Doprava ve městě

Pražská a brněnská MHD budou vozit jen cestující s rouškou. Moravskoslezský kraj zrušil odbavení v autobusech

Tramvaje mezi Palmovkou a Ohradou. Foto: Roman Hloch - Tramvaje v České republice
Tramvaje mezi Palmovkou a Ohradou. Foto: Roman Hloch - Tramvaje v České republice

Pražská městská doprava zpřísnila ochranná opatření proti koronavirové nákaze. Do vozidel budou mít od půlnoci z pondělí na úterý přístup jen lidé se zakrytými ústy a nosem. Ostatním bude nástup zakázán. Jde o nařízení primátora Zdeňka Hřiba.

„Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky nebo využijete třeba šálu – všechno je lepší než nic!“ uvedl primátor na Facebooku. Roušek a respirátorů je přitom v zemi nedostatek, stát nestíhá zásobovat ani zdravotníky.

Ochranná opatření řeší i další dopravci v zemi. Jako první přistoupilo k vyloučení cestujících bez roušek ČSAD České Budějovice, stejné nařízení dnes zavedl i Dopravní podnik města Brna.

Moravskoslezský kraj zase dnes na svém území zrušil nástup a výstup předními dveřmi, odbavení cestujících ve vozidle a zastávky na znamení. Autobusy zastaví a otevřou dveře na všech zastávkách.

Výstraha ROPID k rouškám. Pramen: ROPID
Výstraha ROPID k rouškám. Pramen: ROPID
110 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Cyklista

Pro všechny škarohlídy – na následujícím grafu je vidět, jak výrazně pomalejší nárůst onemocnění je v zemích, kde běžně, tedy skoro neustále nosí roušky – Japonsko, Singapur

https://ourworldindata.org/grapher/covid-confirmed-cases-since-100th-case

Evropa i když měla možnost se připravit, do toho vletěla rovnou po hlavě a křivka nově nakažených je téměř totožná jako v Číně, i když tam byl 40ti denní odstup….

Y.K.

Tan graf je jen orientační pro porovnání průběhů. Úplnou srovnatelnost nenabízí, protože řada zemí na COVID-19 velmi málo testuje (vynikla hodně testující Korea). Takže nezachycuje třeba běžné záměny za chřipku, že lidi COVID-19 prodělají, ale neví o tom.Takže třeba Japonsko má 29 mrtvých a 878 potvrzených, Švýcarsko má 2700 potvrzených a 27 mrtvých. UK má už 71 mrtvých a přitom jen 1950 potvrzených. V Japonsku to asi brzdí to, že kultura je bezdotyková (žádné podávání ruky a olíbávání) na druhou stranu je tam kultura přecházení nemocí, takže zlom může být prudký.

Eko

V Brně na zastávkách jsem dnes viděl celkem čtyři lidi a ani jeden neměl roušku. Smutné.

Dáda

cestou do práce jsem se minul se spoustou lidí v autě.. taky tam nikdo neměl rošku!!! Já taky ne… Výhody aut se ukazují právě v nouzových situacích. zásoby paliva doplněny, zásoby střeliva také, apokalypsa může přijít!!!

dada

člověk jen zakejchá a hned mu dají náhubek
Misku guláše mu podstrčí a zarýglují vrátka…
ce se nám smněješ ty můj malý nerozumný Jakube?
že to snad vezmeš jiným směrem, vezmeš z krátka?

Zdravím do Těšína!

ČD4ever

Kdyby Hřib a jemu podobní neuráželi Čínu, dostali bychom roušky a respirátory dříve a nemuseli bychom se před Číňany teď tak platit.

Y.K.

Čínu nikdo neuráží. Čína se uráží, že se Praha baví s Taiwanem. Číně do toho nic není s kým se nějaký ČR baví, jsme suverénní stát, žádná jejich kolonie. Nicméně Čína je uražená na kde koho ve světě, kdo odmítá mluvit podle pravidel komunistické strany Číny.

Kamui

Nejsem v žádném případě zastáncem ČLR, ale je třeba si uvědomit, že Čína je supervelmoc, zatímco my jsme prd.

Dáda

…a proto musíme provozovat patřičnou rektální turistiku.

