Automobilový průmysl Automobily

Překvapení na trhu ojetých aut: rekordní prodeje malých vozů

Nová podoba modelu Škoda Fabia. Foto: Škoda Auto
Nová podoba modelu Škoda Fabia. Foto: Škoda Auto

Zatímco na trhu nových vozů podíl malých aut dlouhodobě klesá především kvůli nástupu kategorie SUV, v autobazarech dochází k opačnému trendu: prodeje malých aut jsou největší za posledních pět let. Za růstem je nejspíše poptávka mladší generace.

Kategorie aut, které v Česku dlouhodobě vládne Škoda Fabia, měla ještě před pěti lety čtvrtinu celého trhu nových vozů, letos podíl klesl na 16 %. Autobazary ale vidí situaci jinak.

V síti autocenter největšího prodejce ojetých automobilů AAA AUTO se v letošním roce prodalo již téměř 12 000 malých vozů s průměrnou cenou 161 tisíc korun, uvedla firma v tiskové zprávě. Největší zájem je ale od začátku srpna. Za posledních padesát dnů se prodalo 2500 malých aut, nejčastěji ve verzi hatchback.

Konec léta a začátek podzimu je vždy spojen se začátkem školního roku, kdy obzvláště mladí lidé a studenti řeší potřebu automobilu. Většina z nich neprahne po větších autech, ale spíše sahají po menších vozech s nezbytným komfortem jako je například klimatizace či propojení s telefonem pro poslech hudby a handsfree volání. Za nižší cenu si tak mohou pořídit auto s výkonnějším motorem a slušnou výbavou,“ řekla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová. Podle ní letos poptávka zesílila díky půjčkám dostupným i pro mladou generaci. „Letošní rok poptávka po automobilech ještě zesílila díky půjčkám dostupným i pro mladou generaci. Od srpna jsme v průměru prodali o 9% více těchto vozů než průměrně ve stejné době v předchozích pěti letech,“ doplnila.

Podle statistik AAA Auto vede v prodejích malých vozů Škoda Fabia, následovaná Hyundai ix20 a i20. Čtyři pětiny těchto aut mají benzinový motor. „Tím se malé vozy liší od celkového poměru paliv, který i přes aféru dieselgate zůstává víceméně vyrovnaný,“ poznamenala Topolová.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Marek S.
Host
Marek S.

Já osobně jsem také koupil malé auto jen na dojíždění do práce a tak po městě . Zakoupil jsem si v áčkách dvojkovou fábii a můžu říct, že jsem spokojenej už skoro rok a půl mi auto jezdí a bez větších investic

Tibor
Host
Tibor

Jo menší vozy pro ženy nebo starší generaci to věřím, že to frčí,ale praktičnost vede stále.

Radim
Host
Radim

taky jsme tam kupovali vnučce fabii 🙂 dostala ho na vejšku a zatím je spokojená, nové bohužel stojí celkem dost

Bára
Host
Bára

Zajímavý článek u kterého jsem se trochu zasmála, jelikož jsem sama dva měsíce zpátky kupovala ojeté polo v Áčkách. Kde taky jinde, když právě oni mají největší výběr aut a teď ke všemu tak super ceny 🙂

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll