Přívalové deště zastavily provoz na dvou tratích v Plzeňském kraji, k odstranění závalu dojde do úterý

Sesuv půdy a pád stromu na trať mezi Plzní a Starým Plzencem. Foto: Hasiči Správy železnicSesuv půdy a pád stromu na trať mezi Plzní a Starým Plzencem. Foto: Hasiči Správy železnic

Se sesuvem půdy došlo i k pádu stromu na trať.

51 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zwi

Pokud nechám strom na takovém zářezu, tak se nemůžu divit, že spadne. To je jen otázka času.

Premek

Strom je tam právě proto, aby tu hmotu pomohl držet.

frank

Dneska jsem tam jel autem, z Plzně jsme si cestou domů odbočili směr zámek Kozel , ale strašidelná průtrž už v Plzni, tak jsme počkali až bude po dešti a dojeli jen kousek před Starý Plzenec nu a tam jsem to ještě rád otočil protože silnice nad Malou Stranou už byla řeka, z pole tekly šutry, hlína a cca 40 cm vody ještěže že bylo kde otočit … až doma jsme si přečetli, jak to tam dole v údolích dopadlo . Jinak teda musím, říct že jsem viděl hlupáka, kterýž hluboký a 50 metrů široký přetok na předešlé části silnice… Číst vice »

Trumway

Super. Takže pokud byly silnice řeky a voda po nich tekla než odtekla kanálem mimo těleso silnice tak se dostala do nejnižšího místa což byly příkopy podél trati která vede v zařezu, tam podmáčela svah a hopla …svah byl dole.

frank

problém je, že na silnici po které jsem jel tekla voda z okolních kopců ( lesa Na Kocandě i z okolních polí , ani příkopy na přilehlé straně ani na odlehlé straně svahu dolů to nepobraly, navíc tam žádné kanály nejsou, to je normální silnice mezi obcemi, tam se u nás většinou kanály nenachází.Je to tam dost strmé, kopce o dost výškových metrů vejš než silnice a navíc je to tam dle vrstevnic taková “ nálevka“ všechno dolů k Úslavě…

Elb

Neměly by ty kořeny keřů svah zpěvňovat?

Jaaa

Jo, ale jen do určité míry.

Petr

Takže odklony ND od Plzně na Prahu via Zdice – Protivín?

Petr

Tak už ani to nejde. Legiovlak uvězněn v Jincích.

Pražák

Tuší někdo staničení toho sesuvu u Starého Plzence?

MilanFox

Km nevím, ale je to v oblasti od podjezdu D5 k začátku Plzence.. Skrz Plzenec se prohnalo spoustu vody z Radyně a ta zákonitě musela protéct přes železnici.

Tom Matto

Je to v okoli podjezdu pod D5.

MilanFox

Děkuji za upřesnění, je tam snad i sesuv tělesa trati.

Jiří Kocurek

Podle fotek by to mělo být na začátku oblouku, někde tady: https://mapy.cz/s/lovunasaga

Trumway

Koukal jsem na to a jestli to je takto blízko u dálnice možná by stálo za to zaměřit se na to kam je svedena a kam odtéká voda která spadne na silnici. Nějaké vodní toky tam v okolí sice jsou, ale ty nepropustné asfaltové povrchy o velké ploše budí jaksi podezření.

Trumway
MilanFox

Ale tahle voda nezpůsobila zával trati.. A pokud neznáte místní podmínky tak zde pouze blábolíte nesmysly. D5 je v těchto místech odvodněna do Úslavy přes retenční nádrž. Voda na fotografii je sice částečně z dálnice, ale hlavně se tam dostává z místní komunikace na kterou stéká z okolních pozemků

Trumway

Ok, takže sice tamní podmínky neznám, ale sám říkáte, že ta voda je částečně z dálnice. Voda z pole k vodě z dálnice a máte jí hned více než je zdrávo.

Trumway

Ale, že tam těch pozemků které jsou sklonem k dálnici a ke komunikaci pod ní veducí ale je. Stačí se podívat na vrstevnice. Tady to máte názorně
https://mapy.cz/turisticka?m3d=1&height=382&yaw=22&pitch=-14&l=0&x=13.4390547&y=49.7076685&z=18

MilanFox

Neznáte to tam.. Voda tekla až od Olympie a z D5 je pouze voda z viaduktu.

DCHDC

342.4

Pepa z Depa

Prostě Dobrá správa dbá na řádnou údržbu tratí. Nějaké stromy v ochranném pásmu? Pffff…to je nemůže překvapit.

Jirka z UL

Dobrá správa dbá celkově na provoz a údržbu infrastruktury, hlavně že se poplácávaji po ramenou co se týká VRT, ale stačí malý deštník a nehne se ani kolo.

Tom Matto

Tohle byl poradny dest. Doprava je zastavena i na silnicich v okoli.

frank
frank

V Německu sesuv půdy zastavil ICE https://www.youtube.com/watch?v=5-j28A8B8EY

Granja

Ten důvod sesuvu klidně mohl být zapříčiněn vysypáním bordelu ze strojní čističky na svah zářezu v minulosti. Nesoudržná hmota časem obroste trávou a při výrazném spadu vody nebo přítoku z okolí může dojít k sesuvu nespojeného bordelu se svahem. Nebyl by to první případ.

