelikož je v Austrálii vše cca 4x dražší, je to, jakoby letenka u nás stála 100AUD, neboli cca 1650 korun. Za to se letělo ATR72 nad Karlštejnem a za rozlučku se 747 je to relativně směšná částka.

Skippi

400 AUD je docela palka. Normalni Australane by si to hodne rozmysleli. Za to cenu je zhuba let z Darwinu do Melbourne (return, obvykle stoji vic, ale kdyz je stesti tak se to za $400 da). $747 za business kratky let je uplne blaznostvi.

Ondra

Tak určitě.. 😀 Return Darwin – Melbourne je okolo 300AUD, když se zadaří, 400AUD je obvyklá cena.

Mad_Majk

Jde vidět, že o tom, co stojí letenky v Austrálii, víš … 🙂

Ondra

Vím naprosto přesně kolik stojí a taky vím, že o tyhle lety byl brutální zájem. Na některý z mých známých se ani nedostalo. Ta cena pro ně skutečně není kdovíjak vysoká, i když „normální člověk“ nemá důvod tím letět.

kanafasik

😥

Jiří Kocurek

God save the queen!

Y.K.

Královny jdou do gulagu tahat bedny.