Prodeje nových aut v Česku zaznamenaly rekord. Za deset let stouply téměř dvojnásobně

Škoda Superb Combi, zdroj: Škoda AutoŠkoda Superb Combi, zdroj: Škoda Auto

Prodejci nových aut mají za sebou rekordní rok. Počty registracích nových osobních vozidel v Česku za celý rok stouply o

Prodejci nových aut mají za sebou rekordní rok. Počty registracích nových osobních vozidel v Česku za celý rok stouply o 4,58 %, dosáhly tak nového rekordu 271 995 kusů. Prodeje aut rostou od roku 2013, v dlouhodobém horizontu se za posledních deset let zvýšily o devadesát procent. Ještě v roce 2008 se u nás ročně prodalo jen 143 tisíc aut.

Výsledky dnes oznámil Svaz dovozců automobilů na tiskové konferenci. „Jde o nejvyšší hodnotu v historii,“ řekl tajemník svazu Josef Pokorný.  Prodeje za celý rok stouply i přes poměrně silný prosincový pokles o necelých devět procent. Podle Pokorného nejde ale nejspíše o dlouhodobý trend, ale jen malý výpadek na konci roku kvůli menšímu počtu pracovních dní a odložení registrací na začátek ledna. „Lednová čísla budou zřejmě lepší. Nicméně předpokládáme, že se dostáváme pomalu ke stropu a růst se může zastavit,“ řekl Pokorný.

Kompletní výsledky zveřejnil Svaz dovozců automobilů na svých stránkách. Podle nich tři čtvrtiny aut kupují firemní zákazníci, podíl privátních zákazníků se loni mírně zvýšil. Na velkou poptávku řada automobilek reagovala mírným zdražením.

Podle Vojtěcha Opleštila z automobilové expertní skupiny PwC je jednoznačný trend, že dochází k poklesu růstu registrací nových aut. I letos ale čeká růst mezi 3-8 %. „Prodeje aut se dostaly na úroveň, na které se udrží už v dalších dalších letech,“ dodal Opleštil.

Prodejům loni opět kralovala Škoda Auto, její podíl na trhu ale nepatrně klesl na 30,97%. Na druhém místě je Volkswagen, následovaný Hyundai, Fordem a Dacií, která předstihla na českém trhu i mateřský Renault.  Skokanem roku je Toyota, která se dostal z šestnáctého místo až na osmé. Mladoboleslavská automobilka obsadila první čtyři místa i v žebříčku modelů: nejprodávanějším modelem je Octavia před Fabií, Rapidem a Superbem.

Loňský rok byl plně ve znamení aut kategorie SUV. Podíl této kategorie dosáhl loni 24,3 %.

Čeští zákazníci loni pokračovali v odklonu od dieselových motorů, loni dosáhl jejich podíl 37,79%. Alternativní pohony zůstávají ale stále v řádu desetin, maximálně jednotek procent trhu. Elektromobily například loni tvořily desetinu procenta trhu.

Počty ojetých vozů, které se dovezly na český trh, rostly pomaleji: o 3,8 % na 170 634. SDA dlouhodobě upozorňuje na vysoké průměrné stáří ojeti.