Infrastruktura Železnice

Praha-východ, Brno-Vídeňská. Rychlovlaky mají zastavit i na okrajích měst

Vysokorychlostní vlak ICE . Foto: Deutsche Bahn
Vysokorychlostní vlak ICE, ilustrační foto. Pramen: Deutsche Bahn

Správa železniční dopravní cesty počítá v souvislosti s výstavbou vysokorychlostních tratí také s budováním nových terminálů na okrajích velkých měst. Kromě stanic v centrech aglomerací by nově by měl vzniknout terminál Praha – východ zhruba u obce Jirny nebo Brno – Vídeňská na okraji Brna.

V přípravě vysokorychlostních tratí jde o další posun, který vyplývá ze zpracovávané studie na trať Praha – Brno – Břeclav. „Důvodů pro stavbu takových terminálů je více. Hlavním je to, aby mohli lidé z okolí těchto měst k vysokorychlostnímu vlaku pohodlně dojet a nemuseli zdlouhavě a zbytečně zajíždět do města a zvyšovat již tak velmi intenzívní dopravu v jejich centrech, kde se navíc nedá pořádně zaparkovat,“ vysvětlil ředitel odboru strategie Radek Čech.

Inspirací pro SŽDC jsou vysokorychlostní tratě v zahraničí, kde jsou podobné stanice na okrajích měst běžné. Podle Čecha navíc zkušenosti ze zahraničí ukazují, že v místech, kde je taková stanice na periferii města, dochází k velkému urbanistickému rozvoji. Pro provoz tratí by mohlo jít i o záložní stanice pro případ, kdyby se na trase vysokorychlostních vlaků po konvenční železnici městem přerušil provoz. Zejména v Praze k takovým situacím z různých důvodů dochází často.

SŽDC zatím začala dílčí výsledky studie představovat krajům. Právě komunikace s místy, kudy trať povede, bude jedním z klíčových faktorů, jak rychle se stavbu podaří prosadit a získat pro ni povolení, upozornil na konferenci k vysokorychlostním železnicím britský profesor Andrew McNaughton, který SŽDC s přípravou tratí radí.

SŽDC počítá i s menšími terminály po trase, ke kterým se bude napojovat regionální doprava do okolních měst. Jeden taková má vzniknout v Jihlavě – Pávově, další zvažují například u Lipníku nad Bečvou či Oder. Obsloužila by se odtamtud jiná města podél trasy. Takový model je běžný především ve Francii u tratí LGV, kde vede trasa často několik kilometrů mimo města a u stanic jsou velká parkoviště či terminál pro veřejnou dopravu do okolí. Cílem je, aby se vysokorychlostní tratě staly základem dopravního systému: zcela nebo částečně po nich může podle aktuální studie jet zhruba třetina dálkových vlaků v Česku.

Severní trasa navrhované vysokorychlostní tratě Praha - Brno. Foto: SŽDC
Severní trasa navrhované vysokorychlostní tratě Praha – Brno. Foto: SŽDC

Páteří celého systému má být spojení Praha – Brno, u kterého SŽDC počítá s rychlostí 320 kilometrů za hodinu. Podle aktuální studie by mezi oběma městy mohlo denně jet vlakem okolo 50 tisíc lidí.

Další chystané postupy SŽDC v přípravě vysokorychlostních tratí v ČR

První výstupy SP VRT Brno – Přerov – Ostrava (11/2019)
Projednání závěrů I. etapy SP VRT Praha – Brno – Břeclav na CK MD ČR (12/2019)
Zadání průzkumů (inženýrsko-geologický a biologický) pro VRT Praha – Brno – Ostrava (12/2019)
Dokončení Manuálu SŽDC pro projektování VRT ve stupni DÚR (12/2019)
Zadání DÚR VRT Polabí (12/2019)
Zadání DÚR VRT Moravská brána (03/2020)
Zadání DÚR pro další úseky VRT Praha – Brno – Ostrava (v průběhu roku 2020)

Stav přípravy vysokorychlostních tratí v ČR k 11/2019. Foto: SŽDC
Stav přípravy vysokorychlostních tratí v ČR k 11/2019. Foto: SŽDC
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

Jak je to s tou trasou Plzen-Domazlice-SRN? Ta je planovana na 200 kmh nebo jen na 160kmh? Prekvapuje me, ze je zarazena do RS/VRTek…

Vojta
Host
Vojta

Zajímavostí na přiložené mapce je oproti předcházejícím plánkům.
Napojení VRT od Brna na 250 někde mezi Vlkovem a Osovou Bítýškou (dřív až u Křižanova)
Spojka mezi zastávkou Brno-Vídeňská a Slatinou kolem D1 (to mi přijde zbytečné – to už je lepší přidat pár výhybek v Černovicích, pokud to má být před ŽUB).

Kopr51
Host
Kopr51

Jó velké plány, krásné velké plaáány, smělé velké plaáány – jen já tu dál jen stál…

Kopr51
Host
Kopr51

Nápěv: Jó třešně zrály https://www.youtube.com/watch?v=MggET0oSB8o

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

V Praze ta zastávka navíc může dávat smysl. Rozhodně u pomalejší vrstvy, aby se cestující nemuseli vracet zpátky 20 minut Metrem do míst, okolo kterých projeli vlakem. Jenže v Běchovicích to moc smysl nedává, narozdíl od Rajské Zahrady nebo Zahradního města. Ze směru od Kolína zbýva tak maximálně Libeň a tam… tam je to z Hlavního fakt kousek.
Zastávka v Brně kdesi u dálnice, ta je tam proto, aby si mohl Jihlavan zajet nakoupit do Olympie vánoční dárky. Když je to tak významná poloha, proč dálkové autobusy nezastavují (nekončí? :D) u tramvajové smyčky Ústřední hřbitov.

Martin V.
Host
Martin V.

Pokud vznikne zastávka Brno-Vídeňská, tak to primárně nebude pro Brňáky ani pro návštěvníky Brna, ale pro urychlení projíždějících vlaků (tedy Praha – Vídeň, Ústí nad Labem – Bratislava a podobně). Část cestujících do Brna toho může využít (Bohunice včetně FN, BVV), ostatní budou moci použít spoje zajíždějící do centra – ať už současného, nebo nového jižního). V době, kdy vlak po úvrati v Brně hl.n. bude projíždět Modřicemi, tak jiný vlak zastavující na Vídeňské už může být v Břeclavi, nebo aspoň frčet přes Podivín. Tohle je celé kouzlo, nikoli lepší obsluha Brna.

Martin
Host
Martin

Když byla v r. 89 revoluce, myslel jsem, že se i po tehdejším Československu svezu vlakem, jaký měli v té době Francouzi a Němci. Přichází to bohužel pozdě, už se toho nedožiju.

Jarda
Host
Jarda

No to mě poser, já budu mít VRT za barákem 😀 …. Terminálu Jirny fandím!

R2R2
Host
R2R2

Jste si jisty, ze i vasi pravnuci budou bydlet ve stejnem dome?

Jarda
Host
Jarda

Ve svém domě bydlím já, Žádní právnuci či co to píšeš.

R2R2
Host
R2R2

Chtel jsem jen naznacit, ze priprava a pripadna stavba (pokud k ni vubec nekdy v teto variante dojde) nejaky cas potrva.

Martin
Host
Martin

Asi tak nějak, vždyť bude nejdřív nutné nechat udělat minimálně 10 – 15 studií proveditelnosti…

Petr
Host
Petr

A jak by bylo krásné, kdyby se přestalo jen mluvit, ale kdyby se stavělo…

Y.K.
Host
Y.K.

Pozitivní na tom je alespoň to, že to konečně berou u SŽDC i na MD vážně, po desetiletích nicnedělání a odkládání „na někdy“.

Zlámalík
Host
Zlámalík

Toto číst před dvaceti lety, řekl bych, dobrá práce. Nicméně „dobrá práce“ říkám i dnes, buďme rádi aspoň za to.

Kopr51
Host
Kopr51

Až na tu klikatici.

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

Vyplatí se to opravdu tolik? Státy s VRT mají nejnížší podíl na železnici, vlak je drahý, kultura cestování žádná, nějaké extra navýšení počtu cestujících taky ne..ale třeba u nás se ukáže, že se to přesvědčí. Obdivuji Rakousko a Švýcarsko, žádné tratě na +250 km/h, ale přesto mají podíl přepravy osob i nákladů na železnici poměrně velký. (Např. Španělsko 5%, Švýcarsko 17%, Rakousko 12%, Česko je na tom dokonce lépe jak Španělsko s 8,5%, např.takové Německo taky má jen 9%, což není až takový rozdíl při srovnání s Českem.) I když v Německu je to asi dáno počtem dálnic a ceny… Číst vice »

Jen tak
Host
Jen tak

doporucuju se podivat na zeme jako francie, italie a nemecko…. ktere vasi teorii o neprime umere mezi existenci VRT a rozvinutosti zeleznicni kultury zcela obraci naruby.

mimochodem, vlaky jsou drahe i v zemich bez VRT (pokud se budeme bavit o zapadni a jizni evrope)

ta srovnani jsou uplne mimo.

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

Prosím? Sám se zeptěte Němce, jestli preferuje vlak před autem. A jak obrovské dluhy německá železnice má, to snad není potřeba ani komentovat, jezdil jsem dost v Německu a rozhodně si nemyslím, že vlak je jen o tom, že se dostanu z bodu A do B za šílenou cenu jízdenky. Je ale pravda, že Švýcarsko má také hodně drahé jízdné, i ve srovnání s Německem..

Jen tak
Host
Jen tak

nemci dost dramaticky preferuji vlaky. dalkove ice vlaky jsou dost casto precpane, den dopredu uz casto neni mozne koupit mistenku.

a to kupidvu i pres to, ze presnost nemeckych dalkovych vlaku je… rekneme ponekud diskutabilni.

Alibaba
Host
Alibaba

Mít hory jako Rakousko a Švýcarsko tak taky žádné tratě na +250 km/h nemáme.
Ostatně Švýcarsku by vyšší rychlost mezi Ženevou a Bernem umožnila jen v taktu zkracovat zpoždění.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Jenže hory nemáme. A tak je z Brna do Olomouce jednokolejka a Sbahn nedojede do Vyškova. Příčemž jsme rádi za 100 km/h a elektrizaci v 90. letech.

lubor
Host
lubor

Rozumím tomu správně, že vysokorychlostní vlak bude mít na cestě z Prahy do Ostravy takových 6 zastávek (Praha – východ, 2 zastávky v Brně, Jihlava, Lipník nado Bečvou, Odry a určitě ještě někde v Čechách)?? Není to trochu moc? Jaká nakonec bude reální jízdní doba z Prahy do Ostravy, když vezmeme do úvahy, že vlak projede větší vzdálenost (trasa přes Brno je o dost delší než současná) a ještě bude xkrát zastavovat?

Mosquit
Host
Mosquit

Studie proveditelnosti obsahuje i navrhované „linky“, ne každá linka zastavuje všude. Často uváděná dojezdová doba Praha-Brno pod 1 hodinu je tuším uvažována s jednou mezizastávkou.

BoH
Host
BoH

To máte tak jako v současné době. Podívejte se, jak to funguje v dnešní době mezi Prahou a Ostravou a v podstatě podobně to bude fungovat i v hodně vzdálené budoucnosti na VRT.

Jan
Host
Jan

Tak to je stejne v Nemecku, podivejte se treba na linku Amsterdam-Frankfurt, VRT je az od nemeckych hranic, ale taky to ma hodne zastavek – Oberhausen, Duisburg, Dusseldorf, Kolin, Frankfurt.

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

No Lipník nad Bečvou … bez něj by to určitě nešlo? V Německu to zastavuje ve velkých městech, z nichž nejmenší Oberhausen má 200 tis. obyvatel. U nás to bude zastavovat i v menších. Tam mají vysokorychlostní trať, u nás to bude taková méněvysokorychlostní trať. Asi bychom si měli zvykat na zkratku MRT. Pozor, neplést s dopravním podnikem Singapuru, který se jmenuje SMRT (Singapore Mass Rapid Transit).

BoH
Host
BoH

Jedním z argumentů proti výstavbě VRT bylo to, že je na to naše země moc malá a že to bude zastavovat jen v Praze, Brně a Ostravě a menší města z toho nic mít nebudou. Snahou zastánců bylo přesvědčit, že právě i ty menší města z toho něco budou mít. A tady je tedy výsledek 🙂

XXXD
Host
XXXD

Tak po VRT by měli jezdit na některých úsecích i regionální expresy (spěšné vlaky) a rychlíky + expresy, které mohou poté mohou mít právě na trati nějaké zastávky a pak z VRT sjíždět na běžné tratě. To mi přijde jako dostatečný přínos pro menší obce, aby rychlovlak stavěl u každé meze, to opravdu smysl nedává. Viz taková zastávka Praha – východ, která ani není v Praze, ale uprostřed mezí. Kdyby rychlovlaky stavěly v tomto směru jen na hlavním nádraží a pak v Libni bylo by to mnohokrát užitečnější. Tato zastávka stejně ani nemá vhodné napojení na VHD, takže by se… Číst vice »

BoH
Host
BoH

Teď nevím, co myslíte tím „regionálním expresem“. Pokud máme VRT, tak i ten regionální expres musí být dimenzovaný na 300 km/h 🙂

Mosquit
Host
Mosquit

Proč by musel být RE taky dimenzovaný na 300? Bude to čtyřkolejka, vnější (pomalé) koleje budou i pro RE, vnitřní (rychlé) pak pro expresy (VRT).

Mosquit
Host
Mosquit

Proč ty minusy? Napsal jsem snad nějakou nepravdu?
SŽDC má už poměrně rozsáhlé předběžné výstupy ze studie proveditelnosti, nechápu, proč je posílá ven po kouskách (a do médií ještě po menších kouskách).

Zatím jsem se nikde nedočetl o
* uvažovaných linkách (kde která staví, kolikrát za hodinu jede)
* o tom, že pokud vyhraje severní trasa, bude to 4kolejka
* že za Poříčany bude nová dvoukolejka na 231/020 v nové stopě
* o porovnání jednotlivých tras a variant podle Vmax
* o plánu propojení VRT Běchovic na Zahradní město novou tratí

XXXD
Host
XXXD

Teď vás úplně nechápu. Jakože VRT v úseku Běchovice – Poříčany bude čtyřkolejka? Tam nemá smysl dávat 4 koleje, když na tom úseku bude případně jen jedna zastávka a souběžně povede současná tříkolejná trať pro vymetáky a nákladní vlaky.

XXXD
Host
XXXD

Nesmysl, regionální expres je vlak do 200 km/h a ani na trati nemusí být 4 koleje, protože tento vlak jede po VRT pouze nějaký úsek a pak sjíždí, případně se může nechat předjet v nějaké zastávce na trati.

Vbb
Host
Vbb

Regionální expres v podání ZSSK: osobák, který z cca 20 zastávek projíždí až 2 nebo 3 :-). Umatlaná špinavá („špína zažraná TM“) ex Bc.
Tak si to přeberte 🙂

Radek Janata
Host
Radek Janata

VRT má zastávku i ve městě Montabaur (cca 14 000 obyvatel). Taky vznikla spíš z politických důvodů. Ale v zásadě ničemu nepřekáží. Pokud se to nevyplatí, vlaky ji mohou projíždět.

Jen tak
Host
Jen tak

vsak ji take rada vlaku projizdi

Bolek
Host
Bolek

Ty vaše „zastávky cestou“ mají milion obyvatel (Kolín nad Rýnem), 620k (Dusseldorf), 500k (Duisburg) a 210k (Oberhausen).

Martin
Host
Martin

Ne uplne, ja si myslim, ze to bude podobne jako v japonsku, primy expres bez zastavek mezi Prahou a Brnem, pak spoje co zastavi treba v Jihlave nebo na jinych nekterych mistech, a zastavkovy co zastavi na vetsine mist, ne nutne na vsech… Celkem si dovedu predstavit, ze spoje v ranni spicce ve smeru Praha zastavi i na Vychode, a v odpoledni ve smeru z Prahy, podle poptavky,… Muze to byt i regionalni expres vyuzivajici jen VRT v useku Bechovice-Poricany a pokracovat po koridoru… Prime vlaky nepojedou casteji nez v int. 1h… Treba dnes uz tak nektere vlaky funguji, Pendolino… Číst vice »

David
Host
David

Technická: Pendolino staví v Praze 2x až 3x. Libeň – hlavní (-Smíchov).

Martin
Host
Martin

To ze uz stavi v libni jsem netusil, Smichov ano, ale jen ty co pokracuji na Plzen, to drive take nebylo… diky za doplneni…

Radovan Komínek
Host
Radovan Komínek

To, že se někde dnes plánuje zastávka, neznamená, že tam bude dopravce mít zájem zastavovat všemi vlaky. Nakousl jste ale zajímavé téma jízdní doby Praha – Ostrava po VRT přes Brno versus Praha – Ostrava po VRT, koridoru a VRT přes Pardubice. Pokud započteme všechny uvažované investice na severní trase, časový rozdíl nemusí být významný, ale dá se předpokládat rozdíl v ceně ve prospěch severní trasy z titulu menší vzdálenosti. Pokud má někdo informaci, že existuje posouzení mezi severní a jižní trasou v cílových stavech, prosím o zprávu nebo link.

David
Host
David

Tak to nebude. Ostatně ani dnes už není cena přímo úměrná vzdálenosti. Já mám třeba leden 2020 koupený lístek (beze slevy) Praha – Ústí nad Orlicí za 49 Kč a ještě dostanu 10% cashback (LE), takže za 44 Kč.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Ten rozdíl ve vzdálenosti bude minimální. Jen asi 20-30 km. Většinu dnešních vlaků Praha-Ostrava se po výstavbě VRT vyplatí vést přes Brno, a to nejen kvůli kratší jízdní době, ale také proto, že Brno je větší než Olomouc a Hradubice dohromady. Severem bode jezdit jen nižší vrstva, která obsluží Třebovou, Zábřeh apod. co pro které trasa přes Brno není alternativa.

ene bene
Host
ene bene

Ono je to trochu jinak, větší osídlení je podél severní trasy, jenže je víc rozptýlené. Na jižní trase je jen to Brno, velké jako Brno (no a kousek po straně ještě Jihlava, která je menší, než si většina lidí myslí). Dálnice vede přes Vysočinu v důsledku druhorepublikové nouze, ne proto, že by ten směr byl výhodný (jak jsme si pod dojmem řady desetiletí silného provozu navykli myslet).

Radek Janata
Host
Radek Janata

Přesně tak. Více rozptýlené. Takže nejvyšší vrstva, které obsluhuje jen největší sídla, bude jezdit spodem a to jsem psal.

Martin
Host
Martin

No, otazkou bude kapacita useku Brno-Prerov, tam bude i max. 200, takze to srovnani muze byt zajimave a nejde jen o mesta z hled. poctu obyvatel, pro dopravce muze byt zajimave napojeni prestupnich uzlu v Koline, Pardubicich, Trebove, Usti a Olomouci a jejich spojeni… naopak z trasy na Brno zmizela moznost Benesova a ceskobudejovicke trati, kterou nahradi „jen“ Praha-Vychod…

Y.K.
Host
Y.K.

Ne nutně, obvykle se VRT spoje rozdělí na zastavující (vymetají malá města) a expresy co nestaví nikde. Případně může být ještě kategorie mezi. Každý obsluhuje trochu jiný typ poptávky. Pokud by tam byla opravdu velká poptávka nebo výhodná přestupní vazba, vyplatí se aby tam zastavily i „expresy“.

R2R2
Host
R2R2

Zalezi na tom, zda tu bude jezdit obrovske mnozstvi pidivlacku nebo velke vlaky. V prvnim pripade by se daly nektere zastavky vynechavat.

David
Host
David

Vycházejte z odhadovaného počtu 50.000 cestujících denně. To pidivláčky neodvozíte.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Pokud bude jezdit 50000 lidí denně, tak i „velkých vlaků“ bude jezdit tolik, že se vyplatí vést expresní a zastávkovou vrstvu.

David
Host
David

Přesně tak.

R2R2
Host
R2R2

To mi prijde jako pomerne prestrelene cislo, ale pokud bych z nej mel opravdu vychazet, tak mate samozrejme pravdu, ze by i velke vlaky museli jezdit s takovym taktem, ze by nebyl zasadni problem, kdyz v zastavce zastavi jen treba kazdy treti.

Michal Fiala
Host
Michal Fiala

Hmm, možná by pro začátek a stačilo zastavovat dálkovou vrstvu i v Židenicích, kde od 15.12. opět nic nestaví kromě Svitavy a trochu více uvědomělého soukromého dopravce. A prosím – bez výmluv „my nic, to MD“. Alibismus nejhrubšího zrna.

