LOT 3a leaderboard

Prodej nových aut v listopadu zadrhl, přesto míří k novému rekordu. Padá odbyt dieselů

Nejprodávanějším vozem na CNG je u nás Škoda Octavia G-Tec. Foto:Škoda AutoNejprodávanějším vozem na CNG je u nás Škoda Octavia G-Tec. Foto:Škoda Auto

Registrace nových osobních aut v listopadu klesly o 1,02 %, český trh ale překoná jistě loňský rekordní rok. Ukazují to

Registrace nových osobních aut v listopadu klesly o 1,02 %, český trh ale překoná jistě loňský rekordní rok. Ukazují to čerstvá data z registru vozidel, které dnes zveřejnil Svaz dovozců automobilů. K překonání loňského rekordu chybí necelých devět tisíc aut. Za celý rok registrace stouply o 5,82 %.

Podle statistik se v listopadu registrovalo 22 925 osobních aut, za celý rok pak 251 628 vozů. Jedničkou zůstává stále neohroženě Škoda Auto, následovaná Volkswagen a Hyundai. V první desítce zaujala růstem zejména Toyota, která meziročně vyrostla o 50%. Nepatrný pokles kvůli dlouhým dodacím lhůtám a nedostatku aut zaznamenala Dacia.

Škoda Auto v tiskové zprávě oznámila, že letos za celý rok poprvé čeká 100 tisíc objednávek na nová auta od českých zákazníků. „Celoroční práce naší dealerské a servisní sítě se pro letošek blíží do cílové rovinky a množství přijatých objednávek, které poprvé v historii značky Škoda na tuzemském trhu každým dnem překoná hranici 100 000 vozů, je tím nejlepším oceněním a vyjádřením důvěry ze strany našich zákazníků,“ komentuje listopadové výsledky Luboš Vlček, ředitel Škoda Auto Česká republika.

Do Česka plně podle statistik dorazila móda nekupování aut na naftový pohon. V listopadu tvořily už jen 36 % registrací, ještě před rokem to bylo více než 43 %. V absolutním vyjádření jde o pokles o 16%. Přes jedno procento trhu měly v listopadu auta na CNG a hybridy.

Neměnný zůstáv i žebříček nejprodávanějších aut, v první čtveřici jsou čtyři škodovky: Octavia, Fabia, Rapid a Superb, následovaný Hyundai i30. V listopadu se do desítky už dostal i nový model Škoda Karoq.

Dobrou kondici ekonomiky a tuzemských firem ukazují data o prodejích lehkých užitkových vozidel, počty jejich registrací stouply v listopadu o 11%, u nákladních o desetinu.