Y.K.

No a? Proto jsme v NATO a EU jak mnozí putinřiťolezové a pekingohnuřbet jedinci vášnivě kritizují.

AAA

NATO nám ovšem asi žádný roušky neprodá

Y.K.

To ne. Nákup roušek je totiž obchodní operace, nikoliv vojenská.

Leinad

To ne, jenom zařídí Ruslana aby je přivezl.

Lubosch

Ty jsi ale blb.

Y.K.

Tak jo, no. A nějaké zdůvodnění by nebylo? Argumentace? Názor? 意见?

PetrB

Krizový štáb Kraje Vysočina dnes rozhodl, že bude regionální autobusová i vlaková doprava v kraji zdarma.

Režim bude platit od 17. do 24. března. Cestující musí do autobusu nastoupit pouze středními a zadními dveřmi a v obou dopravních prostředcích musí mít po celou dobu přepravy zakrytá ústa i nos.

dada

Jak krásné, že do MHD mohu pouze s tím, co je nesehnatelné… Ještě, že do práce jezdím autem. Tam se mohu tlemit na okolí i bez náhubku….

KNP

Šátek nebo šálu má doma prakticky každý.

dada

Není nad to při stávajících teplotách bejt zabalenej v šále…. Zůstanu věrný svému autu… MHD jsem moc nejezdil ani před apokalypsou, nevím proč s tím začínat teď…

Y.K.

Takže vlastně jen trollíte, že.

pozorovatel

Ne, píše pravdu: já také o žádném šátku ani vhodné šále doma nevím, a prodejny textilního zboží vláda nařídila zavřít, takže ani tam nemám možnost si něco koupit. A ve středu budu VHD potřebovat použít.

Pravdepodobnost

Psat o necem co nepouzivam a znam jen z doslechu je trolleni. Nebo bezne pisete na stranky gynekologickych ordinaci rady prvorodickam ze vy na zachode dejchat nemusite ze se staci predklonit a tlaci?

Dáda

Tak někam v Brně skočte a kupte respirátor nebo roušky…Pravděpodobnost úspěchu mizivá. Jezdím autem a tam restrikce naplatí! jupí! v práci taky ne a doma taky ne. Takže na pohodu.

Dáda

Vzhledem k tomu, jak porázdný jezdí šaliny (co jsem si všim) tak je jasně vidět, kolik % cest je opravdu důležitých. Z toho by si lidi měli vzít poučení!!!

Y.K.

Jako že by bylo ideální, že nefungují školy, obchody, služby a značná část populace je bez práce? Já vám nevím, to mi přijde dlouhodobě jako průšvih.

Y.K.

Chudáku. A pak že je prý český národ vynalézavý. Tak rozstříháte triko, vezmete utěrku, opravdu to tak bolí být vynalézavý a raději budete plakat, že vláda nic nezajistila? Teda ne že by to nebyla pravda, nezajistila, selhali kardinálně, ale tak buďte trochu soběstačný!

Dominik

Nemám problém si improvizovaně zakrýt ústa (např. šála), ale doufám, že vláda zajistí dostatečný počet respirátorů, protože jen ty jsou adekvátní ochranou.

Y.K.

Tady nejde primárně o vlastní ochranu, protože ta je u běžné zdravé populace postradatelná a odstup úplně postačí. Lidi bez zdravotních komplikací a kteří nejsou staří mají naprosto zanedbatelné riziko, lidi stejně neumí zachovávat sterilnost respirátoru a nesahat na něj ani na sebe. Jde o to brzdit růst epidemie, nedopustit řetězové šíření, aby zdravotnictví trvale mělo kapacitu na vážné případy a nedošlo k saturaci. Tedy všichni se chrání tak, jako by byli nemocní, protože u tohoto viru nikdy nevíte kdo je nemocný dokud to nepropukne. Tím chráním rizikové skupiny pro které je to daleko větší problém.

Dáda

chráním rizikové skupiny tak, že stopaře neberu.

Dáda

to jsko do vlasstního auta mám lízt v náhubku? proč? jsem v něm sám, a mám klid.

Y.K.

Kdekoliv mezi jinými lidmi ano! V autě si dělejte co chcete, nechápu co tím neustálým opakováním sledujete.