BoH
Host
BoH

Otázka je, na koho to směřujete. Jestli to směřujete na SŽDC, tak to s tím nic neudělá, protože s tím nemá nic společného, tedy „my nic, to MD“. Pokud to směřujete na ČD, tak ČD to skutečně provozují, ale musí hrát podle not MD (stejně jako všichni ostatní dopravci v závazku), takže opět „my nic, to MD“. A pokud je to stížnost na MD, tak to směřujete správně, nicméně ti se vám vysmějí tak jako vždy a všem 🙂

Martin
Host
Martin

Jenze to nemusi cestujiciho zajimat, spravne by se mela jakakoliv organizace co s tim ma co docineni trochu pochlapit a predat zpravu dal na patricna mista… U nas je stale zvykem, ze pak musi dotycny ochazet spoustu uradu, psat spoustu dopisu nez se to dostane nekomu na stul, nedejboze, ze si ho pak predavaji mezi sebou pres cestujiciho…
To je porad ta nase ceska mentalita… kdy si kazdy jede svoje nedejboze aby ho nekdo jiny otravoval…

BoH
Host
BoH

Zákazníka to sice zajímat nemusí, ale dopravce s tím nic nenadělá. Před každým projednávání připravovaného jízdního řádu je napsané, do kdy a kam se mají dotyčné osoby obracet. A když se podíváte zde: https://www.cd.cz/jizdni-rad/-25517/, tak je zde jasně napsané, na koho se v jakém případě máte obrátit. Myslím si, že je to ze strany ČD více než dostatečné.

Martin
Host
Martin

V poradku, ja mam zkusennost takovou, ze nez jsem se emailem dopsal na spravne misto, 2x si me prohodili dokolecka,…

BoH
Host
BoH

Abych řekl pravdu, teď nevím, jestli Vašim cílem je, aby dopravce žádost zpracoval a přeposlal objednavateli, jen přeposlal objednavateli nebo Vás jen nasměroval na objednavatele. Pokud je to poslední možnost, tak ano, odpovídat na maily by měli kompetentní zaměstnanci, kteří alespoň trochu ví, co dělají. Pokud Vás ani nenasměrují, tak je to chyba dopravce. Pokud je to ale nějaké přeposílání či dokonce zpracovávání emailů, tak to skutečně od dopravce čekat nelze. Můžu zkusit udělat experiment, že napíšu nějaké dopravci v objednávce, jestli by nemohli zastavovat někde, ale blbce se mi dělat nechce a navíc tuším, že odpověď bude „Je nám… Číst vice »

David
Host
David

Co je to za blbost? V Židenicích zastavuje každé 2 hodiny dálkový express.

Jiří Máslo
Host
Jiří Máslo

hlavně to nestavět jen na 320 jen protože že francouzské normy zatím víc neumí. než se to postaví, tak se bude v evropě jezdit 360+. takže provoz klidně jen na 320, ale zkolaudovat na 350 min

Ondřej
Host
Ondřej

A podle jakých nroem byste to kolaudoval, když pořizujeme ty francouzské? jednié co by šlo, tak možná spočítat poloměr oblouků i na vyšší rychlosti, aby se při zvýšení rychlosti nemusly oblouky napřimovat, ale jinak ke všemu potřebujete právě ty normy. Navíc 320 je už fakt hodně vysoká rychlost, kde další zvýšení už nepřináší nějaké zásadní benefity, tak si myslím, že to může klidně být pro klasickou železnici v ČR i konečná a vyšší rychlosti se budou realizovat jinou techologií (Maglev, nebo když se moc zasním tak něco jako HyperLoop)

Martin
Host
Martin

Francouzske umi 350km/h, ale je fakt, ze by se melo stavet trochu s rezervou, trat muzete kdykoliv upravit, ale tunely a viadukty uz tezko…

Michal Štěpán
Host
Michal Štěpán

320 km/h bude standardní traťová maximální rychlost. Všechny tyto tratě budou pochopitelně trasovány na teoretický ponteciál 350 km/h, přesně tak, jako poslední 4 francouzské LGV. Je dobře, že SŽDC to bude stavět právě podle francouzských norem. To je jedna z mála věcí, kterou se dnes upadající Francie může chlubit a je rozumné ji přejmout do našich norem.

Jediná trať, která u nás bude podle německých norem a bude podléhat německému řízení bude tunel po Krušnými horami. Dle pravidel DB Netz se má jezdit již od výhybny před jižním portálem tunelu. To znamená mimo jiné, že fíra bez B2 z němčiny neprojede.

David
Host
David

A fíra bez češtiny projde? Řekl bych že taky ne.

Michal Štěpán
Host
Michal Štěpán

Provozní postupy se ještě budou upřesňovat v průběhu výstavby tunelu, ale je reálnější mít několik českých strojvedoucích s DE-B2 než naopak Němců s CZ-B2, protože co je jisté, radiokoresponcence v tunelu bude probíhat výhradně německy. U přeshraničních tunelů to tak prostě bývá. Například na VRT Perpignan – Figueras se komunikuje španělsky, i když více než půlka trati leží ve Francii (k výměně strojvedoucích dochází v Perpignanu). Ať mě někdo nebere za slovo, toto platilo před rokem 2016 za provozování společností TP Ferro. Nevím, jak je to nyní pod LFP Perthus, z jejich stránek http://www.lfpperthus.com jsem se to nedočetl.

Martin
Host
Martin

A zase Humphrey a Hacker, … bude se v channel tunelu mluvit francouzsky nebo anglicky, bude hranice v Doveru nebo uprostred a jaky jazyk bude na jidelnich listcich jako prvni…

David
Host
David

Hele Máslo, cílem je dosažení potřebné cestovní doby, ne sebeukájení šotoušků při vysokých rychlostech.

Martin
Host
Martin

Jen nechapu proc kdyz je trat sseverem, tak mine o tolik Kolin, coz je prestupni uzel… klidne mohla byt stanice mimo kolin a napojena osobnim vlakem do uzlu…

David
Host
David

Já zas nechápu, že trať z roku 1848 minula Chrudim a Litomyšl…

Jaaa
Host
Jaaa

Že by se města bála hluku, kouře, a byla tu silná lobby místních povoznictví?

A ta města tím trpí dodnes. Memento pro odsun nádraží z Brna, a to včetně VRT.

bohyn
Host
bohyn

Tehdy se na dopady na lidi/zivotni prostredi nedbalo a pro prumysl to byla nezbytnost

Radek Janata
Host
Radek Janata

S Francií bych to nesrovnával. Tak je sice často stanice v polích, ale JENOM v polích, vlak město objíždí. Což je problematické.

Tento náš model znamená, že stanice v polích bude NAVÍC a vlak do centra pojede stále, což je celkem rozumné.

Martin V.
Host
Martin V.

Ne nutně! Já jsem třeba už dřív uvažoval o navrhované zastávce Brno-Vídeňská. Součástí toho návrhu byl i 90° pravý oblouk od Střelic na Modřice. No a pokud by takový rychlovlak (míněno nejrychlejší vrstva z veškerého provozu po VRT) zastavoval z Prahy do Vídně jen na Vídeňské, či nanejvýš ještě v Jihlavě/HB a v Břeclavi, tak jízdní doba Praha – Vídeň může být fakt slušná. A navíc pak bude jedno, jestli brněnský hlavák bude v současné poloze bývalých hradeb, nebo za Zvonařkou u řeky. Za sebe můžu říct, že než jet šalinou z nového jižního centra, to už vážně můžu jet… Číst vice »

Jaaa
Host
Jaaa

Uvědomujete si, že populační těžistě Brna je vychýleno značně na sever?

Než by ti lidi přes ten Štatl na tu VRT pomocí MHD dojeli, tak můžou rovnou autem na D1 a vyjde je to časově stejně.

Vojta
Host
Vojta

Tak pokud by tam byl přestup hrana-hrana na něco, co mě odveze za 20 minut do Řečkovic (celkem jedno jestli přes horní nebo dolní), tak OK. Ale bohužel S3 jezdí a nejspíš jezdit bude do Modřic, zastávka v Heršpicích zrušená, takže nic moc. Ale ještě se s tím možná dá něco dělat.

