Automobily Informační technologie Infrastruktura Silnice

Prodej elektronických dálničních známek začíná, státní e-shop zatím nejde. Běžný postup, tvrdí ministr.

Dálnice D4 severně od Písku. Pramen: MDČR
Dálnice D4 severně od Písku. Pramen: MDČR
Papírové dálniční kupóny končí po 25 letech.

Výběr poplatků za používání dálnic od řidičů osobních aut dnes prochází zásadní proměnou. Stát přechází po 25 letech z papírových dálničních známek na elektronické.

Nový systém elektronické dálniční známky (EDAZ) zatím nezažívá od rána ideální start. Stránky edalnice.cz ráno běžely, nákup dálniční známky ale provést nešel. Před osmou pak už celé stránky přešly do chybového oznámení, že se na nich pracuje. V devět hodin má ministr dopravy Karel Havlíček naplánovanou tiskovou konferenci.

Podle ředitele Cendisu Jana Paroubka proběhlo během dnešní noci několik ostrých testů a systém bude plně v provozu během dnešního dne. Ministr Havlíček uvedl, že stránky po půlnoci běžely a pak je záměrně vypnuly, aby nespadly pod náporem uživatelů. „To je běžný postup při podobných projektech. Chceme stránky bránit před potenciálním útokem a přetížením, které by mohlo v prvních hodinách hrozit,“ řekl Havlíček. „Nechceme systém dostat pod tlak skupin, které by to chtěli hacknout. Pustíme je do plného provozu během několika dnů, máme stále náskok,“ dodal Havlíček.

Slova o běžném postupu ale vyvrátil Cendis v poledne na svém twitterovém účtu. „Z ostrého provozu vyplynula záležitost, kterou nyní intenzivně řešíme,“ uvedli na twitteru.

Elektronické dálniční známky budou ke koupi jak na internetu, tak na pobočkách pošt a vybraných čerpacích stanicích. Řidičům odpadne povinnost lepení papírových kupónů na čelní sklo, kontrolní kamery na dálnicích budou porovnávat registrační značky s databází zaplacených kupónů.

Roční známka bude platná 365 dní. Ti, kdo si kupují dálniční známku na celý rok, tak první rok ušetří – stávající papírová platí do konce ledna, mohou si tak koupit až známku s platností od 1. února. V dalších letech ale naopak přijdou o výhodu, že papírová známka platí vždy od prosince předcházejícího roku až do konce ledna roku následujícího po tom, pro který byla zakoupena.

Přípravu systému měl za 309 milionů korun na starosti státní podnik Cendis. „Vlastní systém se nám podařilo pořídit o 300 milionů korun levněji,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.  Typy i ceny známek zůstávají pro příští rok stejné, roční známka stojí 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Lidé si mohou nastavit platnost známky až 90 dní dopředu. Stát ročně na dálničních známkách vybere přes pět miliard korun.

Než známka vstoupí v platnost, lze změnit i registrační značku, stejně tak termín. Systém upozorní uživatele, že už známku zakoupenou má. Kontrola značek současně umožní odhalování kradených aut nebo vozidel bez zaplaceného povinného ručení.

65 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza

Bez kamerové automatické kontroly zaplacení je to směšný projekt.

franzJosej

jsi v cesku ne? furt je tu hafo komunistu zijicich na ukor druhych

Pepa

Tak už to funguje.

Daniel Bečvář

Neuvěřitelné, jak to mohli takhle podcenit? Už rok se tu slavnostně vytrubuje, jak přecházíme na elektronické dálniční známky a pak nejsou schopni ani vytvořit funkční web? To je vážně Kocourkov 🙂

Berťa

Není to ten e-shop, co dělali nadšenci zdarma za víkend?

Sova

Ne, ten byl odmítnut protože údajně se do něj dalo snadno nabourat. Je pravda, že státní verze se moc hacknout nedá když ani neběží…

...

