umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Železnice Zprávy

Pronájem lůžkových vozů Českým drahám padl, dodavatel odstoupil

Lužkové vozy WLABmz, foto: České dráhy
Lužkové vozy WLABmz, foto: České dráhy

České dráhy zrušily soutěž na pronájem čtyř lůžkových vozů, kterou vypsaly před více než rokem, pro zajištění provozu během letošní letní sezóny. Vítěz soutěže totiž odstoupil z tendru.

„Ke zrušení došlo z důvodu na straně vítěze soutěže,“ řekl mluvčí firmy Petr Šťáhlavský. Vítěze firma neuvedla.

Zrušení soutěže by nemělo provoz narušit, protože šlo o pronájem jen čtyř vozů. „Vozy by byly pronajaty pouze v případě potřeby, např. zvýšená poptávka po přepravě, výpadek vlastních vozů z důvodu údržby,“ vypočetl důvody pronájmu Šťáhlavský. Podle něj se ale podařilo letní sezónu vyřešit nakonec vlastními silami a v kooperaci se zahraničními partnery, se kterými noční spoje provozují.

Hodnota zakázky byla odhadována na 18 milionů korun, pronájem měl trvat jeden rok.

Dráhy disponují v současnosti 12 komfortními lůžkovými voz typu WLABmz pro rychlost 200 km/h, 9 klimatizovanými lůžkovými vozy typu WLABmee pro rychlost 160 km/h a 7 staršími lůžkovými vozy řady WLAB (provozní stav vozů), které pokrývají současnou potřebu.

Dopravce pokrývá například spojení do Curychu, Budapešti, Krakova a dále Vídeň – Berlín a Budapešť – Berlín a některé relace na Slovensku, zahraniční partneři pak zajišťují další výkony, např. PKP Intercity spojení do Varšavy, ZSSK spojení do různých destinací na Slovensku, Ukrajinské železnice do Kyjeva.