Autobusy Dopravci Železnice Zprávy

Půl milionu cestujících denně. Vlaky vozí nejvíce lidí od roku 2007, autobusy ztrácí

Cestující na libereckém nádraží nastupují do vlaku Trilex z Liberce do Drážďan. Foto: Jan Sůra
Cestující na libereckém nádraží nastupují do vlaku Trilex z Liberce do Drážďan. Foto: Jan Sůra

Vlaky v Česku vozí čím dál více lidí, cestující s nimi najezdí i více kilometrů než v minulosti. Trend posledních let potvrzují statistiky za první čtvrtletí, které zveřejnilo ministerstvo dopravy. Růst hlásí oba největší dopravci: České dráhy i RegioJet. Naopak u autobusové dopravy data ukazují další útlum poptávky.

Podle statistik dopravci v Česku přepravili vlaky 45,183 milionu cestujících, což je nárůst o 2,8 % v porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku. Jde o nejvyšší počet cestujících ve vlacích v prvním čtvrtletí od roku 2007. Denně tak vlaky přepravily v průměru 502 tisíc cestujících.

Ještě větší skok zaznamenal v prvním čtvrtletí dopravní výkon, tedy součin počtu cestujících a ujetých kilometrů. Ten stoupl o 7,5 % na 2,21 miliardy osobokilometrů. Jde o jeden z největších nárůstů za posledních dvacet let i nejvyšší hodnotu dopravního výkonu od roku 2002. Vzrostla také průměrná přepravní vzdálenost ze 47 na 49,2 kilometru.

Nárůst potvrdili v prvním čtvrtletí oba hlavní dopravci na české železnici v osobní dopravě. České dráhy v prvním čtvrtletí přepravily 42,971 milionu cestujících. Jde o meziroční nárůst o dvě procenta, v absolutním vyjádření o 857 tisíc pasažérů. Růst u ČD je zajímavější i díky tomu, že přišly například o výkony v části Jihočeského kraje. „Rosteme v dálkové dopravě i příměstské v aglomeracích a místech, kde je husté osídlení, efekt má i zrychlení vlaků či nasazení nových souprav,“ řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Nárůst o desítky procent zaznamenávají České dráhy například na Západních expresech.

RegioJet za první čtvrtletí přepravil 1,25 milionu cestujících, meziročně rostl o 30 %, přibylo mu tak 280 tisíc cestujících. Za vzestupem je především rozšíření počtu spojů mezi Prahou, Brnem, Bratislavou a Vídní.

„Statistiky dlouhodobě potvrzují, že tam, kde se rozšířila nabídka spojů a zkrátil interval, počty přepravených cestujících výrazně vzrostly. Ministerstvo dopravy by proto mělo přestat přešlapovat na místě a konečně začít plnit roli objednatele dálkové dopravy a objednat výrazně vyšší počty vlaků. Pro lidi se stává cestování vlakem stále oblíbenější, proto je potřeba rozsah této veřejné dopravy dále rozšiřovat a zkvalitňovat,“ říká Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

Rostoucí zájem o cestování vlakem je v kontrastu s autobusovou dopravou. Ta v tuzemsku (bez MHD) vozí stále dvakrát více lidí než vlaky, počty cestujících ale stále klesají. Za první čtvrtletí klesl počet cestujících o 2,2 % na 84,7 milionu cestujících. Pokles přitom vykázaly všechny druhy autobusové dopravy s výjimkou nepravidelné a mezinárodní linkové.

Největší pád zaznamenala vnitrostátní linková autobusová doprava mimo závazek, tedy bez objednávek krajů. Meziročně o 22 %. To ukazuje jednak redukci počtu spojů i linek u RegioJetu a současně i fakt, že FlixBus jeho úbytek příliš nenahradil.
.

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Protože se při rušení tratí odborně realizuje mnoho lidí ze sždc, kteří se nezmůžou na nic jiného.

Jan
Host
Jan

Proč tedy na některých lokálních tratí ruší dopravu, která by mohla evidentně sloužit a některé tratě jako Mladotice Kralovice úplně vymazat, když je o železnici zájem

noerf
Host
noerf

Protože na lokalkach jezdí zpravidla 810 ČD, tratova rychlost sotva 50, zastávky po 3 km, ale zpravidla daleko od obcí (extrémy např. Kaplice, Velesin, Nové Hrady) a nízký potenciál cestujících.
Železniční doprava by měla být pro vyšší průměrnou obsazenost, než se vejde do autobusu. A ne pro 3 lidi ve vlaku.

jan
Host
jan

Aha, a zajimavé na trati na Losiny a Kouty taky tvrdili experti ODS jak je třeba ji zrušit.
A dnes perfektně a bezemisně slouží. Jako dálkový spoj do hor a welness z Prahy, Brna a Olomouce. Zároveň jako tramvaj pro místní a turisty.

a8n
Host
a8n

Takže podle vás třeba elektrárna Prunéřov vypouští do ovzduší leda vodní páru, že?

Alex, Havířov
Host
Alex, Havířov

Co to souvisí s témou? Vzpamatuj se a běž si své komplexy vylévat s tzv. zelenými ekoteroristy, kteří bojují proti jaderným elekrárnám.
Běž do jeskyně a sviť si svíčkou nebo petrolejkou.
Chvaletice jsou sice teplená (na uhlí), takže až tak čistá jak jadrová není, ale princip je stejný.

Milan
Host
Milan

Mě by zajímalo srovnání hodnoty dopravního výkonu i před rokem 2002, dejme tomu v letech 1980, 1985, 1990, 1995.

Alex, Havířov
Host
Alex, Havířov

To by mne zajímalo také. Protože vlaků bylo sice celkově méně, ale byly podstatně mnohem delší a časově lépe rozloženy na celý den, i večer nebo brzy ráno.
Dnes se výlet na jeden den na vzdálenost větší než 200 km zkrátka udělat nedá. To se už člověk musí doslova uhánět, aby stihl poslední vlak zpět. Nehledě o mnohem vyšší finanční náročnosti než v minulých létech.

noerf
Host
noerf

Bohužel, pokud se nezlepší infrastruktura a kapacita některých tratí a systém dopravy v ČR, tak růst cestujících bude táhnout primestka doprava v okolí Prahy, eventuálně Brna a Ostravy.
Koridory by měli být rychlé zejména pro nedotovane osobní linky, ať už vnitrostátní či mezinárodní a nákladní dopravu. Ostatní tratě by měli řešit kraje mezi sebou, formou osobních, spesnych s rychlikovych spojů na základě poptávky cestujících a soutěží na nejnižší doplatek.
Aby na pretizenych koridorech zabirali místo osobní vlaky s vlaky v rezimu MHD je naprostá blbost.

Elb
Host
Elb

Ne, v současné situaci to musí rozumně posloužit všem, není možné, aby někde, kde kolabuje silniční doprava na nejvytíženějším směru, jezdil osobák v půl hodinovém a tak nejslabším taktu s 3-4x větším počtem cestujících, než mají vlaky, kterým uhýbá. Příměstská doprava Přerov-Ostrava je tragedie, ne MHD, i třicetiminutový interval u Prahy je to zvládnutelné minimum, které nám brzdí rozvoj.. Nevím co na tom pořád někdo nechápe..

K.S.
Host
K.S.

Sorry, ale koridory jsou pro DÁLKOVOU dopravu, ne aby si na tom někdo řešil svou neschopnost rozvoje silniční a železniční sítě v okolí velkých měst. Ono to příměsto podstatně zhoršuje ekonomiku celého zbytku sítě tím že si na krátkém úseku obsazuje časové sloty které by mohly pohodlně a lépe využít vlaky s mnohem delší trasou. Ne, opravdu se nedá dělat ze železnice tramvaj aby si pan primátor, nebo koordinátor dopravy hrál s vláčky, jestli se mu zdá že vlaky nemají kapacitu, ať si nechá první pořídit desetivozové patrové soupravy, pak možná by mohl mít nárok na to si zažádat o… Číst vice »

Milan
Host
Milan

Kritizujete ČD s pětivozovými vlaky, ale soukromníka Arrivu s dvouvagonovým motorákem na koridoru nebo nákladní dopravce s pomalými čoudícími brejlovci tiše zamlčujete.

K.S.
Host
K.S.

No tak nemůžu vypisovat všechny, konec konců. A kolik těch motoráků a vlaků s brejlovci, jen tak mimochodem, je v porovnání s krátkými soupravami expresů, nebo rostoucími požadavky na počet vcelku nízkokpacitních vlaků příměsta? A ano i toto je problém, na druhou stranu se koridoru s nákladem jenom horko těžko budete vyhýbat, například Břeclav-Přerov není jak objet. Tady totiž, vypadá to, silně chybí doplňková síť tratí pro nákladní dopravu, už jsme se tu o tom ale myslím bavili. Ono by to chtělo aby se na trasách jako třeba Břeclav-Znojmo-Havlíčkův Brod-Kutná Hora, nebo třeba Turnov-Liberec udělala opatření taková aby se tudy… Číst vice »

Elb
Host
Elb

Jediný kdo tu básní o elektrifikovaných jednokolejkách jste vy, nikoho, ani z ŽESNADU, takové blbosti nenapadají.. Náklady tady rozumně vyřeší postrk přes Brod a druhá kolej přes Hradec, čas, investice, křižování a převýšení na jednokolejkách tak navždy může zůstat ve vašich vlhkých nikým nepochopených snech. Tohle není jen o Arrivě, Leoexpres nabízí ekvivalent slovem TŘECH velkoprostorových vozů po celý den, Rj na Brno je 5-6 vozů nízké kapacity, kde se dá jen sedět a že by tak nabízely větší kapacitu, než prostornější vlaky ČD, se asi říct nedá, odpovídá to totiž 4 vozovému ČD, kterých ale jezdí jen velmi málo… Číst vice »

jan
Host
jan

Tak to je ale také problém státu – že zastávky nemají výjezdní koleje. Případně, že Praha Pardubice není nová 2 kolejka na 250.

Alex, Havířov
Host
Alex, Havířov

Máš plnou pravdu, souhlasím s Tebou. Krátké vlaky nejvíce zatěžují infrastrukturu. To by mělo vyřešit SŽDC a zavést základní poplatek u rychlíků např. za 400 tun a u osobáků za 250 tun a co je pod, tak penalizovat…. Snížil by se tím počet vlaků a zároveň výrazně zvýšila průjezdnost hlavních tahů.

Jindřich Berounský
Host
Jindřich Berounský

Je třeba připomenout, že v rámci porevolučního poklesu cestujících díky silnici bez omezení nejvíce práce odvedl ministr Říman, kdy ročně odpadalo i 20 mil. cestujících jako mezi lety 1997 a 1998 po masivním omezování železnice jako přežitku minulého století a zastavování osobní dopravy na více tratích. Mimochodem i na těch, kde by to dnes nikoho nenapadlo, jako Tanvald – Harrachov, Trutnov – Svoboda nad Úpou, Sokolov – Kraslice. Pomyslné dno představoval rok 1999 se 177 mil. cestujících. Připomeňme si, že ještě v roce 1995 železnice přepravila ročně 227,1 a v roce 1997 202,8 mil. cestujících. Po zmíněném dnu roku 1999… Číst vice »

Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Říman v tom nejel sám – radil mu Docent Žemlička, takže protekční práci, vhodnou pro nýmandy – rušení integrity železnice, vlaků a tratí musíme připisovat hlavně jemu. Bohužel důsledky počinů tohoto bezskrupulózního karierního aparátčíka nelze jen tak napravit. Viz. veřejná doprava v JČ kraji, kde se jeho ideologií řídí stále. Dramatický pokles cestujících hovoří jasně o dvou nejvíce do očí bijících skutečnostech – Docent nebyl nijak závislý na výsledcích svých hokus – pokusů (srovnejte třeba s prací libovolného řemeslníka) a hloupou, jím nastolenou a stále používanou bezkoncepčností se zcela ucpala větší města os. automobily. Otázkou zůstává za co a proč… Číst vice »

Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Bohužel vychoval mnoho „odborníků“, kteří v poukazování na nutnost rušení regionálek nalezli snadný kariérní postup. A bohužel i z vyšších pozic tak okrádají venkov o jednu z dobře fungujících služeb. Bylo by zajímavé zjistit, zda dokáží i něco jiného, či zda apetencí k likvidaci regionálek již nevyčerpali celý svůj tvůrčí přínos (když už neumí uvažovat o globálních důsledcích svých rozhodnutí, na což byl Docent přeborník). Je jich dost….

VRT
Host
VRT

Když si tenhle blábol přečtu, mám chuť zrušit úplně všechny lokálky bez výjimky. Mimochodem, kolik jich kdo kdy zrušil? Pokud vím, tak se jen naprosto nesmyslně obnovuje.

Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Milý vrte, ještě že nic nemusíte obyvatelům od rušených tratí vysvětlovat osobně. Asi by na vaše „logické“ argumenty reagovali poněkud mechanicky, pro vás až bolestivě. Neradi ze sebe nechávají dělat občany II kategorie, třeba v porovnání s obyvateli měst.

