egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě Metro Tramvaje

Praha nechá dál omezenou MHD, chybět bude asi desetina spojů proti loňsku

Metro ve stanici Nádraží Veleslavín. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra
Metro ve stanici Nádraží Veleslavín. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra
Počet cestujících v pražské MHD je proti loňsku stále o třetinu nižší.

Jízdní řády v pražské MHD se vrací od dnešního dne do stavu před prázdninami. V praxi ale v porovnání s loňským zářím bude provoz i nadále omezený zhruba o desetinu. Praha to vysvětluje nižším počtem cestujících.

Podle zveřejněných dat je počet cestujících v pražském metru stále zhruba o třicet procent nižší než loni. „S ohledem na aktuální vývoj poptávky cestujících ještě jízdní řády nedosáhnou maximální úrovně běžné před epidemií Covid-19,“ uvedl pražský organizátor veřejné dopravy Ropid v tiskové zprávě.

Podle Ropidu je s ohledem na epidemiologickou situaci vždy vypravováno zhruba o 20 % spojů více, než by aktuální poptávce odpovídalo. V pražské MHD denně v porovnání s loňským stavem chybí kolem 300 tisíc cestujících. Ropid počítá s tím, že k původním jízdním řádům by se mohla pražská MHD dostat během podzimu, nejdříve v říjnu. „Pokud ale bude počet cestujících ve spojích PID stagnovat či klesat, bude i podoba provozu nadále odvozována od tohoto vývoje,“ uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Oproti červnovému provozu zůstane mírně omezen provoz MHD večer mezi 21:00 a 22:30, a to z důvodu i nadále trvajícího poklesu cestujících hlavně ve večerním období. Dále bude do zářijových jízdních řádů zapracována zkušební změna vedení trasy autobusové linky 112 obousměrně přes Trojský most a místo ní pojede z Nádraží Holešovice k vysokoškolským kolejím na Pelc-Tyrolce nová polookružní linka 187. Po ukončení výluk v oblasti Strašnic bude již v polovině září obnoven standardní provoz tramvajové linky 13.

K termínu zahájení nového školního roku (konkrétně od pondělí 31. 8. 2020, u části příměstských linek od neděle 30. 8. 2020) dojde k několika trvalým změnám v provozu autobusových linek PID. Největší proměnou projdou autobusové linky v oblasti pražských Kbel, nové trasy budou mít také některé regionální autobusové linky v oblasti Neratovic. Drobné úpravy spojů a zastávek se dotknou také některých dalších regionálních linek PID ve Středočeském kraji.

Přehled změn v PID

Změny v oblasti Kbel (od 31. 8. 2020)

185 – Všechny spoje jsou nově ukončeny v zastávce Kbelský hřbitov (část spojů prodloužena z Bakovské, část zkrácena z Vinoře). Dochází tak k celkovému posílení provozu přes zastávky Sovenická a Zamašská. Do Vinoře i nadále pojde ve špičkách pracovních dní linka 182.

202 – Linka je nově v oblasti centrálních Kbel vedena přes zastávku Kbely až do zastávky Kbelský pivovar a zpět přes novou zastávku U Rumpálu. Ruší se dosavadní konečná zastávka Nádraží Kbely.

302 – Linka je v oblasti Kbel vedena ze zastávky Letecké muzeum přes zastávky Valcha, Kbelský lesopark, Sportovní centrum Kbely, Bakovská, Jilemnická, Pod Nouzovem a dále přes Ctěnice po své původní trase ve směru Přezletice, resp. Veleň. Zcela nově tak budou obslouženy lokality okolo nových zastávek Valcha, Jilemnická a Pod Nouzovem. Linka 302 bude zároveň rychlejší pro přímé spojení Letňan a Přezletic.

Dále bude sjednocen nástup v terminálu Letňany do autobusových linek ve směru Kbely zřízením nové zastávky Letňany uvnitř terminálu u nástupiště J, kde budou zastavovat linky 182, 185, 201, 302, 376, 378. Z tohoto důvodu bude také posunuta nástupní zastávka linek 351 a 377 o jedno nástupiště zpět (nově nástupiště K). Zastávka Ctěnice je přejmenována na Ctěnický zámek.

Změny v oblasti Neratovic (od 30. 8. 2020)

476 – Linka nově zajíždí do místní části Lobkovice (náhradou za linku 479). Nový sled zastávek: Neratovice, žel. st. –…– Neratovice, Lobkovice, Hřbitov – Neratovice, Lobkovice, V Lukách – Neratovice, Lobkovice, Statek – Neratovice, Lobkovice, Obchodní akademie SOVA – Kostelec nad Labem, Jiřice –…– Všetaty, žel. st.

