Automobilový průmysl Automobily

Průměrná mzda v autoprůmyslu vzrostla loni na téměř 44 tisíc korun

Finální kontrola vozu Škoda Fabia na výrobní lince. Foto: Škoda Auto
Finální kontrola vozu Škoda Fabia na výrobní lince. Foto: Škoda Auto

Automobilový průmysl loni navýšil svůj mzdový náskok oproti ostatním oborům. Průměrná mzda loni v oboru stoupla o 6 % na 43 934 Kč. Výdělky v automobilovém průmyslu převyšují celostátní průměr o 31,5 %.

Vyplývá to z dat zveřejněných Sdružením automobilového průmyslu (AutoSAP). Počet zaměstnanců v členských firmách AutoSAP meziročně vzrostl jen mírně o 1,0 % na více než 133 tisíc osob.

„Data o vývoji průměrných mezd a počtech zaměstnanců ve firmách Sdružení automobilového průmyslu za rok 2019 odrážejí hospodářské zpomalení v odvětví, které charakterizuje pokračující růst mezd a stagnace počtu zaměstnanců, a to ve větší míře u dodavatelských firem. V letošním roce ale již s ohledem na náběh nových regulatorních opatření, či na celkovou ekonomickou situaci nelze nadále očekávat tak pozitivní růst mezd jako v minulých letech,“ řekl prezident AutoSAP Bohdan Wojnar.

Růst mezd zaznamenaly všechny kategorie. Dynamičtějším tempem rostly mzdy u finálních výrobců a v kategorii účelových organizací. Ve srovnání s průměrnou mzdou v České republice je patrný výraznější nárůst především v uplynulé dekádě, ve které se českému automobilovému průmyslu výrazně dařilo.

Počet zaměstnanců ve firmách AutoSAP dosáhl počtu 133 378 osob. Výrazněji rostly jen počty zaměstnanců ve skupině finálních výrobců. Největší skupina, kterou jsou dodavatelské firmy, měla růst mezd pod průměrem AutoSAP a počet zaměstnanců se oproti roku 2018 dokonce mírně snížil.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Permonik

Zde je podrobnějš text https://autosap.cz/aktualita/prumerna-mzda-v-autoprumyslu-vzrostla-o-6-procent-na-temer-44-tisic-kc/ Při náhlednutí do seznamu firem už to tak růžové není. Dělál do strojírenství a znam dost firem v okolí ze 40 strojírenských cca 20 automotiv a jen 5 je v seznamu a abych pravdu řekl kolegové co tam dělají tak tak ružově o te mzdě nebasni taky proč, někdy by to chtělo nápsat za jakých podmínek se te častky dosahne. Je to průměr, tj. mate to od manažera, přes konstruktéry, programatory až po dělníky a samozřejmě je to s příplatky. U dělníckých profesí ve finalní automobilce kde dělate třisměny režim 6 dní v týdnů, příplatek… Číst vice »

Radek Janata

Diety nejsou součástí mzdy a v těchto statistikách nejsou započítány.

Permonik

Aha, je to možne. Zažil jsem že někde započitavaly do statistik.

Aj Tak

Jen si to uzivejte, az na autoprumysl kleknou greteni, skoncite na pracaku.

Jiří Kocurek

Tak samozřejmě, měli by radši pracovat ve fotovoltaické leketrárně za minimální mzdu. Aby ta zaměstnanost byla.