Přístupnější metro. DPP chce výtah i na Malostranské

Stanice metra Malostranská. Foto: Aktron / Wikimedia CommonsStanice metra Malostranská. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Dopravní podnik hl. Města Prahy pokračuje ve zpřístupnění některých starších stanic metra vozíčkářům a lidem s omezenou pohyblivostí. Zatím poslední

Dopravní podnik hl. Města Prahy pokračuje ve zpřístupnění některých starších stanic metra vozíčkářům a lidem s omezenou pohyblivostí. Zatím poslední stanicí, na jejíž úpravu se chystá, je Malostranská na trase A.

DPP zatím vypsal soutěž na projektanta, který připraví dokumentaci pro stavební povolení. DPP počítá s tím, že stavět se začne v roce 2023, podle studie jsou náklady odhadovány na 308 milionů korun.

„Bezbariérový přístup je navržen jedním osobním výtahem z nástupiště do přestupní chodby a dalším osobním výtahem pak na povrch s vyústěním do kiosku  umístěného v parku vedle chodníku v ulici Klárov severně od křižovatky s Valdštejnskou ulicí,“ řekla Hana Pohanová z tiskového oddělení DPP.

DPP má v plánu postupně zpřístupnit bezbariérově  většinu stanic v metru. Od května již běží stavba bezbariérového přístupu na Karlově náměstí, kde vzniknou 2+2 osobní výtahy s přestupní chodbou.  Sdružení firem Hochtief a Energie – stavební a báňská je buduje za 212 milionů korun.  Výtah bude na základě požadavku Prahy 2 ústit do Václavské pasáže.

Výtahy jsou na nástupišti situovány do jedné třetiny blíže Karlovu náměstí. Ve stanici se ještě opravují ve směru na Karlovo náměstí eskalátory, hotovy mají být do půlky srpna.

Ještě letos má začít rekonstrukce stanice Opatov, její součástí je také výtah pro bezbariérový přístup. „Projektová příprava bezbariérových zpřístupnění byla zahájena ve stanicích Radlická, Jinonice a Křižíkova, přičemž dokončení realizace se u všech předpokládá do roku 2022,“ vypočítává Pohanová. O rok dříve by mělo být hotovo bezbariérové zpřístupnění stanic Českomoravská a Jiřího z Poděbrad. Zatím ve fázi studií a prověřování možností jsou plány na bezbariérové přístup ve stanicích Želivského, Pražského povstání, Náměstí Republiky, Flora a Hradčanská.