Problémy Spirit Airlines vrcholí. Požádaly o ochranu před bankrotem, akcie po pádu o 94 % končí na burze
Dopravce nepřeruší provoz, propustí ale další tři stovky pilotů.
Americkou leteckou společnost Spirit Airlines ovládnou její věřitelé. Dohodlo se na tom s nimi vedení firmy. Sedmý největší letecký dopravce v USA dnes kvůli požádal soud o ochranu před bankrotem. Ta je v americkém zákoně označována jako Chapter 11. Důvodem žádosti je nemožnost firmy splácet své dluhy.
Finanční problémy dopravce trvají delší dobu, vyřešit je měla původně fúze s JetBlue. Tu ale zatrhl soud. Vršící se dluhy a ztráty se firma rozhodla vyřešit kapitalizací pohledávek, jak vyplývá z oznámení pro investory.
Dohoda s věřiteli počítá s velkou restrukturalizací firmy a ochrany před bankrotem do konce čtvrtletí příštího roku. Podle zveřejněných podmínek kontrolu nad firmou převezmou majitelé dluhopisy. Akcie zmizí z burzy. Letos jejich hodnota propadla o 94 %. Podle dohody dojde ke kapitalizaci dluhopisů v hodnotě 795 milionů dolarů. Firma současně oznámila, že provoz dál pokračuje a lidé si mohou dál nakupovat letenky.
Spirit jsou sedmým největším leteckým dopravcem v USA. Provozují přes 200 letadel. Firma létá výhradně s Airbusy A320family. Letos se jejího provozu dotkly problémy s motory Pratt & Whitney, kvůli kterým musel dopravce část letadel dočasně uzemnit.
Spirit Airlines jsou po 13 letech prvním americkým dopravcem, který požádal soud o ochranu podle Chapter 11. V roce 2011 tuto možnost využily na několik měsíců American Airlines. Dopravce podniká v kategorii ultranízkonákladových společností, kdy nabízí velmi levnou základní cenu letenky a vše ostatní je za příplatek. Tento model se postupně rozšířil v omezené verzi i ke klasickým dopravcům.
Spirit od roku 2019 nebyly v zisku, jen v prvním pololetí oznámily ztrátu 335 milionů dolarů. Firma kvůli tomu prodala již 23 letadel, rozprodej dalších ještě chystá. Již v září propustila 200 pilotů, dalších 330 firmu opustí na počátku roku.