Polská Pesa v potížích: Jedná o vstupu státního fondu

RegioShark od výrobce Pesa Bydgoszcz. Autor: České dráhyRegioShark od výrobce Pesa Bydgoszcz. Autor: České dráhy

Polský výrobce kolejových vozidel Pesa Bydgoszcz chce řešit své finanční problémy vstupem investora. Vedení podniku začátkem března potvrdilo, že bude

Polský výrobce kolejových vozidel Pesa Bydgoszcz chce řešit své finanční problémy vstupem investora. Vedení podniku začátkem března potvrdilo, že bude exkluzivně jednat o vstupu pouze se státním Polským rozvojovým fondem (Polski Fundusz Rozwoju – PFR). Informoval o tom portál Railway Gazette (RG).

Pesa se v posledních měsících potýká s nedostatkem financí. Za problémy podle RG stojí mimo jiné předčasné ukončení kontraktu na dodávku tramvají do Moskvy kvůli neschopnosti Rusů splácet, zároveň nepřišla očekávaná objednávka od PKP Intercity, výrazně se protáhlo schvalování motoráků v Německu a firma musela rovněž zajistit nezvyklé množství oprav u vozidel v záruce.

V listopadu proto společnost uzavřela se šesti bankami smlouvu o půjčce 200 milionů zlotých (cca 1,2 miliardy korun) a pustila se do hledání investora, který by přinesl dalších 200 až 400 milionů zlotých. Pesa rovněž v lednu vyměnila vedení.

Podle polského oborového portálu Rynek Kolejowy bylo nalezení investora podmínkou bank. Mezi zájemci se do finále podle webu dostala s PFR i česká Škoda Transportation, volba ale padla na fond.

Tagy pesa PFR Polsko
9 komentářů