VRT
Host
VRT

Obyvatelům těchto vesnic je to vcelku jedno, skoro všichni jezdí autem, protože je ten vláček, co staví 4 krát denně 2 km od návsi nezajímá.
Těch pár dětí do školy pohodlně odveze autobus.

Jáša
Host
Jáša

Jo? Tak v tom případě mi vysvětlete nárůst cestujících na „nesmyslně obnovené“ lokálce Litomyšl-Vysoké Mýto… Obecně většina lidí na vesnicích zvolí autobus či vlak, pokud jede tak, aby do práce či školy dorazili s nějakou rezervou… Vaše argumenty o lokálkách jsou jako vystrihnuté z roku 1997…

VRT
Host
VRT

Sem s čísly! Nebo tím nárůstem myslíte něco jako Mochov (z 0 na 50 denně).

Svojsin
Host
Svojsin

Těch 50 denně je max.
Spíš je to tam 30-40 denně.

VRT
Host
VRT

A to je prosím spojení dvou měst z nichž jedno má 10000 a 12000 lidí. Jak směšně působí snahy šotoušků spojovat vlakem vesničky o 200 obyvatelích, kde je zastávka 2 km od návsi.

Alex, Havířov
Host
Alex, Havířov

Vzpamatuj se prosím, než napíšeš zase nějakou blbost. Naštěstí každý nemá až takovou moc vše škrtat, rušit. Podívej se na železniční mapu z roku 1992 a nyní a poznáš, kolik těch tratí ubylo….
A nebýt nadšení místních lidí, tak díky soudruhu Římanovi ze dvou severomoravských lokálek (Desná i Vrbno) by dnes byla v nejlepším případě cyklostezka, v horším nedobytná rekreační střediska papalášů….

Na některých tartích je sice dnes obnoven turistický víkendový provoz, ale to může klidně za několik let skončil, až přijde druhý Říman a zjistí, že potřebuje peníze vytunelovat jinde než v železnici.

Gejza
Host
Gejza

Ono to je všechno se vším. Nejde jen o jízdné, ale i o cestovní doby a komfort. Na vámi zmíněné trati Liberec – Hrádek jsem právě v l. 1997-2000 zažíval neuvěřitelné věci. Na trati, kde byla vždy vysoká přepravní poptávka (středoškoláci, pracující) byl nasazován skanzen, kde hlavní výkony zajišťovaly jednotky ř. 830 a vozy Btx. Akceleraci to mělo jako utahaný cyklista, ze zast. Andělská Hora jsme se občas téměř nedostali (listí na kolejích). Nejhorší ale byly vozy Btx s nezávislým naftovým topením, které v zimě často nechytlo (a koloritem byl sníh uvnitř vozů) a nebo čmoudilo celou dobu tak, že… Číst vice »

Honza135
Host
Honza135

Ještě před rokem jsem jezdil na lince Hrádek – Liberec každý všední den do školy. Jojo, Trilex je kvalitní dopravce. Už jen vyřešit trať mezi Hrádkem a Žitavou… Timto směrem jsem jezdíval málokdy, ale můžu vám říct, jet tamtudy je zážitek na celý život. Z rychlosti cca. 80 – 100 km/h náhlá brzda a jedete sotva 30… pro cestujícího neskutečné peklo, celej vlak se houpe a skřípe… Že to si ti Poláci nedaj říct, dělá jim to špatné jméno…

Gejza
Host
Gejza

Kdybyste byl o trochu starší, asi byste si vzpomněl, jaké nekonečné dohadování bylo kolem nové silnice mezi Hrádkem (I/35) a B178 přes Polsko. Byl takový malý zázrak, že se dokázala navzdory polské uhelné lobby postavit. S tratí je to podobné. Poláci tam kdysi zazdili nákladní dopravu stanovením nekřesťanských poplatků (snad za každou nápravu, ale to ví nejlépe Jindřich Berounský), a od pádu komunismu už jen z trati rejžují a neopravují ji. Pro ně ta trať nic neznamená, ale můžou ji mít jako páku při různých jednáních s našima. Porajow byl asi až do nedávna vesnicí na zbourání kvůli uhlí a… Číst vice »

Alex, Havířov
Host
Alex, Havířov

Bohužel s 830 byly negativní zkušenosti všude. Pokud bylo stoupání větší jak 5 procent, tak ten rozjezd katastrofa. je fakt, že byly obdivované díky klasickým žárovkám na osvětlení nebo kličkou na otevírání oken, navzdory hlučnosti byly díky vysokým sedadlům pohodlnější než vozy Balm (Bix), ale ty trakční vlastnosti, hrůza….

