egoe-plus
Doprava ve městě

Pošťácký tlumok s dopisy, buldoček i podprsenka. Ztrát v pražské MHD stále přibývá

V pražské MHD majitel zapomněl i fr. buldočka, ilustrační foto.. Autor: danny O. – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2200688
V pražské MHD majitel zapomněl i fr. buldočka, ilustrační foto.. Autor: danny O. – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2200688

Pražský dopravní podnik (DPP) loni znovu zaregistroval nárůst počtu předmětů zanechaných v prostorách a vozidlech MHD. Loni šlo o celkem 8100 kusů, což je meziročně téměř o devět procent více. Pokračuje tak trend z posledních let, kdy jsou cestující stále roztržitější.

Necelých 75 procent všech ztrát tvořily věci, které neobsahovaly osobní údaje. Byly proto předány do kanceláře Ztrát a nálezů Magistrátu hl. m. Prahy v ulici Karolíny Světlé. Více než 32 procent věcí si vyzvedli jejich majitelé, což zhruba odpovídá minulým létům.

Cestující v loňském roce nejčastěji ztráceli kartu Lítačku, tašky, batohy, peněženky, mobilní telefony, klíče a oblečení. Mezi opakované ztráty v MHD patří zdravotní pomůcky, jako je zubní protéza, rovnátka, berle, hole, léky, glukometr, bederní pás, zdravotní podsedák, nákrčník či naslouchátko.

V pražské MHD se nalezly i hudební nástroje (mandolína, housle, kytary, saxofon, ukulele) či sportovní pomůcky (lyžařské hole, lyžařská helma, kulečníkové tágo, tenisové rakety, skateboardy, koloběžky, čelenka na koně, jezdecká helma, brusle nebo bumerang).

Pracovníci DPP loni našli i neobvyklé věci, například přenosný gril, remosku, pánev, polštář, odpadkový koš, koště, vařič, rohožku, sbíjecí kladivo, prášek na praní, kbelík s rajčaty, balík dětských plen, balení toaletního papíru, dětský kočárek, podprsenku, pytel s hoblinami či pošťácký batoh s dopisy.

Stejně jako v minulých letech doplácela na zapomnětlivost svých majitelů i zvířata. DPP ve ztrátách evidoval francouzského buldočka, krysaříka, border kolii či několik kříženců.

Vývoj počtu ztrát a nálezů v MHD za posledních 6 let

2014

2015

2016

2017

2018

2019

počet ztrát

3 746

4 746

5 601

6 453

7 464

8 100

počet nalezených věcí

1 206

1 704

2 170

2 243

2 451

2 597

podíl nalezených věcí

32 %

36 %

39 %

35 %

33 %

32 %

Pramen: DPP

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
vetchý stařík

Když jako účastník přepravy ve VHD jsem nucen zažívat ty doslova „uhoněné“ pobyty na zastávkách (myslím v reálném provozu), tak se nelze divit, že „zapomenutých“ předmětů přibývá: než si uvědomíte, že nemáte v ruce třeba druhou tašku, kterou (samozřejmě) normálně nepoužíváte (protože ji běžně nepotřebujete), tak už vozidlo MHD odjelo dávno pryč a jeho řidič ani v konečné zastávce nekontroluje „salón“ vozidla – a i kvůli tomu může pak být ve statistice víc „nalezených“ věcí, protože je „potratitelé“ získávají zpět v lepším případě až po jejich „nálezu“ přes „ztráty a nálezy“, a ne hned ještě ve své výstupní zastávce nebo… Číst vice »

Václav

Jízda MHD má zřejmě léčebné účinky, když tam lidé nechávají berle a hole. 🙂

Eduard

Toho by se mělo hned chytit zdravotní pojišťovny a posílat lidi místo do nemocnic a do lázní do Prahy 😀

viktor

Tak buďme rádi že lidi věci vracejí a neberou si je sebou domů

Kubrt

Tato statistiky věci odnesene nálezcem nezaznamena.