Rýpal

Lidi.. Vím že jsem urejpanej ale tuhle historku musím říct. Přijedu po týdnu na hlavak po cestě do práce a rodina jelikož si dělá starosti tak mi volá jak to tam vypadá… A jja na to jen….. Že s trochou nadsázky bych tu v minulosti napočítal víc holubů než lidí v současnosti.. A celá rodina výtlem. Tož můj postoj. K tomu celýmu humbuku okolo.. Hlavně žádné stres jakk řadí všude….

Rýpal

*jak radí vsude

PetrB

Aktuálně z Budějc:
Opatření na regionálních autobusových linkách:

Jihočeský kraj dovolí od zítra 17.03.2020 nástup do vozů jen zadními dveřmi, ruší se povinnost platit jízdné.

Od středy 18.3.2020 je zavedena povinnost mít při nástupu do vozů roušky apod.

https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/v-autobusech-naridi-cestujicim-rousky-20200316.html

Lxxxx

Bylo by to rozumné opatření, ovšem kdyby se ty roušky daly koupit. Nařízení nosit něco, co se nikde nedá sehnat mi přijde poněkud nedomyšlené.

Eko

Funguje jakákoliv ochrana (úst a nosu), třeba šála (s papírovým kapesníkem) atd. Viz např. návodu na stránkách / twitteru MZ.

Dominik

Proč koupit?
Ať je rozdávají, když tuto povinnost zavádí, nebo to požadovat po vládě, aby je rozdala (až jich bude dostatek), ale opravdu není řešení, něco nařídit a ty občane se starej, jak chceš, poť se třeba v šále.

Y.K.

No je vidět že nepodnikáte ani nejste OSVČ. 😀
Že stát nařizuje, bere a nedává je naprosto běžné, možná to pro někoho ve státní firmě může být šok, ale tak to funguje.

svojsin

Regio bus linky v IDS JMK zdarma: Jihomoravský kraj v souvislosti se snahou maximalizovat ochranu řidičů i cestujících proti možné nákaze koronavirem rozhodl o preventivních opatřeních v regionálních i městských autobusech IDS JMK. Platí od 17.3.2020, 0:00. Od středy 18.3.2020 přechází brněnské autobusové a trolejbusové linky provozované v rámci brněnské městské dopravy na prázdninový provoz. Tramvaje zatím budou jezdit podle jízdních řádů pro běžné pracovní dny. Od pondělí 23.3.2020 přejdou na prázdninový provoz i regionální autobusy a vlaky. Podrobnosti ještě přineseme. Dočasná bezplatná přeprava je zavedena ve městě Adamově (od 18.3.), Blansku a Znojmě. Pozastaven je provoz Seniorbusů v Brně… Číst vice »

svojsin

Takže cestující nemají povinnost jízdenku označit, tedy na tu stejnou můžou jet až do doby, kdy opatření přestane platit a pak na ni(označenou)mohou jet ještě jednou naposled 🙂

Rosťa

ANO už je LIP. Před týdnem vůdce tvrdil, že není nic problém, že má vše pod kontrolou a dnes, abychom se někam MHD dopravili, tak si musíme sami vyrábět základní ochranu z hadru, se kterými se normálně mejou hajzly…..

Tonda Sehnal

Tak to si nechte chutnat 😃 Já použiju vypraný, voňavý šátek 😉

PetrB

Pořád lepší než ten extrém z Havlíčkova Brodu:

Ve vazbě na vyhlášení nouzového stavu město Havlíčkův Brod rozhodlo, že od úterý 17. 3. 2020 od 9.00 přerušuje provoz městské hromadné dopravy až do odvolání.

Přerušení provozu započíná spoji 17. 3. 2020 vyjíždějícími dle jízdního řádu po 9:00 hod

pozorovatel

Ono to ve skutečnosti v případě HB vyjde skoro na stejno (aspoň co do frekvence) – jen by ta vozidla asi jezdila úplně prázdná …

Kamui

Jenže to by ty roušky musely být. Já si improvizovanou ochranu vyrobil z kusu hadru na mytí hajzlů (doslova).

