Provoz na českém nebi je na úrovni začátku století, nejvíce létají Qatar Airways

Boeing 787-8 Dreamliner. Foto: Qatar AirwaysBoeing 787-8 Dreamliner. Foto: Qatar Airways

Vývoj provozu na českém nebi zaostává za celoevropským průměrem, dopravci mají dostatek místa na jiných trasách.

Český vzdušný prostor loni využilo necelých 362 tisíc letadel, což není ani polovina (43,3 pct.) ve srovnání s posledním předcovidovým rokem 2019 (883 tisíc pohybů). Uvedlo to dnes Řízení letového provozu. Loňská hustota provozu na českém nebi zhruba odpovídá roku 2002 (353 tisíc pohybů).

V žebříčku největších uživatelů českého vzdušného prostoru loni nedošlo ke změně. Největšími zákazníky ŘLP byly společnosti Qatar Airways, Turkish Airlines a Wizz Air.

Vývoj objemu provozu v českém vzdušném prostoru tak byl výrazně odlišný, než byl evropský průměr, který dosáhl úrovně 56 procent provozu roku 2019. Celkem bylo v evropském vzdušném prostoru provedeno 6,2 milionu letů oproti 11,1 milionu pohybů v roce 2019.

„Důvodem odlišného provozního vývoje ve vzdušném prostoru České republiky je i nadále úplná absence vnitrostátní letecké dopravy a zejména využívání přímých letových tratí mimo naše území s ohledem na aktuální dostatek kapacity v Německu a Rakousku,“ uvedlo ŘLP. Vliv podle něj mají také změny a dostatek kapacit na tratích přes severní Atlantik do severoamerických destinací.

„Od roku 2021 jsme určitě očekávali mnohem víc. S ohledem na přetrvávající omezení se civilní letecká doprava nevrátila ani zdaleka do předcházející kondice. Nadále však bereme celý tento vývoj i jako příležitost k zásadní modernizaci našich technologií i přípravě klíčových profesí na návrat provozu k předchozím hodnotám, který by měl nastat nejpozději v roce 2025,“ uvedl šéf ŘLP Jan Klas.

Už loni v listopadu v podcastu Cesty Zdopravy.cz oznámil, že ŘLP pro letošek zvýší poplatky za své služby přibližně o 30 procent. Poplatky za traťové služby se zvýší z loňských 45 eur (cca 1 195 Kč) za jednu přeletovou jednotku na 60 eur (cca 1 558 Kč). Přeletové jednotky zahrnují maximální vzletovou hmotnost a počet kilometrů.

Tagy řlp vzdušný prostor
7 komentářů