Martin V.
Host
Martin V.

Jistě, že si to uvědomuju, protože jsem takto „vychýlen“ po desetiletí bydlel. 🙂 Když jsem jel směrem na Tišnov, tak pro mě bylo rychlejší seběhnout dolů na Lidickou a dojet do KrPole než jet na hlavní a pak objíždět Brno přes Maloměřice. Ale hlavní nádraží v odsunuté poloze se taky pohybuje opačným směrem než by se vám hodilo. A cíle na SZ (tedy nejen Bohunice, které jsou v dohledu, ale třeba Žabiny až Bystrc to přes Pisárky nebudou mít z Vídeňské o moc dál než z hlavního. Proto tvrdím, že polovina vlaků z Prahy na jih (logicky ta rychlejší půlka)… Číst vice »

okk
Host
okk

Přesně tak – pro nejrychlejší vrstvu „Berlín“-„Drážďany“-„Praha“-„Brno Jih“-„Vídeň“ to může být zajímavý způsob, jak zastavit v Brně a neztratit při tom moc času (a to říkám jako někdo, koho z toho celého zajímá hlavně relace Jihlava-Brno – zastavování nejrychlejší vrstvy v Jihlavě opravdu nečekám).

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Véélice atraktivní. Z Prahy za1 hodinu v Moravanech. Z Moravan ke Grandu, kdby se tam někdo chtěl ubytovat, dalších 35 minut. A kdyby jel do Technologického parku, tak +60 minut. V tu chvíli může jet po staré trati přes Vysočinu, těch 15 minut navíc až tak nevadí. Totiž těch 60 minut z nádraží do Technologickéh parku je totálně zabitý čas. V rychlíku přes Vysočinu se dá něco dělat.

okk
Host
okk

Nevím, proč bych se měl táhnout do Technologického parku přes centrum šalinou? Pokud teď vezmeme jako výchozí bod Modřice (což je více na jih než plánovaná zastávka na Vídeňské), tak to nejlépe vychází vlakem S3 na Krpole a odsud E56 do TP. To celé za 36 minut. A vzhledem k tomu, že VRT je asi stejná fikce jako SJD, tak to pak s ním může být ještě méně. Přijde mi, že Brňáci zbytečně ignorují cestování po Brně vlakem, což nechápu – roky jsem takhle jezdil mezi Řečkovicemi a Černovickou terasou a časově to vycházelo bezkonkurenčně. A navíc jsem psal „nejrychlejší… Číst vice »

Martin
Host
Martin

A co takhle uz se v Brne rozhodnout pro metro,…?

David
Host
David

Martin V: poloměr oblouku na VR tratích SNCF je 6000 m. Pokud mají být Francouzi náš vzor, pak 90° pravý oblouk znamená trasování na ploše 36 čtverečních kilometrů (jistě, řečeno s nadsázkou, ale 6×6 prostě 36 je) a délka takového oblouku bude téměř 9,5 km. Velmi zajímavá představa. A teď ještě nějaký šotouš začne vykřikovat, že 320 km/h je málo a že se má jezdit 350 km/h nebo kýho čerta kolik. Hm, už se těším na to trasování. Už se těším na to vyjednávání s obcemi a kraji. Už se těším na ty stavební náklady.

Martin V.
Host
Martin V.

Ale ne… U Vídeňské by ten pravoúhlý oblouk začínal hned u perónu a poloměr 500 metrů tam tak akorát vyjde. Délka oblouku tudíž nějakých 800 metrů + délka soupravy a máte kilometr. Pokud se souprava rozjede se zrychlením 1 m/s2, tak v půlce oblouku už pojede stovkou, tu druhou půlku bude muset pořád stovkou, pak najede na trať do Modřic, může zrychlit na 160 km/h a na jih od Modřic snad bude odbočovat VRT a tam teprve začne zrychlovat na cílovou rychlost. Takže až někde u Rajhradu budou mít opodstatnění oblouky o poloměru 6-7 km, dříve nikoli.

Vojta
Host
Vojta

Ale jinak je ta Vídeňská dost blbé místo. Z jedné strany dálniční křižovatka, z druhé strany další MÚK, vazba na páteřní linku S3 se těsně mine, na autobus 50 je to kus, na šalinu sice vzdušnou čarou 20 m, ale na rozumný přístup by se musely obětovat jízdní pruhy (bububu).

Bludný Elektron
Host
Bludný Elektron

Zase má-li VRT nalákat lidi z aut, je potřeba, aby cesta autem z vesnice/městečka v okoí Brna a zaparkování u nádraží + cesta po VRT vlakem do Prahy + nějaká místní doprava po Praze vyšla rychleji než cesta autem až do Prahy… Pro toto je nádraží u dálnice ideální.

okk
Host
okk

S4/S41?

Mosquit
Host
Mosquit

měla by tam vést i linka S-bahnu.

Martin
Host
Martin

Presne, a z Videnske to muze odjet i mistni vlak pres cele Brno…

jan
Host
jan

Podle mě je to scifi. Když se dívám na tu mapu. To by musel stát investovat více do vlakové dopravy. Ale nevěřím moc vůli najít něco v rozpočtu státu, co by přesunuli. To by nesměli tak přidávat státním zaměstnancům. Rozmazlovat učitele, důchodce..
Navíc budou krouhnuté eurofondy. Podle mě by se stát měl soustředit na VRT polabí, Poříčany Světlá, Jižní brána. Přerov-Hranice.
A já si stejně myslím, zda by nebylo lepší přistavět 4 koleje například po Třebovou. Choceň – Pardubice. Že by se to uživilo víc i pro cargo.

Dushan
Host
Dushan

Zajímavé, jak pohotově si vzpomenete na „rozmazlování“ učitelů, ale v průměru osmdesátitisícové, tedy násobně vyšší, platy např. lékařů jste tiše pomlčel.

Y.K.
Host
Y.K.

Myslím si, že odborník s obrovskou odpovědností si 80+kkč v pohodě zaslouží. Na rozdíl od mnoha kvákošů v poslanecké sněmovně.

...
Host
...

Těch kvákošů je ale jenom 281. A ne každý lékař v nemocnici (nebo učitel) je odborník s obrovskou odpovědností, jsou tam samozřejmě i lemplové a není jich málo.

Y.K.
Host
Y.K.

Tak, taky je to průměr, že…
Lemplové jsou v každé profesi, ale u doktora se to hůře maskuje. 🙂

Dushan
Host
Dushan

Je spousta odborníků, kteří takový plat zaslouží, ale zde bylo primárně útočeno na učitele o jejichž platech rozhodně nelze tvrdit, že jsou „rozmazlovací“.

jan
Host
jan

No protože ti jinak zdrhnou prostě do zahraničí. Taková je realita..
A to je ještě platíme nejhůř..

Cyril
Host
Cyril

Průměr není medián.

David
Host
David

Jistě. A???

BoH
Host
BoH

Plánování SŽDC miluju. Sice s velkou pompézností ukáží, co plánují, ale je to vždy relevantní pro horizont 30+ let. Kdyby tak často něco dokončili, co oznámí, že budou dělat, byla by to nejlepší firma na světě.

Jen tak
Host
Jen tak

v cemz se ale nelisi od zapadni evropy.

vize je potreba mit, a je potreba o nich mluvit. takoveto stavby se nedaji planovat tak, ze se udela cara do mapy, a za rok se kopne.

BoH
Host
BoH

Jistě. Rozdíl je ale v tom, že SŽDC o nich mluví a tím to končí.

Jen tak
Host
Jen tak

jenze szdc s tim nic sama neudela, i kdyby se stavela na zadni.

musite se jit podivat na politiky

BoH
Host
BoH

Jistě, což ale neospravedlňuje neustálý příjem nesplnitelných slibů 🙂

BoH
Host
BoH

A víte, proč o tom mluvím. Před časem jsem hledat nějaký starší článek o trati Přerov – Brno. Myslím, že to byl článek z roku 2009, kde se psalo o tom, že v roce 2017 by měl být hotový (!) úsek Nezamyslice – Blažovice. Je rok 2019 (skoro 2020). Kolik z té trati je postavené? Jsou alespoň pozemky vyřešené? Nebo je alespoň konečně jasné, kudy trať povede? …. Sorry jako, ale takové vize, které se stejně nikdy nesplní, tak ať si strčí do zadnice a ať raději vymýšlí realistické i když méně velkolepé vize.

BoH
Host
BoH

Omlouvám se za ty chyby, měl bych si to po sobě přečíst dříve, než to odešlu 😀

Karel
Host
Karel

Státní organizaci bych neříkal tak úplně „firma“. Tou „firmou“ je ve skutečnosti stát.

BoH
Host
BoH

Je to státní firma, ano. Ale je jedno jak to nazveme. Tolik velkolepých slibů, které stejně nikdy nebudou (a nebo budou, ale za tak 3 delší dobu, než plánují), to snad nikdo jiný ani neumí…

Richmond
Host
Richmond

Babiš to zvládá…

BoH
Host
BoH

Ano, slibovat (jako vlastně každý politik) umí velmi dobře 🙂

Lukáš David
Host
Lukáš David

Rozpadají se nám dvoukolejky a my chceme stavět VRT, bylo by to úsměvné pokud by do těchto kravin nešly miliony na zcela zbytečné studie…

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Tak to prrr. Tady u nás se dvoukolejky nerozpadají. Ani nemůžou. Žádné tu totiž široko daleko nejsou.

Lukáš David
Host
Lukáš David

Pane Šrámku, mluvim o situaci v celé ČR, jeďte se kouknout třeba na pravobřežní trať, nejvíce využívaná trať nákladními dopravci v ČR, zlatá žíla SŽDC a vypadá, tak jak vypadá.
Celé VRT je politické téma nevycházejíci z faktické potřeby ČR, je holou skutečností, že provoz VRT se i po případném zprovoznění bude muset dotovat horentními sumami, protože jak všichni víme, provoz komerčních vlaků je ve většině případů ztratový, viz. Např Regiojet a jeho linky do Ostravy, daný dopravce nemá ztrátu až v posledním roce, zřejmě důsledek státních slev a nebývalé konjunktury…

Radek Janata
Host
Radek Janata

Nemáte pravdu. Provoz na VRT je efektivnější (soupravy nejsou o tolik dražší, o kolik dokážou přepravit více oskm) a zpravidla proto dotován být nemusí.

David
Host
David

U nás? A my všichni jako víme, kde je u vás u nás? Možná byste mohl specifikovat.

ene bene
Host
ene bene

Je to poměrně zásadní věc a nestačí to jen takto vyplácnout. Měli by se toho ujmout urbanisti (pokud u nás nějací vůbec jsou), protože z toho může vzniknout cosi velikého. Také to bude třeba probrat s Prahou, jako městem. Místo u Jiren bylo vybráno možná proto, že je tam nejmenší odpor a Praha tam už do toho nemá co kecat, ale doporučoval bych projít trasu a hledat místo opravdu nejvhodnější. Osobně to vidím na Běchovice (nikoliv nutně přesně v místě aktuálních nástupišť), kde je na dopravní terminál budoucnosti tak trochu založeno (je to ještě před plánovaným rozpletem tratí a je… Číst vice »

Mosquit
Host
Mosquit

V Běchovicích se ovšem neplánuje „rozplet tratí“ ale spíš velká MÚK. Nedokážu si představit terminál (zastávku), kde by byly obslouženy jak směry Jirny-Libeň, Jirny-Měcholupy, tak stávající 010/011, bez dlouhých přesunů travelátory.

ene bene
Host
ene bene

To bude tím, že já osobně si nemyslím, že by směr „Jirny-Měcholupy“ měl nějakou reálnou budoucnost, a tak na něj zapomínám. Takže – uvidíme…

ene bene
Host
ene bene

Taková věc se neobejde bez zásadních změn v územním plánování, ať už to nakonec bude kdekoliv. Protože – jak už jsem psal – nestačí to jen tak vyplácnout, protože nejde o to „jen přidat k navržené trati dva peróny“. Tohle se projeví v celkové (nejen) dopravní koncepci širší oblasti. A pokud to odpovědní takto nepojmou, vznikne paskvil.

Martin
Host
Martin

S ohledem na již připravované či již budované projekty (depo, D0) a hustotu zástavby a další omezující chráněné krajinné prvky (rybník a bažiny) je IMO pozdě. Budou rádi, když tam nějak vyvrtají dva tunely, předělají Blatovskou trať a most Suez…

ene bene
Host
ene bene

To je otázka vůle a jsem si vědom, že vůle spíš není. ONS se buduje 50 let a ještě se nekoplo, takové plány nejsou úplně limitující.

Martin
Host
Martin

V Běchovicích už je plánováno depo příměstských vlaků a pochybuji, že by se dalo protlačit ještě rozšíření nádraží i s patřičnou infrastrukturou.

ene bene
Host
ene bene

Odpověď jsem omylem napsal nad tento příspěvek.

jan
Host
jan

Jen proboha ať to není jako ty současné zastávky, ale ať to má samostatné výjezdové koleje z hlavní průjezdné koleje. U vrt to asi stejně musí být.

Martin
Host
Martin

Ano, to predevsim, pac jinak se tim podstatne zabije prujezdnost/kapacita trati,…

Mosquit
Host
Mosquit

Je potřeba to řešit u 4kolejky?
https://www.nehvizdy.cz/evt_image.php?img=3364

Jiří
Host
Jiří

Ale jooooo, proč neeeeee, když už to bude stát na hlavním, východě, západě, tak to může stát už taky v každém okresním městě a to bude panečku VRT…

Radovan Komínek
Host
Radovan Komínek

Doporučuji SŽDC, aby si tyto termíny vložila i na svoji stránku https://www.szdc.cz/vrt/ a současně na stránce https://www.szdc.cz/vrt/co-je-vrt/postup-pripravy-vrt opravila dokumentaci nutnou pro stavební řízení. Není to DUR, ale DSP. Stránce zdopravy.cz se omlouvám, že jsem využil její prostor pro sdělení na SŽDC, ale domnívám se, že takto je větší šance, že si toho někdo všimne a stránku, která by mohla být hlavním informačním portálem pro zájemce o VRT v Česku, zaktualizuje.

