Prodej elektronických dálničních známek začíná, státní e-shop zatím nejde. Běžný postup, tvrdí ministr.

Dálnice D4 severně od Písku. Pramen: MDČRDálnice D4 severně od Písku. Pramen: MDČR

Papírové dálniční kupóny končí po 25 letech.

Výběr poplatků za používání dálnic od řidičů osobních aut dnes prochází zásadní proměnou. Stát přechází po 25 letech z papírových dálničních známek na elektronické.

Nový systém elektronické dálniční známky (EDAZ) zatím nezažívá od rána ideální start. Stránky edalnice.cz ráno běžely, nákup dálniční známky ale provést nešel. Před osmou pak už celé stránky přešly do chybového oznámení, že se na nich pracuje. V devět hodin má ministr dopravy Karel Havlíček naplánovanou tiskovou konferenci.

Podle ředitele Cendisu Jana Paroubka proběhlo během dnešní noci několik ostrých testů a systém bude plně v provozu během dnešního dne. Ministr Havlíček uvedl, že stránky po půlnoci běžely a pak je záměrně vypnuly, aby nespadly pod náporem uživatelů. „To je běžný postup při podobných projektech. Chceme stránky bránit před potenciálním útokem a přetížením, které by mohlo v prvních hodinách hrozit,“ řekl Havlíček. „Nechceme systém dostat pod tlak skupin, které by to chtěli hacknout. Pustíme je do plného provozu během několika dnů, máme stále náskok,“ dodal Havlíček.

Slova o běžném postupu ale vyvrátil Cendis v poledne na svém twitterovém účtu. „Z ostrého provozu vyplynula záležitost, kterou nyní intenzivně řešíme,“ uvedli na twitteru.

Elektronické dálniční známky budou ke koupi jak na internetu, tak na pobočkách pošt a vybraných čerpacích stanicích. Řidičům odpadne povinnost lepení papírových kupónů na čelní sklo, kontrolní kamery na dálnicích budou porovnávat registrační značky s databází zaplacených kupónů.

Stav stránek edalnice.cz 1. 12. 2020 ránoStav stránek edalnice.cz 1. 12. 2020 ráno

Roční známka bude platná 365 dní. Ti, kdo si kupují dálniční známku na celý rok, tak první rok ušetří – stávající papírová platí do konce ledna, mohou si tak koupit až známku s platností od 1. února. V dalších letech ale naopak přijdou o výhodu, že papírová známka platí vždy od prosince předcházejícího roku až do konce ledna roku následujícího po tom, pro který byla zakoupena.

Přípravu systému měl za 309 milionů korun na starosti státní podnik Cendis. „Vlastní systém se nám podařilo pořídit o 300 milionů korun levněji,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.  Typy i ceny známek zůstávají pro příští rok stejné, roční známka stojí 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Lidé si mohou nastavit platnost známky až 90 dní dopředu. Stát ročně na dálničních známkách vybere přes pět miliard korun.

Než známka vstoupí v platnost, lze změnit i registrační značku, stejně tak termín. Systém upozorní uživatele, že už známku zakoupenou má. Kontrola značek současně umožní odhalování kradených aut nebo vozidel bez zaplaceného povinného ručení.

Tagy Cendis EDAZ elektronické dálniční známky
65 komentářů