Dushan

Zajímavé, jak se donedávno všeobecně tvrdilo, že nic kromě respirátorů nemá smysl. Jak se ukazuje, cokoliv je lepší nežli vdechovat viry zcela volně.

Y.K.

Není to kvůli vdechování ale vydechování. Máte se brát jako potenciální přenašeč a podle toho jednat.

Dushan

Pokud rouška chrání při vydechování, tak logicky by to mělo fungovat i obráceně.

M H

Rouška v podstatě obousměrně chrání proti „prskání“. Viry samotné jí projdou oboustranně. Akorát je pravděpodobné, že vir na cestě z pusy je navázaný na kapičku vody, kterou rouška chytí a tím chytí i vir…takže ve výsledku rouška chytí většinu vydechovaných a určitou část vdechovaných virů. Akorát se musí po čase vyhodit či vydezinfikovat, protože nemá neomezenou kapacitu…

Milan

Tohle opatření je spíš pro opačné šíření. Každý cestující je potenciálním šiřitelem (dnes už si nikdo nemůže být jistý), rouška zabrání šíření od zdroje.

dada
realista

Žádná rouška NEZABRÁNÍ dokonale ani šíření virů vydechovaných „ven“, jen je může do značné míry omezit (zachytit) – v opačném směru funguje ještě výrazně méně.

Y.K.

Ono to v obou směrech (pochopitelně) funguje zhruba stejně, ale problém je, že nemocnému jeho vlastní infekční rouška nepřitíží, kdežto zdravému ano.

Jen tak tak

To ani nikdo netvrdí. Ale sníží to šíření vydechovaných virů ven a to je oč tu běží. Pokud by to nosili všichni, tak to má dost zásadní charakter.

Džamel

Já nemám problém nosit náhubek, ale ať mi ho umožní někdo koupit, takto bych byl akorát diskvalifikován, protože po mně chtějí věc, kterou nemám šanci sehnat…

PetrB

Aktuálně MHD Most – Litvínov:
V návaznosti na možnost šíření nákazy Covid-19 žádáme cestující MHD s platností a účinností od 17. března 2020, aby svá ústa a nos zakryli při nástupu do vozu rouškou, šátkem či šálou. V opačném případě je možné vykázat cestujícího z přepravy.

Zdroj: http://www.dpmost.cz

Eduard

Nejlepší by bylo zavřít až na výjimky všechny fabriky, dát lidem na 14 dní volno, aby se šíření viru zastavilo. Sice to bude stát nějaké peníze, ale zdraví a hlavně životy lidí jsou přednější. Pokud lidé budou muset do práce, tak hrozí nákaza nejen v MHD.

Jiří Kocurek

Mno i s tou výjimkou budou muset do práce přinejmenším zdravotníci a pekaři. Dva týdny bez chleba asi fakt nehrozí. A týká se to také infrastruktury. Vodárny jet musí.

Asd

Tak to je jasné, že jsou profese nutné pro chod státu. Ale když většina lidí nepůjde do práce tak to pomůže zastavit šíření korona viru.

Pravdepodobnost

Vetsine lidi neda zamestnavatel neplacene volno? Nebo cekate ze tu vetsinu lidi bude platit stat z penez …. vetsiny lidi?

A co provozy kde se staraji o zvirata. To je nechaji pochcipat? Treba pro zemedelce udelali vyjimku i na unicovsku a litovelsku protoze zvirata jsou uvnitr a lidi co se o ne normalne staraj nejsou.

Eduard

Tak to je jasné, že zemědělci, energetici a ostaní musí pracovat. Ale ostatní nemusí, např. Škodovka a automobiliový průmysl. Však už VW i další raději uzavírají své závody. Čím dříve zavřeme fabriky, tím více životů zachráníme. Výrobu nahradíte, ale život nikoliv.

Pravdepodobnost

Jestli vam zamestnavatel v teto situaci odmita dat neplacene volno tak ho nahlaste na pracovni urad. Pokud se citite jako potencialni prenasec tak i hygienu.

Vnější pozorovatel

Už se to nabaluje jako sněhová koule.

Vnější pozorovatel

Tím myslím pro vyloučení pochybností že se teď predhanime, kdo zavede přísnější omezení.