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

A proč by měly rychlovlaky zajíždět do center měst, jako je Praha, Brno? Z důvodů ekonomiky provozu dopravce (urychlení obratu souprav) je lepší zastavit ve stanici na okraji a pak hned uhánět dál; do centra dopraví cestujícího místní vlak.

To se netýká výchozích a končících vlaků.

Třeba v Brně by pak kapacitně stačilo malé, současné nádraží. Naopak v Ústí se stejně Západ přestavět musí, takže tam pro variantu periferního nádraží nevidím výhody.

Jen tak
Host
Jen tak

a vis, ze tim uplne devradujes to spojeni? pokud 1,5 hodiny pojedes z prahy do Brna, a pak dalsich 20 minut pojedes osobakem do mesta, tak je to kapku naprd

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

… a naproti tomu stojí degradace spojení tranzitním cestujícím. Třeba Drážďany – Budapešť: Vlak zajede do centra Prahy, Brna, Vídně/ Bratislavy, v každém městě zdržení 20 minut, celkem jedna hodina. Auto to po obchvatech profičí bez zdržení. Především je to ale rána ekonomice dopravy: Pokud zmíněnou trasu vlak projede dvakrát denně, prodlouží tím o 10 % svou jízdní dobu = vyplýtvá na to 10 % své časové existence, mohlo být na stejný výkon nasazeno o 10 % vlaků méně, vidíte ty zbytečné náklady? Praha hl.n. – Brno hl.n. může klidně jezdit přímý spoj, když je tam tolik lidí, aby se… Číst vice »

Jiří
Host
Jiří

Obchvaty? bez zdržení? Řídil jste, pane Jakube, někdy vůbec auto?

Jen tak
Host
Jen tak

po jakych obchvatech? a tam kde uz jsou… bez zdrzeni?

jel jsi nekdy autem?

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

Mluvíme o situaci, kdy budou stát VRT – a to bude stát taky obchvat Prahy. Všechna ostatní města na trase už obchvaty mají. A alternativou obchvatů je jet mimo ně; o tom, co je principiálně rychlejší, se jistě přít nebudeme.

X 1
Host
X 1

Jakub Rákosník
Celkem souhlas Kubo. Ta plánovaná ÚVRAŤ pro VRT v Brně. Ve směru Praha – Brno – Bratislava/Vídeň, sebere vysokorychlostnímu vlaku minimálně 30 minut. Pokud nebude adekvátně rychlé kolejiště vč. vexslí v prostoru Brno Hbf, tak spíš 40 minut.
To samé například Praha hl. n. Nyní se předělává koridor od Vršovic, směr Zahradní město. Ve vizualizacích SŽDC je stavebně územní rezerva pro VRT na Brno. Aby nemusely budoucí VRV úvraťovat i v Praze. Staví se, či se bude po dostavbě koridoru, opět celý úsek rozkopávat znovu?

Petr
Host
Petr

30minut? a v porovnání s čím? s variantou že vlak kolem Brna profrčí 300km/h bez zastavení? to jedině, ale i tak je to fakt hodně přestřelené… Pokud srovnáváte s variantou zastavení na terminálu Brno-Vídeňská, tak dále na Dolní nádraží to je pouhé 3km (3min i kdyby se měl vlak šourat 60km/h což bude min. 100 i ve vekslích), samotný úvraťový pobyt ve stanici kolem 5 minut (není důvod k delšímu pobytu, ICE na starém nádraží ve Stuttgartu úvraťují za 6 min), takže to máme zdržení kolem 10min… By mě zajímalo jak jste vypočítal těch 30-40min… Jo samozřejmě záleží na kapacitě… Číst vice »

X 1
Host
X 1

Vycházím z praxe. Leipzig Hbf, Frankfurt Hbf. Pokud se fírové v úvraťové stanici střídají, je potřebný čas kratší. Pokud má jít fíra na druhý konec téměř 400 metrové soupravy, tam provést nezbytné úkony, čas bude logicky delší. Dále jde samozřejmě o infrastrukturu. Zmíněný Stuttgart lze brát jako Specifický příklad. Pokud by například vlak z Frankfurtu, do složitého uzlu Stuttgart nezajížděl, dosáhl by Stanice Basel o právě 42 minut dříve. Na to aby tam vlak nezajížděl, je však stanice Stuttgart příliš důležitá. Zejména centrum zmíněného města. Což bohužel ani s notnou dávkou fantazie o Brně říci nelze. Samozřejmě se najde i… Číst vice »

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Von přepřahá mašinu a objíždí s ní soupravu. Proto mu to tak vyšlo. Ještě přitom možná střídá personál a dozbrojuje vodu.

Martin
Host
Martin

Ta uvrat se jede tam i zpet + zastaveni, a musite se trefit v grafikonu tak, aby jste to projel, takze zdrzeni bude cca 15-20min., mj. je to podstatna casova ztrata, vyrazne prodlouzi jizdni dobu v hlavnim smeru…
Zde dava smesl i stanice v primem smeru na Viden, a spise ji napojit na mestskou linku pres hlavni i pres mesto v severnim smeru…

Jen tak
Host
Jen tak

doporucil bych se podivat, za kolik stihnou ice uvrat treba ve fra nebo v mnichove. jsou to casy kolem sesti minut.

jakyou pulhodinu priboha?

vrt ignorujici velka mesta je postavene na hlavu. v podstate to tu VRT zabije.

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

„vrt ignorujici velka mesta je postavene na hlavu. v podstate to tu VRT zabije“
Proč?

Radek Janata
Host
Radek Janata

Protože hlavní zdroj a cíl cestujících je právě ve velkých městech. Železnice je dobrá právě v přepravě velkých počtu lidí mezi velkými centry.

A právě tam taky železnice využije východu, že se umí dostat do centra rychleji než cokoliv jiného. A právě ve velkých městech už existuje dobrá MHD, kterou se lidi jsou schopní ten na vlak dostat. Kdežto na venkově, když už sednou do auta, aby dojeli k nejbližší stanici vlaku, už je to velice láká tím autem jet celou cestu.

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

Výborně! Jsem rád, že někdo konečně reagoval – tedy snad – na moji otázku, kterou jsem celou tuto diskuzi zahájil (úplně první věta!). Zatím jsem se totiž dočkal jen hlasů proti, zpochybňování bez argumentace a automatického tykání. Nemyslím si, že by všechny tranzitní VR spoje měly jet přes centra Prahy nebo Brna. Všichni cestující do centra nejezdí, někteří pak jedou na periferii, do centra je složité k nádraží zajet autem a zaparkovat tam. Výhodu má letiště, je na periferii, lze tam rychle vjet a odjet (třeba půjčeným) autem. Ano, nevýhodou pro řešení VRT nádraží na periferii je v Praze směřování… Číst vice »

Radek Janata
Host
Radek Janata

„Všichni cestující do centra nejezdí,“ To ne, ale většina z nich ano. Protože z centra města je (celkem logicky), nejlepší MHD spojení do všech jeho částí. Zatímco zastávka na kraji města je výhodná jen pro lidi z toho kraje. Protože tangenciální linky MHD jsou všude na světě slabší a méně frakventované než radiální. „jen jim prodlouží a prodraží cestu.“ Cože? Prostě vystoupí na té zastávce na okraji (vlak dojede do centra bez nich). Jak jim to prodlužuje cestu? „ve Francii … taky tranzitní vlaky vždy nezajíždějí do center měst.“ A to je právě jejich velká chyba. Však mají, přes existenci… Číst vice »