To nevíte. Oni jsou schopni vytvořit aplikaci sice nefunkční, ale za to děravou.

Tomáš Fuk

A nyní se naučíme další slovíčko: škálovatelnost.

Tomáš Fuk

ne, že bych kvůli tomu nespal, ale k palci dolů bych očekával oponenturu. Tak se zeptám sám:
– dá se očekávat konstantní zátěž po celý rok?
– nebude gró nákupů situováno do prosince-ledna dle zajetého kalendáře?
– dává smysl dimenzovat na max po celý rok kvůli dvěma měsícům?

franzJosej

normalni slovo. bohuzel nevzdelany cesi pouzivajici max 1000 povetsinou ruskych slov toto nepochopi

Jirka

Měli to udělat spíš trochu obráceně. Říct do médií, že to zapnou třeba toho prvního prosince, ale reálně to spustit o týden dřív. Vždy existují lidé, kteří se na stránky zkusí podívat i před ohlášeným datem. Zkusí to a zjistí, že to funguje. Budou si tu informaci samozřejmě dál předávat a během toho týdne to můžou být desetitísíce lidí, kteří to zkusí. Proč takhle? Lidí budou přicházet na to postupně a nikoliv nárazově. Toho prvního prosince samozřejmě přijde větší tlak, ale ten přijde tak nebo tak a hlavně ten tlak bude nižší, protože někteří již budou mít zakoupeno a nemusí… Číst vice »

Jiří Kocurek

Ono to jde udělat i jinak:
Nultý týden spolupráce s vybranými partnery, běh „nasucho“, takto pořízené známky neplatíte vy, ale neplatí ani na dálnici.
První týden jen pro autobusy, testovací provoz, zakoupenou „známku“ lze kdykoliv vrátit. Za případné chyby se omlouváme.
Druhý týden autobusy + vše nad 12 tun, teď už „známky“ nelze vracet kdykoliv, ostrý provoz, na reklamace bude brán zřetel.
Třetí týden ostrý start pro všecny, autobusáci a kamioňáci mají vesměš vyřízeno.

Jiří Kocurek

A proč autobuscáci jako první? Některé linky v závazku jsou vedeny po placených úsecích. A často se stává, že NAD za vlak jede po souběžné dálnici.

...

Autobusů a kamionů se známky přece netýkají, ty musejí mít mýtné krabičky.

kulhán

Joooo? Ahaaaa 😂

Jiří Kocurek

Tak dává to logiku. První den by to bylo přetížené, tak start odložíme o dva, o tři dny. To už si všecko sedne a první nával už bude pryč. No řekněte, že máme mazaného ministra, který v tom umí chodit?! Tohle by jinde nevymysleli.

Luděk S.

Kántry fór da fjůčr!

BND 30

Ten e-shop má potenciál.
Zatím bohužel dobře skrytý…

Luděk S.

Ale je málo šoto. Měl by mít nějaký merch.

mgr.pavel

Málo modrýho zábradlí.

Proto to nejede.

Luděk S.

Spíš hodně nízká cena. 300 mega? Za takový drobný se nevyplatí vstávat z postele.

Jiří Kocurek

Přesně, tričko se Superministrem težce chybí v nabídce. Hrníčky s motivem „Musíme to opravit“, jaktože je ještě nemáte! Jinde najdete i dámské kalhotky s tímhle nápisem. No fakt nekecám!

BND 30

Oprava : dámské kalhotky se prodávají s nápisem : Musíme to postavit.

Mgr.pavel

Otevřeli e-shop, ale chodili jim tam lidi.

petr 5

Cituji: Ti, kdo si kupují dálniční známku na celý rok, tak první rok ušetří – stávající papírová platí do konce ledna, mohou si tak koupit až známku s platností od 1. února. V dalších letech ale naopak přijdou o výhodu, že papírová známka platí vždy od prosince předcházejícího roku až do konce ledna roku následujícího … „Ušetření“ nebo to, že přijdete o výhodu je virtuální nesmysl. Současná známka skutečně platila 14 měsíců. Ale pouze ta první, pokud jste si ji koupil v prosinci. Další nákupy se platností překrývali a vždy to už bylo pouze reálných 12 měsíců. Spíš se dá… Číst vice »

JIŘÍ

Tak je to pro vývojáře ostuda, o tom žádná.