479 – Linka nově zajíždí k železniční zastávce Neratovice, sídliště a nově neobsluhuje místní část Lobkovice (náhradně obsloužena linkou 476). Nová trasa linky: Neratovice, Korycany – Veliká Ves – Neratovice, Horňátky – Neratovice, Byškovice, Větrná – Neratovice, Byškovice, Družstevní – Neratovice, Byškovická – Neratovice, U Vojtěcha – Neratovice, sídliště – Neratovice, III. ZŠ – Neratovice, Bří Čapků – Neratovice, Školní – Neratovice, Kostomlatská.

Ostatní změny

164 – Zkrácení rozsahu provozu cca do půlnoci.

266 – Zkrácení školní linky o úsek Nové Butovice – Ovčí hájek.

353 – Jeden pár spojů v pracovní dny odpoledne je prodloužen ze Zelenče do Svémyslic.

362 – Obousměrně se zřizuje zastávka Libeř.

373 – Dva odpolední páry spojů o víkendech jsou nově vedeny přes Kopeč, Netřebu a Korycany.

433 – Nový jeden pár spojů v pracovní dny v trase Nymburk, hl. nádr. – Nymburk, Letců R.A.F.

482 – Nový školní spoj v pracovní dny ráno z Mochova do Nehvizd.

491 – Nový spoj v pracovní dny ráno z Českého Brodu do Mukařova.

656 – Všechny spoje jsou vedeny přes Měšice také ve směru z Čakoviček do Líbeznic a Hovorčovic.

657 – Všechny spoje jsou nově vedeny také přes zastávky Nová Ves; Měšice, Agropodnik; Měšice, Na Rejdišti; spoje vedené do/z Postřižína jsou zkráceny do zastávky Bašť, Baštěk.

663 – Jeden školní spoj ráno z Kozomína jede nově již z Postřižína.

671 – Školní linka je vedena do nové zastávky Brandýs n. L.-St. Boleslav, Tyršova (nejede do zastávky U Soudu).

Nové zastávky

Bakovská (pro linku 302)

Brandýs n. L.-St. Boleslav, Tyršova (pro linku 671)

Dolní Břežany, Hradišťátko (pro linku 333)

Jilemnická (pro linku 302)

Pod Nouzovem (pro linku 302)

Prebslova (pro linky 110, 351)

Valcha (pro linku 302)

Zrušené zastávky

Vozovna Strašnice (pro linky 5, 13, 91 pouze ve směru Černokostelecká, pro linku 26 pouze první zastávka ve směru Nádraží Hostivař před křižovatkou se Starostrašnickou ulicí).

Přejmenované zastávky

Nad Primaskou (pro linky 7, 26 a 95 ve směru z centra) se posouvá o cca 100 metrů severněji a dostává nový název Vozovna Strašnice.

Vozovna Strašnice (pro linky 5, 13, 26 a 91 ve směru do centra ve Vinohradské ulici) má nový název Vinice (stejně jako zastávka v opačném směru na druhé straně křižovatky).

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J.Siváček

Hm, Ropid si prohlíží sčítače z metra, kde chybí turisti a nevidí, že v autobusech a tramvajích mimo centrum jezdí už lidí úplně stejně, jako před epidemií. Ať žije úřad…

Frantík

Navíc se při zvýšení počtu spojů snadněji dodržuje rozestup cestujících 🙁

Hanzi

Tak hlavně že malujete buspruhy a spoje řídnou 🙂

Josef

Tak nabidkou cetnosti a rychlosti spojeni tu atraktivitu neziskaji. Nezbyva nez zpomalit a zneprijemnit ostatni druhy dopravy, abychom tu atraktivitu MHD ziskali.

PetrN

No na 177 vypadá to úplně zrušili vložné spoje Chodov-Volha. To jsem moc zvědavý, jak ten nával lidí poberou busy ve špičkovém intervalu 10 minut, které byly i za provozu těchto vložených spojů dost narvané. A hlavně večerní interval 20 minut na exponované metrobusové lince je snad vtip ze strany ROPIDU…Ale hlavně, že budeme přebarvovat…

Kalanis

Došly prachy.