PetrB

Most: od pondělí 16. března si mohou lidé zdarma pořídit přenosnou čipovou kartu na MHD s minimálním dobitím elektronického jízdného ve výši 50 Kč. Radnice také oznámila, že kartu cestující dostanou v předprodejních a informačních kancelářích zdarma bez žádosti a nebude vázána jen na jednu osobu, bude tedy přenosná. Předprodejní místa nejsou omezena, pouze na předprodeji u bývalých Báňských staveb je omezen vstup na jednotlivé osoby, aby nedocházelo k hromadění osob v místnosti.

honza

Takže zítra milí cestující, kteří pojedete se mnou, tak počítejte s tím, že vás odvezu maximálně do Horních Počernic a tam s hliníkem ukončím jízdu. Když to ty feťáci, pardon piráti, vymysleli tak, že máme mít všichni zakrytý nos a ústa, pak jako strojvedoucí musím být vybaven od zaměstnavatele a nikoliv použít vlastní věci.

Jiří Kocurek

Strojvedoucí CityElefantu je v kontaktu s cestujícími odkdy? Vždyť má vlastní dveře na stanoviště.

pozorovatel

A řidič tramvaje 15T (a vlastně třeba i 14T) je v tomto směru v nějakém jiném postavení?

Y.K.

Možná byste neměl být sobec a taky se trochu snažit sám. Spousta lidí a firem je teď bez příjmů, takže omotat si papulu šátkem z vlastního šatníku bych nepovažoval za žádnou křivdu.

pozorovatel

Já ovšem v šatníku žádný šátek a ani šálu nemám – a obchody s textiliemi vláda nechala zavřít!

Y.K.

Hrůza, nevím co na to říci.

Radim

A vynucovat to bude kde? Ridic? Kdyz 90% cestujicich nastoupi bez rousky.

pony

Máme policii. A ostatní cestující, kterým by to mohlo vadit.

Dáda

Přesně tak, když nastoupí někdo bez náhubku, okamžitě zastřelit!!!!
Ještě že jezdím autem….

pony

No, tak když i ohleduplnost za padesát korun je na vás moc…

Krupiér

Tak mi někde roušku za pade, prosímtě, sežeň, a pošli mi ji. Jestli najdeš v republice lékárnu, která má pár kusů na prodej, tak ti budu pusinkovat zadek až do konce věků.

Radim

Holt kdo neposlouchal pohadky ze je to jen rymicka tak respiratory ma. Ted uz samozrejmne neni NIC. Vojak se stara, vojak ma.

dada

já mám modrou ( pro ty co ví)!

Y.K.

No nevím, kdybych měl nasyslené respirátory, tak je pošlu někomu, kdo je reálně v ohrožení a potřebný. Asi svý doktorce. Nebo daroval někomu kdo je riziková skupina.

Radim

No tak darujte. Jak vy vite ze je v praci nepotrebuju?

Y.K.

Žádný nemám a ani nechci dokud jich bude nedostatek.
Nevím. Váše vyjádření nebylo pokorné v tom, že je v práci potřebujete, nebo jste chabrus na píce, prohlásil jste, že jste se zásobil.

AAA

Jasně. A ti samí co byli začátkem března chytrý jak Rádio Jerevan jak čecháčci panikaří kvůli nějaký chřipeče a skupují roušky co jsou k ničemu, jsou dnes děsně uvědomělí, nechápou co jsme za národ kreténů co to ještě nepochopil a budou lynčovat ty co vlezou do autobusu bez hadru na hubě jehož účinnost se asi najednou nějak zázračně zvedla.

Y.K.

Panikaření a skupování čehokoliv nikdy nepomůže. Hadr na hubě má účinnost až k chirurgické roušce (bavlna), takže velmi dobrou. Důležitější je jestli ti co skupovali roušky vůbec chápou k čemu to je a jak se to používá. Dnešní chůze po Praze mě přesvědčila, že minimálně polovina vůbec netuší co s tím mají dělat. Napůl nenasazené, nos venku, šmrdlání se rukama pod rouškou. Naopak spousta lidí měla bravurní vlastnoruční roušky nebo solidně promyšlený zámotek ze šátku (též jsem vzal šátek).