BND 30

Otázkou je, co bylo v zadání.
Pokud tam bylo : vytvořte e-shop, ale už tam nebylo funkční… 🤔

Tom

Běžný postup komerčních e-shopů: Vypnu ho první den, aby nikdo nic nekupoval.
Dvojministr je fakt trouba. To dvoukokotí s Babišem si ČR fakt nezaslouží.

BND 30

Ty dvě třetiny ČR si to nezaslouží…

Tomáš

Ne, normální to není. V soukromém sektoru se něco podobného nesmí stát. Ministr asi nikdy v životě ve skutečné firmě nepracoval. Zde se musí systémy testovat, existuje několik nezávislých testů (u mě 5), které na nově instalovaný systém pohlíží ze všech stran a nepřipustí, aby se chyby zmíněné ministrem dostaly do produkce. Také cena 309 milionů není normální. Za ty peníze by se dala najmout i skupina profesionálů, ne ti nedovzdělanci, co ten systém očividně dělali.

moot

Ale pracoval. Dvě firmy dovedl do kunkurzu/insolvence a pak prodával lidem s ALS neúčinnou léčbu, kterou měli mít dle zákona zdarma, protože se jednalo o studii

kulhán

Havlíček je koukám stejnej lhář jako Babiš. Asi i tak krade…

Miro

Hlavně žádnou paniku! Opravdu někdo nutně potřebuje kupovat známku už teď?

kulhán

Třeba kdo si koupil auto včera??? Kdo vyměnil okno?

Radim Cenek

Ten si stejně musí koupit papírovou měsíční, protože nové známky se sice dají (resp. měly se dát) koupit ode dneška, ale platí až od 1. ledna.

Kalanis

Výměna letošní známky na poště snad stále funguje. Tím je vyřešené okno. Pokud je to ojetina a nemění se RZ, tak zpravidla známku má. A poslední ať si koupí na pumpě měsíční, než se systém rozjede. Nové auto má stejně smůlu – nemá trvalou RZ, jen převozní papír.

kulhán

No ty jsi úplně mimo mísu!!! Odkud si spadnul??? Obejdi si taky jednou autobazar, minimum aut má známku. Nové auto odjíždí ze salonu většinou už na číslech a když ne tak je má druhý den.

Kalanis

Kolega jezdil s novým cca měsíc s papírem než se úřad uráčil vydat RZ. A já kupoval napřímo se zárukou existence předchozího majitele. Bez známky = dovoz, dlouho stojí či jinak podezřelé. Bazar opatrně.

JIŘÍ

Tak Miro, má to ode dneška fungovat. A nefunguje. Co na to říct…

Miro

…že už to funguje?? Je ještě dnešek? Je!

Pivlis

Třeba je tam dnes Black Friday. Před Lidlem dnes byla taky tlačenice 🙂

Jiří Kocurek

A když to nechají na 20. prosince, tak budete nadávat, že si to nechali na poslední chvíli.

Ondra

To je zase komedie. Slovy ministra je to prý běžný postup, že se web nespouští hned, aby se nezahltil nebo aby ho někdo nehacknul. A když se spustí o pár hodin později, tak už hacknutelný a zahltitelný nebude?

BND 30

Lepší vábničku na hackery asi těžko vymyslet.

Cyklista

Je to stejné jako s viry,(covid), které útočí jen v určité hodiny a na určitých místech =) =) =)

Palecek.M

to červená autíčko je momentálně nejdražší ze všech aut v ČR

Miky

Vypadá to, že už to funguje.

