První dvoupodlažní railjet. Rakouské dráhy zveřejnily snímky nové posily dálkové dopravy
První dvoupodlažní railjet pro ÖBB. Foto: Stadler Rail / ÖBB![První dvoupodlažní railjet pro ÖBB. Foto: Stadler Rail / ÖBB](https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2025/02/oebbdopplestockrj2.jpg)
![První dvoupodlažní railjet pro ÖBB. Foto: Stadler Rail / ÖBB](https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2025/02/oebbdopplestockrj2.jpg)
Dopravce si u Stadleru objednal celkem 14 šestivozových jednotek se 480 místy.
A netuší někdo, bude v nich taky (oficialne) zákaz přepravy horských kol jako v těch současných, nebo už stihli postřehnout již 30let moderní trend cyklistiky ?
Vy z vás, to tady tak chválíte kapacitu tohoto dvoupodlažního railjetu, tak nic moc. Comfortjet bude mít při 9 vozech bistro a 555 sedaček. Toto jen 480 a to je to na patro.
Rakušáci si taky zvolili kratší délku jednotky. Pokud by byla stejně dlouhá jako Comfortjet, měla by nepatrně větší kapacitu. Záleží na tom, jak si to kdo objedná
Navíc 6vozová jednotka se pořád dá případně spojit s další takovou a pořád se to vejde k nástupištím ve většina rakouských „rychlíkových“ stanic (viz i nynější 2x7vozové soupravy Railjetů).
2x 9 vozů Comfortjetu se nevejde už nikam.
Sedačky mají být zase v uspořádání 2+ulička+2 v každé řadě? Tento koncept nechápu, na 2-sedačce sedí v 90% případů jen 1 člověk (vlaky Praha-Wien), neboť je pro 2 lidi celkem úzká. Proč se radši nepřejde na 2+1 sedaček v každé řadě?
Protože to musí mít nějakou ekonomiku provozu, takže se hraje o počet cestujících na tunu mrtvé váhy soupravy.
Jinak lidé sedí po jednom ne proto, že by tam nebylo místo, ale proto, že můžou. Když je ale vlak narvaný a vymístenkovaný, tak se samozřejmě sedí všude a žádná tragedie to není.
to opravdu má schválení i na CZ a SK? Nebo to už mají namalované dopředu?
Tohle by se pekne uživilo na Pha-Brno a Pha-Ostrava.
Vejde se to do tunelů kolem Blanska?
Může mi někdo vysvětlit proč tyhle vlaky neobjednal i PID? Všichni brečí že není kapacita na trati mezi Prahou a Kutnou Horou a záměrně zpožďují spěšné vlaky. Tyto by jezdili 1x za hodinu a kapacita by i tak byla navýšena oproti tomu šrotu co tu ještě nedávno jezdil.
Zeptejte se chytráků z ANO, kteří bez soutěže uzavřeli desetiletou smlouvu. Jmenovitě doporučuji Romana Štěrbu, hlavního středočeského odborníka v hnutí ANO na dopravu a zdravý životní styl, momentálně ukrytý na teplém místečku v SŽ. K vidění obvykle tam, kde se rozdává nějaké jídlo zdarma.
Lidé chtějí jezdit často. Nechtějí jezdit 1x za hodinu.
A toho se stávající nedostačující kapacitou tratí dosáhnete prosím jak?
Není to jedno? Vlak má jet kdy potřebuje cestující ne kdy se to hodí železničářům protože jinak cestující pojede autobusem nebo autem.
Prostě musí železničáři přestat plakat jak není kapacita a tu kapacitu si zajistit.
Auto má jet kdy potřebuje cestující, ne, že bude smrdět v zácpě.
Prostě musí silničáři přestat plakat jak není kapacita a tu kapacitu zajistit.
:-)))
A to se snad neděje? Vždyť i tady v diskuzi většinou milovníci železnice pláčou jak moc se staví nové silnice které umožňují přesun výkonů z železnice na silnici.
Ano, taky bych v Praze chtěl berlínský s-bahn. A ano, v ideálním světě máte pravdu. Nicméně realita je trochu jiná – a pokud máte recept, jak rychle, levně a efektivně postavit násobnou kapacitu dnešního stavu, šup na MD! Věřím, že vás přivítají s otevřenou náručí:)
Ta kapacita se zajistí další kolejí. O čemž nerozhodují „železničáři“, nýbrž vláda.
Jako clovek, ktery bydli na vychode prahy, a vlaky pro cesty do prahy pouziva celkem casto a kupodivu stále ještě rád, vam na to mohu rict jedine.
Vlak jedoucí jednou za hodinu je k nicemu – jen lidi znovu donuti jezdit autama.
to, co dela z hromadne dopravy skutecnou „alternativu“ IAD, je prave casty interval .
takze nasazenim tohohle a prodlouzenim intervalu byste lidi realne z vlaku vyhnal.
Nicméně, kapacita tratí je místy hodně „na doraz“ a toto (tato a podobné jednotky) je cesta jak ji udržet/zvýšit. Dvoupatrové je potřeba kvůli krátkým nástupištím, a čtyřvozové protože nejlíp „pasují“ k nejčastější délce (210/220m)…
O potenciálních intervalech se nechci pouštět do diskuze.
Takhle přesně mluví pan Svoboda z Dobré správy. Vozidlo se musí přizpůsobit infrastruktuře. Ale kolik prosím stojí prodloužit nástupiště (které se mohlo rovnou postavit delší/nezkracovat), a kolik stojí nová železniční vozidla?
A k čemu mi je spěšný vlak který je už od Libně směrem ke Kutné Hoře naprosto plný? O zpoždění kvůli nějakému vlaku do Úval a plné kapacitě na trati ani nemluvě.
Že by proto, že jsou to soupravy pro dálkovou dopravu?
Se čeká, až Škodovka zase něco namaluje 😉
škodovka už má dávno namalováno, dokonce i tady na serveru už to bylo 🙂 akorát ne jako článek
Do 200 km/h? O několik minut si ubírají čas, neb za Vídní po Westbahn jezdí jednopodlažní jednotky 230 km/h.
Myslím si že při vyšší rychlosti bude problém s tuhostí vyššího čela vozu.
Ono to nejaky technicky duvod ma, ze budou jen na 200, nikoliv 230. Pritom na te trihodinove ceste mezi Vidni a Salzburgem to bude opravdu jen par minut, protoze se s nimi pocita na zastavkove railjety. Mimochodem jde o prakticky stejnou soupravu, s jakymi na teze trase uz asi 14 let jezdi soukromy dopravce „Westbahn“.
Otázka je, jestli to bude vůbec i těch pár minut, když zrychlení bude dosahovat zcela jiných hodnot, než u Railjetu 1. generace s Taurusem
Je to modifikácia Stadler Kiss 200 určené pre IC súpravy s maximálnou rýchlosťou 200km/h. Ak by to malo byť na 230km/h, muselo by to byť konštrukčne upravené, takže by to znova muselo prejsť schvaľovacím procesom….
Na vyššie rýchlosti je určená súprava Stadler SMILE, ktorá však nie je poschodová, maximálna rýchlosť 250 km/ a je trojsystémová. Kapacitne je všakvýrazne nižšia……
Původní Railjet se při 233 km/h klepe tak že jdou slyšet všechny šrouby
Kdo by v Rakousku nechtel cestovat ze…skoro kazdy vlak kategorie RJ. Takze vzdy k nastupisti dojede to stejne, stejny vlak, stejna kvalita.
To neni jak u nas….
Což se tímhle trochu změní, dvoupatrový RJ bude bez bistra.
Hm… vhledem k rychlostem bych to až tak tragicky nebral, neměl by v něm člověk trávit „půl dne“… snad tam dají aspoň automat.
Tak to rozhodne nemáte pravdu. Doporučujem napríklad Graz – Linz, Graz – Salzburg, Villach – Viedeň kategórie EC a podobné chuťovky.
Totéž pak rj mezi Vídní a Grazem s různým počtem sedadel 1. vs. 2. třídy podle toho, zda jede souprava ČD nebo ÖBB (souprava ÖBB má více sedadel 1. a méně 2. třídy než souprava ČD).
Ne všechny ÖBB railjety jsou v té klasické ÖBB verzi. Existuje několik (5?, 7?) ÖBB railjetů v ČD konfiguraci. Nejčastěji byly tyto soupravy k vidění na gondoliérech do Benátek, ale nevím, jak je to dnes.
Kvalita rj ? Cože ? Kde ?
Těším se, až to bude za tři roky jezdit tady k nám na západ jako vlak Arrivy.
Jen aby tam nedali Béčka od Alexe
Hezké vlaky. Jen si říkám, zda by nestačily jedny dveře na vložené vozy, které vypadají kratší než klasické jednopodlažní vozy.
Spíš ne. Pomalá výměna cestujících je dost velký problém railjetů první generace, zejména u zastávkových spojů, kam mají přijít tyto jednotky. Díky rychlejšímu nástupu a výstupu a taky lepšímu zrychlení pak vůbec nebude vadit menší maximální rychlost.
Pravda, nemám přehled jak moc tyto spoje staví.
Hodne. A to je prave to. Na expresnich railjetech, ktere stavi vyrazne mene, zustanou stavajici soupravy.
Moc pěkné👍👍 Doufám, že i u nás v podobě Arrivy na západ 😁
Už to prý objednávají…
„Po dokončení úpatního tunelu Semmering mezi Vídní a Štýrským Hradcem (předpoklad 2030) se počítá s využitím nových jednotek i na jižní trase.“
Zde vypíchnu, že nasazení dvoupodlažních vozů na trati „vrchem“ přes Semmering není možné kvůli nedostatečnému průřezu tunelů, tzn. není to o tom, že by ÖBB čekaly na nasazení kapacitnějších souprav na té trase až při předpokládaném zvýšení poptávky po zrychlení spojení díky (už tak opět posunutému – nyní tedy až 2030, tzn. 18 let po „prvním kopnutí“; srov. s optimistickými termíny doby výstavby tunelů Praha – Beroun, Středohorského, Krušnohorského atd.) dokončení úpatního tunelu.
Ono to spolu ale silne souvisi. Chybejici SBT silne snizuje konkurenceschopnost zeleznice, poslat tam kapacitnejsi vlaky, vozily by krome vikendovych spicek vzduch. SBT spojeni o pul hodiny zrychli, z Mürzzuschlag se stane prakticky predmesti Vidne a z Graz bude davat smysl jet vlakem, takze poptavka stoupne.
Nicméně toto pořád je takříkajíc spekulativní argument (ostatně, ani trať mezi Attnangem, Salcburkem a Wörglem není bůhvíjak rychlá, že). Zato ta technická úskalí jsou tvrdý/primární argument.
Mmch. o pár let dřív než SBT bude hotova Koralmbahn, která zkrátí cestovní dobu Wien – Klagenfurt/Villach byť zatím bez SBT.