Automobily Zprávy

Prodeje nových aut začaly stagnovat. Hyundai je po dlouhé době druhý, diesel padá

Dacia Duster, foto: Dacia
Dacia Duster, foto: Dacia

Český trh s novými auty poprvé po dlouhém růstu během srpna stagnoval. Počet nově registrovaných aut během srpna klesl o 0,3 % oproti loňskému srpnu. Může jít ale o výkyv způsobený tradičně slabší prázdninovou poptávkou.

Vyplývá to z dat zveřejněných dnes Svazem dovozců automobilů. Podle nich si úřady registrovaly v srpnu celkem 21 192 nových vozů. Za celý rok registrace stouply o 7,25 %.

Srpnová čísla ukazují mírné přeskupení v žebříčku prodejů podle značek. Suverénně první Škoda Auto šla proti proudu a odbyt zvýšila téměř o desetinu. Na druhé místo se po několika letech vrátil Hyundai, následovaný Volkswagenem. Dál pokračuje tažení Dacie, která meziročně přidala v registracích o více než třicet procent a od bronzové příčky ji dělí už jen pár desítek aut.

Ve velkém propadu naopak pokračuje Fiat, který se dostal v objemu prodejů až na 20. místo. Z velkoobjemových značek v první desítce propadla také v srpnu Kia.

Podle modelů dál vládne českým autům Škoda Octavia, následovaná Fabií a Rapidem.

Velké změny nastávají ale ve složení vozového parku podle typu motorů. Diesely v srpnu klesly na podíl 35 % trhu, nejméně za posledních pět let. Alternativní pohony jsou sice stále okrajovou záležitostí, přesto se ale v srpnu zaregistrovalo například 22 čistých elektromobilů a přes 200 nových hybridů. Těch se prodává už více, než aut na CNG.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Oskar Štejfa
Host
Oskar Štejfa

„Počet nově registrovaných aut během srpna klesl o 0,3 % oproti loňskému srpnu. Může jít ale o výkyv způsobený tradičně slabší prázdninovou poptávkou.“

A minulý rok prázdniny nebyly?