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

„Suma sumárum, pro statisticky významný počet cestujících nemá zajíždění tranzitních VR vlaků do center Prahy a Brna smysl, jen jim prodlouží a prodraží cestu. Cože? Prostě vystoupí na té zastávce na okraji (vlak dojede do centra bez nich). Jak jim to prodlužuje cestu?“ Tím, že si ti tranzitní cestující udělají tím vlakem do centra (Prahy, Brna) výlet namísto toho, aby vlak jel mimo centrum dál. Zdá se mi, že nečtete kontext vlákna diskuse. Jinými slovy jde o to, kolik lidí bude v daném uzlu tranzitních a kolik zdrojových/cílových. Pak je možné rozhodnout o tom, zda má z hlediska zvýšení příjmů… Číst vice »

Radek Janata
Host
Radek Janata

„Tím, že si ti tranzitní cestující udělají tím vlakem do centra (Prahy, Brna) výlet namísto toho, aby vlak jel mimo centrum dál“

Takových cestujících ale bude minimum proti těm, co budou mít Prahu jako cíl. Nemá smysl objíždět Prahu. To se vám tu snažím celou dobu vysvětlit. Praha je politická i obchodní metropole, Praha je turistický cíl.

U Brna by se o tom už možná diskutovat dalo, i když i tam podle mně budou převažovat lidé, co v Brně vystoupí. Ale nakonec závisí na dopravci, neboť provoz bude zřejmě komerční. Infrastruktura byl ale měla umožňovat obojí.

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

„U Brna … Infrastruktura byl ale měla umožňovat obojí.“

No výborně, že se alespoň v jedné věci shodneme. A tomu, že je Praha důležitá rozumím, i když vaše závěry sdílet nemusím (i když ono to tak dopadne, VRT budou zaústěny do Prahy bez by-passu).

Beru celou tuhle diskuzi jako principiální otázku. A obávám se, že bez informací o počtu tranzitních vs. zdrojových/cílových cestujících v uzlech se dále nehneme.

Martin
Host
Martin

To je ale zejmena v Praze umele vytvoreny problem, nebot vetsina cestujicich musi pres centrum, chybeji totiz kvalitni tangencialni vazby a treba i okruzni linka, pak byste centru vyrazne ulehcil, dokladaji to nektere vytizene useky autobusu a tramvaji v tangentach, i presto, ze znacna cast lidi jezdi centrem… V tom s vami nesouhlasim,… resp. v nekterych mestech ano, ale v Praze ne, mesto ma vice center a prestupnich uzlu, nez jen centrum, typicky spojeni severovychod a jihovychod, tvori znacnou cast populace, ktera zatezuje centrum, druhy priklad je na opacnem brehu, kde je spojeni zapadniho mesta s dejvicemi, ale od smichova… Číst vice »

Richmond
Host
Richmond

Jakub Rákosník – kluku ty jsi mimo.
Nejdřív se něco nauč a pak tady plácej ty svoje moudra.

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

No a právě tohle je důvod, proč nemá na tomto veřejném (tj. pro širokou, byť odbornou veřejnost určeném) fóru smysl probírat odborné otázky, vyžadující skutečnou argumentaci.

Y.K.
Host
Y.K.

Protože nádraží není letiště. Smyslem VRT je nabrat co nejvíce lidí v místech kde je nejlepší pokrytí MHD a co nejrychleji je dopravit do jiného podobného místa. Jet na VRT vlak někam za město je opravdu padlé na hlavu a může to zcela negovat přínosy rychlé jízdy.

Mosquit
Host
Mosquit

ad úvraťě: v Brně některé spoje ani na Hl.n dle předběžných závěrů studie zajíždět nemají. V Praze by úvrať být taky neměla, vlak od Brna přijede z Jiren-Běchovic přes Zahradní město na hlavák, a odtamtud pojede dále na Vysočany-Drážďany…

Jaaa
Host
Jaaa

Ani v Brně by být nemusela, ale to by se muselo přemýšlet.

Kalanis
Host
Kalanis

Problém s úvratí? Prosím o nastudování provozu v Jihlavě pro směr Brno-Budějovice. Tam se to stíhá do 10 minut a to se převěšují mašiny!

Radek
Host
Radek

No, a kolik je cestujících do Prahy a kolik tranzitujících? Vyhovět se má většině.

Dáda
Host
Dáda

zatímco když VRT se bude prodírat zastavěným územím, samý oblouk, a tímpádem „poletí“ max 60km/h tak to bude určitě ku prospěchu věci.

Martin V.
Host
Martin V.

Pro Jen tak stejná odpověď jako jsem psal Radku Janatovi výše. Nechci zobecňovat, ale speciálně Brno-Vídeňská není zastávka v polích. Pokud mám použít MHD z odsunutého nádraží u řeky, tak to už vážně můžu použít MHD z Vídeňské. Ta je napojená velmi slušně – půlka cesty na Mendlák je segregovaná tramvajová trať, pro návštěvníky BVV jako dělané.

Jaaa
Host
Jaaa

Jezdit modřickó šalinó spíš než cokoli připomíná očistec.

Martin V.
Host
Martin V.

Nemohu srovnávat, v očistci jsem dosud nebyl. Ale oč je horší modřická šalina než třeba komárovská?

David
Host
David

Sorry, ale Praha není Jihlava.

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

To ekonomiku dopravy nezajímá. Ztracenej čas jako ztracenej čas.

Zapa
Host
Zapa

Pro koho?

Jakub Rákosník
Host
Jakub Rákosník

Pro dopravce; a pokud ten nebude mít nákladově konkurenceschopný produkt, vlaky se nevyplatí a nepojedou. Pak nepojedou ani cestující, takže o prioritě je jasno = má ji ekonomika.

Alternativní řešení znamená vysoké PROVOZNÍ dotace (a proč je nechtít je na další delší příspěvek).

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Takže se bude čumákovat hodinu na VRT vlak a pak hodinu od VRT vlaku. Jízdní doba Praha − Brno tři hodiny. To je fakt terno, něčím takovým určitě pojede většina lidí.
Hele, neměly by rychlíky jezdit z Poříčan do Prosenic, aby to z Prahy do Ostravy bylo rychlejší?

ene bene
Host
ene bene

Správné řešení je c) – část vlaků zajíždí do centra a část to bere po obchvatu se zastávkou na periferii. Tak je to u velkých měst normální a tak by to slušelo i Praze, věřím, že nesmiřitelní bojovníci za oba přístupy i zde pochopí, že není o čem se hádat. Pochopitelně, nejprve se staví meziměstské úseky, a až v další etapě ty obchvaty a spojky. Nicméně je vhodné na ně předběžně myslet již nyní.

Jen tak
Host
Jen tak

u kterych velkych mest je to normalni?

nebsiml jsem si, ze by treba v nemecku ice velka mesta objizdela a ignorovala.

David
Host
David

Kassel třeba?

Jen tak
Host
Jen tak

v kasselu sice vlaky nezajdi na hbf, ale zastavuji na wilhelmshohe.

coz je prujezdna stanice asi 2 km od hauptbahnhofu.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Kassel má 200 tisíc obyvatel. To je významově _zcela_ srovatelné s Prahou.