Trumway

Problém nebude onen svah nebo porost na něm. Podle mě problém bude onen silniční most a velká nepropustná plocha která při prudkém dešti dokázala zachytit velké množství vody a usměrnit její tok do kanálových vpustí umístěných na d komunikací pod ní která v těch místech vede zákonitě nejníže. Pak voda neměla kam a jedniná možnost byla opět níže a to k trati. Na jedné z fotek u článku je jasně vidět , že voda teče nikoliv od utrženého svahu k silničnímu mostu, ale právě od silničního mostu.

Triangl

Jdi radši čistit trakčáky do depa uděláš líp rozumbrado.

Pepa z Depa

Jako bych někoho slyšel. Jo aha, to je jen hloupoučký triangl. 😆

Trumway

Jo, to už tak bývá, že se když se sesune svah na kterém roste strom tak ten spadne. A zákonitě bude padat dolů ze svahu.
Jinak celý den hezky a parno a až tak před 15ti minutami přišla slabá přeprška. Teď když koukám ven už je zase po dešti a leze puňta. Takže teď zbývá jen počkat až to co napršelo zase uschne a hurá zase do práce.

Dejf

ale on ten strom zase ten svah dokáže překvapivě dobře podržet. no ale důvod k tomu, aby si ustlal do kolejíště si dřív nebo později ten strom stejně najde.

Trumway

Vhodný kořenový systém dokáže svah podržet, ale jen do určité míry.Pokud jde o vzrostlý strom ten má také nějakou hmotnost a pokud roste na okraji svahu tak ho zatěžuje. A pokud je voda v kombinaci s větrem je vystaráno.

Tom Matto

Proc mate potrebu takhle blabolit, kdyz situaci v miste ocividne vubec neznate. Ve 12:00 jsem projel Plzenec autem jen tak tak. Ze smeru od Letkova tekly potokoly vody po silnici a pred mostem se delalo jezero, prujezdne jen pri kraji vozovky a i tam bylo skoro 30cm. Za chvili uz hlasili, se silnice je uzavrena. Obdobne tekla voda po silnici ze Stenovicke ulice. Kruhac u Olympie zavreny stejne jako na zacatku Losine… Tolik ke slabe preprsce.

Trumway

Copak já mluvím o počasí tam? Já mluvím o počasí u nás z čehož vyplývá, že většina vody spadla tam a k nám už došel jen jakýsi zbytek.

frank

přesně, tou dobou jsem tam také byl …

Trumway

Co proč? Proč pracovat? Protože práce přeci šlechtí. A že je neděle ? Pán Bůh možná sedmý den odpočíval, ale já nejsem on a navíc práci za mě nikdo neudělá 😉

Trumway

Jinak kdyby na to odklízení vlítli ještě dnes mají to dříve a o co dříve to budou mít odklizené o to dříve bude mít možnost podloží tratě vyschnout.

jfp

9,5mm za hodinu… To je nic. To před pár lety mezi Radotínem a Břichovicema za hodinu napadlo skoro 100mm.
A kontrolní otázka, soudruzi, co udělá nám dobře známá trať 171, když ji ponecháte na větru a dešti, no?

Jan

Trať zrezne. Ne, vlastně na ni zastaví provoz. Jako teďka u Plzně!

Luboš Beneš

Lilo fakt hodně a voda se už několik dní nevskuje. Už tady dávno měla být druhá kolej, pak by možná ten sesuv nebyl , ale co by kdyby…na to se nejezdí

Trumway

Ano, správně. Zrezne. Ale hlavně co? No? No přece zkoroduje!

Chronosphere

Vyčpělý vtip.

Jiří Kocurek

Ten potok v příkopě … to nevypadá na 1 cm za hodinu. To bude nějakých 150 litrů za sekundu na hektar po dobu 15 minut, návrhová hodnota pro odvodnění.

(Což je asi 5 cm za 15 minut)

Trumway

Tak ono taky záleží odkud se voda do toho příkopu nahrnula. jestli jsou někde kousek pole se správným skolonek směrem k trati tak se holt něco nasbírá. Taky zálezí na tom co a jak zemědělci zaseli. Jestli zaseli po svahu taky to dokáže udělat své.

https://mapy.cz/turisticka?x=13.4441844&y=49.7029238&z=17

https://mapy.cz/letecka?x=13.4438358&y=49.7042179&z=17

Granja

Nejhorší je mít po svahu bramborové pole. Takto už bylo v minulosti vyplaveno několik traťových úseků.

Trumway

Přesně. A kukuřice je taky pěkná potvora.

Tom Matto

Samozrejme to zadnych 9.5mm za hodinu nebylo, ale minimalne 3x tolik. Proc se vyjadrujete k necemu o cem nic nevite? V Plzenci lilo jako z konve a vedle ve Stahlavech (4km) lehce prselo. Navic jsou pole a lesy prakticky pod vodou a cokoliv naprsi uz jen odteka.

honzas

Za posledních 48 hodin v Plzenci pod Radyni 150mm vody. Měřeno v kbelíku.