Johnny Gomez
Host
Johnny Gomez

Jde to ruku v ruce – kvalita.cistota.ryclost – přeložím do lidštiny: opravy nestátních budov a nástupišť plus obchody, novější/ modernizované a častější vlaky, obecne vlídnější personál- nová generace, opravené tratě – přímější a rychlejší, více spojů, jízda v taktu atd. Integrace. No a už i některé kraje spravne pochopili ze páteřní doprava je kolejová a z regionu snazi cestujici autobusy k vlakům.. .s tím ruku v ruce stavba dopravních terminálů před nádražími..

Johnny Gomez
Host
Johnny Gomez

…Opravy nadraznich budov…

Alex, Havířov
Host
Alex, Havířov

Bohužel na mnoha nádražích není ani kde sednout, skrýt se před deštěm, ani nic koupit.
Nechci obhajovat rudý režim, byl fakt krutý a nelidský, ale tehdy byly na nádražích čekárny, kulturní střediska, restaurace a otevřeny celou noc, jak člověk musel čekat na vlak. Dnes musí často mrznout venku….

JK
Host
JK

Nemá na tu statistiku velký vliv, jak si Regiojet přesunul cestující ze svých autobusů do svých vlaků? Brno byla dřív jeho nejvytíženější bus linka…

jan
Host
jan

No, jen si myslím, že výlučné krajské lístky a železnice, fragmentace lístků a zdražení nové cestující nepřinesou.
Zajímaly by mě statistiky rychlíků Plzeň Most. Případně výsledky gw train na jednotlivých tratích.
Zároveň si myslím, že tím, jak se lidi vracejí k vlakům, začnou používat i krajní části sítě. Do té doby, dokud bude síť..
Ale, jakmile se to zkrajujizují, znepřehlední, zdraží a pod, tak lidi nebudou používat koncové linky.

LK
Host
LK

Omlouvam se, nespravne jsem uvedl starou delku jizdy, kterou jsem mel poznacenu ze drive, divam se, ze od 9.7. bude zruseny primy rychlik Brno – Plzen, delka Brno – Plzen pres Havlickuv Brod a Jihlava 7 hodin 26 minut. Neni tam vyluka?

Já
Host

Je, prý oprava mostu v Lukách nad Jihlavou.

LK
Host
LK

Velmi zajimave statistiky. Podle meho ukazuji na to, ze kdyz se clovek za 2,5 hodiny dostane z Brna do Prahy nebo za 3 hodiny do dvou jinych statu (SK, HU), cestovani vlakem dava znacny smysl.

Bohuzel, na tratich, jako Trebic – Ceske Budejovice bez 2 koleji, elektrifikace apod., cestovani vlakem smysl nedava (za 8 hodin jede autem clovek Plzen – Brusel a tady vlakem ujede jen Brno – Plzen a ani ne celou trasu….). Takze je treba trate zdvoukolejnovat, elektrifikovat a vyrazne naprimovat, cestujici pribudou.

A useky jako Plzen – Chrast se muzou nechat pro S-Bahn.

VRT
Host
VRT

No a kromě toho si vemte, jak by přibyli, kdybychom postavili ty 3-4 nové tratě. A a doba cestovaní by byla třeba taková:
Brno-Praha: 1h
Zlín-Praha: 1h 40min
Ostrava-Praha: 1h 40min
Praha-Berlín 2h 30min
Budějce-Praha: 1h 30min
a nebo třeba Liberec-Praha: 1h

Šum
Host
Šum

Garantuju vam, ze toho se nikdy nedockate. VRT se u nas zacne stavet az vsude jinde budou pouzivat hyperloop nebo teleport.

VRT
Host
VRT

1. nikde nepíšu „až se posataví“, ale „jak by přibyli“
2. ano, dokud bude na MD a SŽDC tento materiál, tak se nehneme.

Řešení?
Oddělit správu „lokálek“ a státní dráhy. Tak jako u ŘSD. Tedy aby „železniční ŘSD“ spravovalo jen železnice „1. třídy a VRT“. Lokálky nechat na hraní šotouškům, případně zrušit.
Vytvoření obdoby švýcarského systému plánování a financování veřejné dopravy.
Vpuštění projektantů, co neumí ř.
Zákon o liniových stavbách ještě trochu dopilovat.
Tlak na EU, aby i po roce 21 dávala na tyto infrastrukturní projekty.
Výstavba doprovodné infrastruktury vhodné i pro nákladní dopravu. (uzly, přesmyky atd.)

Frantisek
Host
Frantisek

A krajské silnice také nechat na hraní šotouškům nebo zrušit? 🙂 Kromě toho ta indukce funguje úplně stejně v regionální dopravě. A je jedno, zda peníze do dopravní sítě půjdou přes SŽDC, ŘSD nebo kraje. Ořezáním sítě se na její zbytek neušetří vůbec nic, protože doprava vám nezmizí, někde jinde ji zaplatíte tak jako tak. Takže růst výkonů obecně je spíše špatná zpráva. Navíc se tu neuvádí, jak moc současně roste IAD (denní dojížďka na kratší vzdálenosti), tam se mohou vlaky i s autobusy (z nichž se to patrně bere) jít leda zahrabat.

raddie
Host
raddie

Otázka ale je, co je pro většinu cestujících lidí priorita: dostat se každý všední den do práce nebo do školy, nebo se jednou za půl roku svézt Šinkanzenem z Plzně do Ostravy?

VRT
Host
VRT

A k tomu ty lokálky slouží? Opravdu?

K.S.
Host
K.S.

A proto aby se vlakem s úžasnou maximálkou 60km/h mohla svézt jedna babička s tři šotouši máme vyhazovat stovky milionů, které by byly mnohem potřebnější jinde? Jestli tam je na konci velké město a dá se z ní dostat 80-120, tak možná by se o investici dalo uvažovat, jinak to smysl moc mít nebude, no možná že kdyby na konci byla fabrika co posílá po dráze, tak možná, ale… Bylo by hodně zajímavé vědět jestli se vůbec kdy může investice v řádu desítek až stovek milionů kdy vrátit. Ale myslím že jsem to tu už počítal že do určitého množství… Číst vice »

zdeněk
Host
zdeněk

Jen na ten Liberec se pořád nějak prdi. Dostat se vlakem do Prahy to je katastrofa.

Svojsin
Host
Svojsin

Tak nejezděte vlakem.
Já z Příbrami(často i Kladna, jakožto Většina lidí nezobrazená při sčítání pro MD) taky nejedu vlakem a přežil jsem zatím vždy v pohodě.
Pokud tu hodinu nedáváte v busu nebo autě, je mi vás líto.
Ale zase v případě jízdy po kolejích si užijete cestování ve vlaku delší dobu a to se vám jistě líbí, ne?

kix
Host
kix

jenže tu hodinu a to ještě v ideálním případě máte na krajní periferii Prahy, pokud by byl vlak za hodinu v centru Prahy z Liberce bylo by to úplně něco jinýho..

Svojsin
Host
Svojsin

kix: To ano.
Ale zastánci záměrně ignorují další fakta:
Umístění nádraží v Liberci daleko od středu města apd.
V Praze má jen málo lidí má cíl peron Hl. nádru a musí se pohybovat stejně někam po Praze, tedy další čas strávený na cestě.

Jinak netvrdím, že by nikdo takovým vlakem nejezdil, ale napřed bych upřednostnil mnoho jiných železničních a silničních staveb a teprve potom bych se pustil do této….

kix
Host
kix

já nic neignoruju, já konstatoval, že takové spojení by bylo super, protože i pak následný přesun by stejně byl rychlejší než jet autem a zrovna poloha nádraží v Liberci je ten poslední problém této trasy..

Frantisek
Host
Frantisek

Vlak je zkrátka nejpohodlnější a nejbezpečnější, a zrovna vzdálenost z Liberce (ale i Příbrami) už by jeho použití odpovídala. Že místo toho stavíme stále nové silnice (což je podobně neefektivní řešení jako třeba metro do každé „díry“, ale raději se volá po plošném rušení místních drah…), je jiná věc, pak holt nezbude než používat je.

Svojsin
Host
Svojsin

Kolejový František: Liberec viz výše a Příbram „silnici“ má.
Jednou si vyjděte v kladiva(ale i SO,NE) z nádraží podívat se, jak domorodci jezdí(vč. Dobříše).
A to navíc nejde busem přes PID, což by použití těchto linek ještě zvýšilo.

U Kladna je situace jiná, tam bych to z dlouhodobého pohledu viděl na vítězství vlaku.
Ale to zatím není na pořadu dne.

Michal
Host
Michal

He he, včera jsem jel do Příbrami vlakem dvě hodiny. S cestou z domova ještě déle.
Vhodné jako víkendová zábava, na denní dojíždění opravdu ne-e.

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll