Průměrná mzda v autoprůmyslu vzrostla loni na téměř 44 tisíc korun

Finální kontrola vozu Škoda Fabia na výrobní lince. Foto: Škoda AutoFinální kontrola vozu Škoda Fabia na výrobní lince. Foto: Škoda Auto

Automobilový průmysl loni navýšil svůj mzdový náskok oproti ostatním oborům. Průměrná mzda loni v oboru stoupla o 6 % na

Automobilový průmysl loni navýšil svůj mzdový náskok oproti ostatním oborům. Průměrná mzda loni v oboru stoupla o 6 % na 43 934 Kč. Výdělky v automobilovém průmyslu převyšují celostátní průměr o 31,5 %.

Vyplývá to z dat zveřejněných Sdružením automobilového průmyslu (AutoSAP). Počet zaměstnanců v členských firmách AutoSAP meziročně vzrostl jen mírně o 1,0 % na více než 133 tisíc osob.

„Data o vývoji průměrných mezd a počtech zaměstnanců ve firmách Sdružení automobilového průmyslu za rok 2019 odrážejí hospodářské zpomalení v odvětví, které charakterizuje pokračující růst mezd a stagnace počtu zaměstnanců, a to ve větší míře u dodavatelských firem. V letošním roce ale již s ohledem na náběh nových regulatorních opatření, či na celkovou ekonomickou situaci nelze nadále očekávat tak pozitivní růst mezd jako v minulých letech,“ řekl prezident AutoSAP Bohdan Wojnar.

Růst mezd zaznamenaly všechny kategorie. Dynamičtějším tempem rostly mzdy u finálních výrobců a v kategorii účelových organizací. Ve srovnání s průměrnou mzdou v České republice je patrný výraznější nárůst především v uplynulé dekádě, ve které se českému automobilovému průmyslu výrazně dařilo.

Počet zaměstnanců ve firmách AutoSAP dosáhl počtu 133 378 osob. Výrazněji rostly jen počty zaměstnanců ve skupině finálních výrobců. Největší skupina, kterou jsou dodavatelské firmy, měla růst mezd pod průměrem AutoSAP a počet zaměstnanců se oproti roku 2018 dokonce mírně snížil.

Tagy průměrná mzda Sdružení automobilového průmyslu
5 komentářů