PetrN

Jo, ale na hovadiny DPP či potažmo ROPID stále má 🙂

Ondra

Vzpomínám si, jak začátkem března mluvili vládní papaláši na tiskovkách o zvýšení frekvence spojů v MHD, aby ve vozech bylo míň lidí a mohli mít větší rozestupy. Za asi dva týdny naopak DPP přešel na prázdninový provoz kvůli propadu počtu cestujících. Od zdi ke zdi. Jasně, že bus vezoucí 2 lidi je nesmysl. Na druhou stranu ranní 125ka by taky nemusela jezdit obsazená sardinkoidně v období, kdy je vysoké reprodukční číslo.

Dodo

Jojo, to ještě vyšel dnes seznam, kde se člověk může nakazit. V druhé nejrizikovější skupině je MHD. Tak, i když padají rekordy, zredukujeme MHD, aby to bylo ještě lepší…

súdružka Kolesárová

To je prave rozdil, kdyz hovori vladni papalasi bez nejakeho sirsiho kontextu. Pak jim asi nekdo rekl, kolik by to stalo penez navic, tak se to racionalne otocilo na snizeni nabidky MHD

Samo

Keďže vláda sa rozhodla s rúškami vyzúriť práve na verejnej doprave, tak predpokladám že medziročný prepad bude v septembri ešte vyšší, keďže to dosť veľa ľudí prinúti presadnúť do áut.

Josef

Ja az na vyjimky od pulky brezna MHD nejezdim, tim ze zase budou rousky tak to nevypada, ze by me to lakalo zase zacit jezdit.

Xyz

to je uzasne co za bordel stavaraju s tym premenovanim v okoli vozovne strasnice, spod odkvapu rovno do dazda, predtym clovek stal 2x vo vozovni strasnice v smere do centra co sa dalo jednoducho riesit pridanim Juh a Sever/Zapad za zastavku najnovsie, budete stat v smere do centra (26) vo vozovni strasnice a nasledne vinice, co dava zmysel, ale v opacnom smere (26), budete stat najprv vo vozovni strasnice na vinohradskej napriek tomu ze ste na opacnej strane zastavky Vinice, ktora je len na druhej strane kolaji, potom zatocite za roh na starostrasnicku a na zastavke ktora je najblizsie k… Číst vice »

Gus

Četl jste to vůbec? Podle těch nesmyslů, co píšete asi ne.

Xyz

cital, ale riadil som sa mapami google, ktore to este vcera zobrazovali nespravne a zastavka priamo vedla bran do vozovny strasnice bola pomenovana Vinice, dnes je to uz pomenovane logicky Vozona strasnice

Frantík

Na stránkách DPP to bylo podle mně přehlednější (zkrátka, že před vozovnou se to jmenuje Vozovna Strašnice, a na Vinohradské ulici Vinice).

Jenom může být trochu matoucí, že zatahující vozy budou mít poslední zastávku Krematorium Strašnice.

cestovatel

Nebude, zastavka Vozovna Strasnice na Vinohradske z centra jiz od 3.8. neexistuje. Linka 26 jedouci z centra bude zastavovat ,… Krematorium Strasnice – Vozovna Strasnice – Strasnicka – ….

Xyz

podla google map stale existuje a 26 v smere z centra by mala stat na Vozovna strasnice vo Vinohradskej a potom na Vozovna strasnice (posunuta nad primaskou) v starostrasnickej, co uz je ako tak logicke, vcera tam este zobrazovali v starostrasnickej zastavku Vinice

cakal by som ze Google vychadza z udajov DPP

Franta

Google maps jsou globalizované nekvalitní mapy. Třeba dům, ve kterém bydlím, se postavil před 5 lety a ani Google ani waze ho nenajdou. Přitom zrovna adresní body udržuje a dáva k dispozici stát zdarma, dům byl v registru hned po přidělení čísla popisného a v podstatě hned byl i na mapy.cz. Používejte kvalitní zdroje informací, případně více zdrojů.

kanafasik

Zkuste dát MHD nový nátěr, třeba to přitáhne víc cestujících. 🙂

Milan

„Počet cestujících v pražské MHD je proti loňsku stále třetinový.“
„Podle zveřejněných dat je počet cestujících v pražském metru stále zhruba o třicet procent nižší než loni.“

Kalina

V prvním je chyba. Správně: „S ohledem na aktuální vývoj poptávky cestujících, kterých při srovnání s loňským rokem denně cestuje stále o 30-35 % (o 300-400 000 lidí) méně.“ zdroj: https://pid.cz/navrat-k-predprazdninovemu-provozu-a-trvale-zmeny-pid-od-31-08-2020/

Milan

Už opraveno.