Přesně o tom je panika. Něco vykoupit protože se vyděsím co bude, práce s aktuálními informacemi nula.

dada

50Kč = 2l paliva…. Náhubky nejsou, do práce stejně i v době beznáhubkové jezdím autem… Tam na nikoho ani nikdo na mne nechrchlá. Něco „možná“ odfiltruje kabinovej filtr….mám tam klid, jaký chcu, nikdo mi nic nediktuje, nepřikazuje (teda kromě zákona o provozu na pozemních komunikacích, že)

Pravdepodobnost

Je s podivem jak moc vas rozciluji opatreni v dopravnich prostredcich ktera nepouzivate. No tak budte rad ze se vas ty „buzerace“ netykaj.

Nas se tykaj a „buzerovat“ se nechame radi. A taky jsme radi ze tam na nase nebudete prskat svou koronu.

dada

Ale ne mne to nerozčiluje, teda ne moc. Jen se mi líbí množství zákazů a příkazů, aniž by bylo zajištěna splnitelnost. sežeňte respirátor, nebo roušku…Ten kdo přikazuje, měl by zajistit proveditelnost, tj zajistit dostatečné zásobování ochrannými prostředky.

Y.K.

To jistě, ale epidemie na dodávky nepočká, že. Podělali to před tím, že nenapěchovali strategické zásoby, teď si musí lidi pomoci sami, než to zásobování dožene, což bude trvat týdny.

Y.K.

Jak už jsem psal jinde. Skutečně udržujete auto sterilní? Ruce kterými na věci saháte atd máte umyté a vydezinfikované? Protože jestli ne, tak je to stejné jako v MHD (kde se dnes překvapivě na nic sahat nemusí, protože se dá sednout) ne-li horší, protože si nedáváte pozor a opíjíte se pocitem bezpečí.

Jiří Kocurek

V ČR je registrováno něco přes 10.000 autobusů v ČR, tak to dělá 20.000 policajtů.

rýpal

a co linky S ? to se jako
z hlaváku nedostanu do vysočan ?

Asdf

Vim ze to sem nepatri,ale arriva zacala bez nahrad rusit vlaky.

55p

Které?

Jirka

Trochu off topic, ale co je to za tramvaj vpravo? Takovou KT8 bez prostředku jsem ještě neviděl.

Kubrt

To je KT4, masivně dodávaná z ČKD hlavně do NDR a SSSR. Toto konkrétně je muzejní kousek, prototyp, z Postupimi, který byl na opravě v UDDP. Moc fešácká záležitost 🙂

Martin

Pokud vím jedná se o KT4 – https://cs.wikipedia.org/wiki/Tatra_KT4

Jarek
Jiří Kocurek

Je to zlé. Nejsou skladem ani masky.
http://ptakoviny-praha.cz/?i=6576/maska-doktor-cerny-mor

Cargo

To je teda krok…. Když má člověk obyčejnou chřipku nikdo z toho nic nedělá, ale teď je to v módě tohle. Trochu se zamyslete nad sebou.

Honza

Ovšem tohle není chřipka.

Dáda

je to „jiná“ chřipka….

Y.K.

Není to vůbec chřipka. Koronaviry a chřipkové viry (Orthomyxoviridae) jsou úplně jiné skupiny. Při chřipce třeba nedostanete virový zápal plic.

Radim

Tak si uzijte tu jinou chripku.

dada

dycky se něco najde….nedávno to byl mor, neštovice, španělská chřipka, teď tahle rýmička. Je to zcela přirozený. prostě epidemie a pandemie byly jsou a budou. Jen naivní jedinec tvrdí opak.

Růža

A kdo ji nemá, zavojej te mi, a já vám ji přivezu. Váš Bureš a zase mě volte ovce!

Růža

zavolejte

ene bene

Hlavně ale zvolte ! (míní on, já za sebe dodávám: Jen se opovažte !)

Honza D.

Bureši, jaký máš telefon? Že bych ti zavolal.

Rosťa

ANO, doveze. Tak jak je dovezl všem praktickým lékařům, zdravotním sestrám…. kterým to slíbil v sobotu…… ANO, bude LIP.