cargo

Při měření emisí vám vyfotografují auto, od prosince na ostro

Měření emisí, ilustrační foto. Autor: MDČRMěření emisí, ilustrační foto. Autor: MDČR

Na stanicích měření emisí dnes začal testovací provoz, v rámci kterého mechanici pořizují fotodokumentaci vozidel. Snímky budou společně s výsledky

Na stanicích měření emisí dnes začal testovací provoz, v rámci kterého mechanici pořizují fotodokumentaci vozidel. Snímky budou společně s výsledky měření ukládat do Informačního systému stanice technické kontroly, který on-line komunikuje s ministerstvem dopravy. Stejný systém funguje už od loňského roku na stanicích technických kontrol. Ostrý provoz začne od 1. prosince.

„Stanice, které se do konce listopadu do systému nezaregistrují, nebudou smět vydávat platný protokol o měření emisí. V současné době je zaregistrováno přes tisícovku emisních stanic z celkových 1 800,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Zdokumentování přítomnosti auta při měření na lince by mělo podle ministerstva zabránit podvodům při měření emisí. „Nebude se už moci stát, že vozidlo kontrolou prošlo, aniž by ve skutečnosti stanici navštívilo,“ uvedl úřad v tiskovém prohlášení. Od prosince už také nebude možné, aby vozidlo, které neprojde měřením na jedné stanici, odjelo „zkoušet štěstí“ na jinou. Protokoly měření budou vedle fotografií obsahovat také časy a dobu kontrol. Záznamy v systému nebude možné přepisovat.

Mechanici na emisích budou stejně jako na STK dokumentovat pohled na vozidlo zepředu i zezadu, výrobní štítek, tachometr a VIN kód. Snímky poslouží i jako další zdroj kontroly počtu najetých kilometrů.

Počet SME není státem na rozdíl od STK nijak regulován. Podle Ťoka je proto možné, že některé stanice měření emisí, které v minulosti získaly povolení činnost vykonávat dnes už nejsou aktivní nebo nechtějí v činnosti pokračovat, do nového systému se proto nepřihlásí.

Tagy emise Ministerstvo dopravy SME
Žádné komentáře