Michael

To stěží.

Miky

No dobře, dostal jsem se ku platbě. Tu jsem pravda nezkoušel, známku ještě kupovat nechci, ale žádné přesýpací hodiny apod.

Michael

Měl jste štěstí na nějaké okno kdy to fungovalo, jinak je web už hoďku nefunkční..

Miky

Ha! Nejde to! Točí, ale nenaskočí..

Ondra

Za chvíli má být tiskovka a íšop je furt dole. To jsem zvědav, co tam multiministr Borovský bude zas mlžit.

mgr.pavel

Kántry fór d fjučr, vole.

Stát není schopen otevřít blbej e-shop.

Jakub (easydrink)

e-shopy padají běžně. Asi mnoho obchodníků není schopno otevřít blbej e-shop.

Miky

No jo no, kdo někdy „blbej eshop“ dělal, ten ví svoje. A kdo ne, tak – tak neví.

Pepa

Zase blamáž, Havlíčkův CENDIS to za 309 mil nezvládl, kdyby to nechali původní firmě a tlačili na cenu možná to mohlo dnes bez problémů fungovat.

...

Kdo asi půjde pracovat do státní IT firmy? No jen ten, koho nevezmou jinde. A podle toho to taky vypadá.

Andrej

Tak v štátnej firme, ktorá získala zákazku na relatívne jednoduchý eshop za 309 miliónov korún, by ohodnotenie nemuselo byť až tak zlé. Na Slovensku to dokonca zvládla aj ultrakorupčná smerácka zlodejská vláda funkčne a podstatne lacnejšie, a to už je čo povedať Žijem v ČR 15 rokov, milujem to tu, ale v akom stave je verejná správa takmer na každej úrovni, to je úplná kafkovská absurdidta, paródia, nad tým sa pozastavuje rozum. Taká zmes arogancie, „to nejde“ prístupu, lenosti, svojvôle a neschopnosti sa len tak nevidí. A je jedno či ide o (ne)výstavbu diaľníc, stavebné konanie pre rodinný dom, živnostenský… Číst vice »

Původní Pražák

Nemůžu s vaším pesimismem souhlasit. Jen musíte přijmout jednoduchý fakt, že tenhle stát ze sebe opravdu vydává to nejlepší, čeho je schopen. Dnes tu není nic a nikdo, kdy by mu v tom bránil a na koho by se dalo vymlouvat.

Jackub

Jenže stát (jakožto instituce) není to samé, co jeho obyvatelé. Souhlasím s Andrejem, že je v této velmi mnoho velice chytrých a šikovných lidí. Jen ten státní aparát je prostě nastaven na trestání/buzeraci/byrokracii a ne na to, aby žít, pracovat a podnikat bylo jednoduché…

Původní Pražák

A kdo tedy tvoří u nás ten státní aparát, kdyz ne obyvatelé, vasi sousedi, možná dokonce příbuzní?

Jiří Kocurek

Má to 6 hlav a žádný rozum. Jaká životní forma to je?

úřední komise.

V normálním životě se člověk rozhoduje podle sebe. V úředním životě podle předpisu. A každý nádražák Vám potvrdí, že kdyby se dodržovaly všechny předpisy, tak se nepohne kolo. Spousta předpisů totiž existuje jenom proto, že někdo měl potřebu vymyslet předpis, aby prokázal svoji opodstatněnost.

...

Ona se totiž inteligence sčítá v převrácených hodnotách, čili 1/IQcelku = 1/IQos1 + 1/IQos2 + 1/IQos3 + … + 1/IQosN. Proto taky zákony vypadají tak, jak vypadají.

Jackub

Moji sousedé možná, moji příbuzní v žádném státním úřadu nepracují. Tolik odpověď na nepochopitelnou otázku… A dále – kde vidíte, že jsem napsal, že VŠICHNI lidé v tomto státě jsou chytří a šikovní?