Doprava ve městě Metro

Praha může žádat o stavební povolení na metro D, vlastníci pozemků stáhli žalobu

Vizualizace čtvrti Nová Krč u zastávky Nemocnice Krč. Foto: DPP
Vizualizace čtvrti Nová Krč u zastávky Nemocnice Krč. Foto: DPP

Dopravní podnik hl. města Prahy může připravit žádost o stavební povolení na metro D na pět stanic v celém úseku Pankrác – Nové Dvory. Umožnilo to stažení žaloby na DPP vlastníky pozemků v oblasti krčské nemocnice po dohodě s hlavním městem. Smlouvy s vlastníky jsou již v registru smluv.

Máme černé na bílém, že umíme dojít k dohodě. Díky stažení žaloby, které se předchozímu vedení nepovedlo dosáhnout, jsme odblokovali výstavbu metra D. Zkušenost s otevřeným a férovým jednáním s majiteli pozemků v okolí budoucí stanice Nemocnice Krč jsou důležitým signálem nejen pro Pražany, ale také pro nás a majitele pozemků, se kterými budeme teprve jednat. Díky stažení žaloby teď DPP může dokončit přípravu žádosti o stavební povolení a podat ji ještě do konce letošního roku,“ řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Stažení žaloby předcházel podpis dohody mezi vlastníky pozemků, hlavním městem a DPP navazující na Iniciální rámcovou dohodu o koordinovaném postupu v rámci projektu metra I. D a okolní výstavby v lokalitě Nemocnice Krč. DPP se schválenou dohodou zavázal změnit projekt stanice Nemocnice Krč tak, aby byl v souladu s projektem vlastníků, kteří na místě chtějí budovat byty, kanceláře, otevřený parter s nabídkou obchodů a služeb a dvě velkoryse řešená náměstí. Město zároveň slíbilo změnit územní plán a zrušit nyní platné stavební uzávěry na parcelách.

Současně s podepsáním nové dohody uzavřel DPP také nájemní smlouvu na užívání pozemků po nezbytně dlouhou dobu během výstavby stanice metra D Nemocnice Krč. Nájemní smlouva má platnost do konce roku 2038 s možností ukončení po dostavbě metra. Výše nájemného byla stanovena na základě znaleckého posudku a bude činit 10,13 milionu korun ročně.

„Dnešní událost je odpovědí na pochybnosti, že kvůli žalobě vlastníků pozemků, která je v této chvíli již minulostí, skončí projekt metra D pouze geologickým průzkumem. Jsem rád, že se nám v tomto projektu daří postupovat podle plánu. Díky stažení žaloby můžeme fyzicky začít využívat pozemky kolem budoucí stanice Nemocnice Krč, tedy připravit samotné staveniště, provést archeologický průzkum a další nezbytné přípravné práce. Pevně věřím, že ve stejném tempu budeme pokračovat i na zbývajících úsecích tak, aby se Pražané a návštěvníci našeho hlavního města mohli metrem D v celém úseku Pankrác – Depo Písnice svézt na konci roku 2027,“ doplnil Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
K.S.
Host
K.S.

Tak kdy se začne s ražbou?

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Geologický průzkum již začal, a vlastní ražba metra potřebuje nejdřív minimálně to stavební povolení, ne? 😉

kolkol
Host
kolkol

Ražba začíná v rámci geologického průzkumu, to se ví, otázka ale zní, jestli už reálně začala, nebo se zatím jen připravuje staveniště (průzkumoviště) resp. kdy opravdu začala či začne?

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll