egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Polský LOT má první Boeing 787-9, spustí dálkové lety z Budapešti

Boeing 787-9 Dreamliner v barvách polského dopravce LOT. Foto: LOT
Boeing 787-9 Dreamliner v barvách polského dopravce LOT. Foto: LOT

Polský národní letecký dopravce LOT zařadil tento týden do flotily první Boeing 787-9. Doplní tak menší typ dreamlineru 787-8, se kterým létá už od roku 2012. LOT poprvé spustí dálkové lety i z jiného než polského letiště. Chystá se vstoupit výrazně na maďarský trh.

LOT s dreamlinery kompletně proměnil svoji dálkovou flotilu. Vyřadil starší boeingy 767, teď má pouze stroje 787. Nejnovější letadlo si objednal v konfiguraci pro 294 cestujících: 24 v byznysu, 21 v premium economy a 249 v ekonomické třídě. Letadlo financuje Aviation Capital Group. Do menšího 787-8 se vejde celkem 252 cestujících.

Dálková flotila LOT se má ze stávajících osmi dreamlinerů rozrůst ještě o další tři letadla, dvě obdrží firma ještě letos, poslední v únoru příštího roku. Větší verzi dreamlineru nasadí na linky do Toronta, Chicaga, New Yorku a Soulu. LOT je ve střední Evropě bezkonkurenčně největším dopravcem s dálkovými lety, z Varšavy nabízí celkem pět destinací v Severní Americe a tři v Asii. Od konce dubna navíc otevře ještě sezonní linku z Řešova na letiště Newark v New Jersey u New Yorku a také spojení z Varšavy do Singapuru.

LOT na začátku května bude vůbec poprvé létat přes Atlantik i z jiné země, než z Polska. Čtyřikrát týdně poletí z Budapešti do New Yorku, dvakrát týdně do Chicaga. LOT přitom vstupuje na trh, kde přímé lety do USA skončily v roce 2011 odchodem American Airlines. Lety z jiné země EU, než kde má LOT svoje sídlo, umožňuje dohoda Open Skies mezi EU a USA.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Někdo

Skvele zpravy! Vyborna protivaha hodne silneho postaveni aliancnich partneru ze *A, a navic v Budapesti docela chybi vetsi sitovy dopravce, ktery o mesto a region skutecne ma zajem a nejen o feedovani svych hubu. Navic, pokud se LOT na BUD dokaze udrzet a navic si tam zridi mensi zakladnu, tak pak se casem a dalsim rustem zacne dostavovat i synergicky efekt dopravce s vice bazemi (coz je v Evrope dohromady pouze LH, SAS, Norwegian, BA/IB a v mensi mire SU nebo treba LX) a bude mozne letat treba PRG-WAW/BUD/KRK-NYC nebo ORD…

Partneři


Czechtoll

pst
podcast