Autobusy Doprava ve městě Tramvaje Trolejbusy

Převlékání v brněnské MHD. Zaměstnanci fasují uniformy s novým designem

Nové uniformy pro zaměstnance Dopravního podniku města Brna. Foto: DPMB
Nové uniformy pro zaměstnance Dopravního podniku města Brna. Foto: DPMB
U uniforem dominuje nadále modrá barva. Výběru předcházelo testování u části zaměstnanců.

Dopravní podnik města Brna (DPMB) začíná s velkou výměnou stejnokrojů pro téměř dva tisíce zaměstnanců. Přestrojování se týká řidičů, dispečerů a prodejců jízdenek. Nové uniformy mají nejen nový design, ale také pohodlnější materiál. Za přestrojení v prvním roce DPMB zaplatí 13 milionů korun, první řidiči v novém vyjedou ještě letos.

Stejnokroje zaměstnanců Dopravního podniku města Brna představují symbol příslušnosti nejen k podniku, ale k celému městu Brnu, které řidiči a ostatní pracovníci DPMB reprezentují,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Přestrojení zaměstnanců bude probíhat postupně během celého příštího roku. Nákupu nových uniforem předcházelo testování u dvaceti řidičů a řidiček a výběr různých variant. Prioritou dopravního podniku byl nejen reprezentativní vzhled, ale aby byly nové uniformy pohodlné.

„Sami si proto mohou vybrat ze široké škály oděvů ty, které jim nejvíce vyhovují. Všechny části stejnokroje jsou navíc ve verzích pro různá roční období. K dispozici mají kalhoty o různých délkách, sukně, košile, polokošile, svetry, vesty, bundy, ale i kravaty, šátky, čepice, zkrátka kompletní sortiment,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Nové uniformy, které mají 18 oděvních součástí, nahradí stávající, které už jsou vzhledově i materiálově nevyhovující. Barvy však zůstávají stejné – dominují různé odstíny modré, kterou doplňují bílá nebo červená. První dopraváci by v nových oděvech mohli vyjet ještě tento týden.

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kiki

Z jakého materiálu budou? Nejspíš polyester a polyamid. Ne léto úplně skvělé.

Meno

Za 13 mega by jste měli spíš opravit tu 1706 kačenu! Obousměrné částečně nízkopodlažní vozidlo najde určitě praktičtějši využití, než nemožnej mundur.

Anebo vybavit generálkovaná vozidla klimatizací, to by jistě platící zákazníci ocenili víc, než řidiče v modrým hábitu, pane generální řediteli.

master

A co se vlastně stalo s tou kačenou?

Řiditel

Holt žijeme v čechách, v zemi lidí bez jakéhokoliv estetického cítění. V cizině obvykle poznáte čecha z dálky už jen podle otřesného oblečení a celkového zjevu, takže i uniformy musí být v Čechách otřesné. Bohužel. Lituji těch pár lidí co si to uvědomují a musí takto ohavně oblečení chodit celé dny, musí to být pro některé dost traumatizující.

Bob

Vy byste si přál nějaké kvádro jako nosí šmejdi co prodávají důchodcům hrnce?

Obyvatel zlínského pralesa

Pokrok, designove jsme se posunuli z roku 1990 do roku 1993…nechtelo by to neco modernejsiho?

Olda

Za mně dobrý, …ostatně co chce kdo vymyslet na uniformě pro šoféry?! De facto jde jen o nuance v průběhu času. A je třeba mít nějakou formu štábní kultury. To zcela určitě. Cestující nevnímá styl a střih oděvu, ale na Aloha trička a vohoz štětky, která si spletla Tabák s Medlánkama, zareaguje raz dva. Osobně taky na to nejsem zvědavej. Ale chápu, že tady si DPMB „naběhl“ ukázkově na přísloví: „Není na světě člověk ten, aby se zavděčil všem“ :-), a i chápu, že každý posuzuje vkus dle svých žebříčků hodnot a vkusu. Budiž… Snad je pro to představení mohla… Číst vice »

Falcon

Chci vidět, jestli je to pro řidiče praktické. Je třeba si uvědomit, že si celou „kancelář“ nosí s sebou do práce a z práce. Většina se nosí v tašce a dost věcí v bundě. Takže je potřeba mít dostatek úložného prostoru i tam. Kravata v teplotách nad 20*C venku, uvnitř kabiny moc nepřipadá v úvahu. Nebudu se rozepisovat proč, asi je to jasné… Kalhoty, pokud nekoušou a nedělají v horku vyrážku snad ujdou. A je důležitá košile, né trička, které se na člověka přilepili a bylo vymalováno. Škoda, že se někdo neozval řidičům a neodpustil diskuzi s podněty….

Robert

Myslíte kostkovanou košili a hipsta upnuté džíny?

bkp

Neurazí nenadchne.
Ale proč to ukazují na někom, kdo vypadá jak převařený knedlík a jako muž.

rsp

On se celodenním sezením z nikoho Schwarzenegger (nebo jak se to píše) nestane, víme?

Vojtíšek

Ještě by to chtělo boty pro chlapy.

Ondra

No to mě taky trklo, jestli jako ty boty pána na obrázku k tomu patří nebo ne.. doufám, že ne, a že součástí budou klasické boty ke kalhotám onoho stylu..

medical_examiner

Třeba zimní, velikost 45…

Ondra

No nevím, teď když příjmy pro účely veřejné dopravy všeobecně klesají tak nevím jestli je to nejlepší nápad v této době (aniž bych teda věděl, odkdy se tento projekt táhne). Jinak vcelku ok, až tak se mi to sice osobně nelíbí (já tam nějak vidím fialovou a k dopravě mi furt víc ladí čistá modrá), ale jako služební stejnokroj je to docela v pohodě, vypadá to důstojně, tak ať dobře slouží 🙂

Jakub P

Tipuju, že náklady spojený s návrhem a vybíráním jsou v tuto chvíli dávno utopený a ušetřit už se nedaj. A že personál dostává uniformy pravidelně v nějakejch intervalech i když se zrovna jejich design nemění, aby nenosili roky starý ošoupaný. Takže náklady, který by teď bylo možno ušetřit tím, že by zůstali u starejch, budou velmi nízký. Zejména pokud tu výměnu provedou postupně a nebudou požadovat, aby ty starý hned vyhodili.

Tady na Moravě

Stejnokroj není zrovna výdaj, který by se dal ušetřit. Tam je prostě obměna neustálá.

Ondra

Ok, tyto argumenty uznávám (platí i pro kolegu Jakuba P) ..

rsp

Mně jako cestujícímu je to šumafuk. Hlavně aby to jelo včas!

Liboros

Bundy na pohodu, ale ty svetry to je strašný 😀