Policie couvá od nákupu Tucsonů. Na stovky nových aut nemá peníze

Hyundai má podle smlouvy dodat Policii ČR až 809 vozidel Tucson: Foto: Policie ČRHyundai má podle smlouvy dodat Policii ČR až 809 vozidel Tucson: Foto: Policie ČR

Společnosti Hyundai Motor Czech, která je v Česku distributorem vozů korejské značky, se vzdaluje dodávka více než až osmi stovek

Společnosti Hyundai Motor Czech, která je v Česku distributorem vozů korejské značky, se vzdaluje dodávka více než až osmi stovek vozů Hyundai Tucson pro českou policii. I když rámcová smlouva stále platí, policie odebere zřejmě jen zlomek předpokládaného počtu aut.

Podle údajů v registru smluv si Policie České republiky objednala zatím jen 26 vozů Tucson s pohonem dvou kol a šestistupňovou převodovkou a 43 vozů s pohonem všech čtyřl kol. Žádné další objednávky nejsou, i když velká rámcová smlouva mluví o dodávce až 809 aut. Smlouva vyprší 15. prosince.

„V tuto chvíli nemáme finance na nákup dalších vozidel,“ řekla mluvčí policie Eva Kropáčová. Podle ní rámcová smlouva umožňuje odebírání vozidel podle potřeb a možností Policie ČR bez stanovení minimálního odebraného množství. Podle ní je zatím relativně nízký počet objednaných vozů způsoben nedostatkem finančních prostředků.

Policie má letos na nákup veškeré dopravní techniky 550 milionů korun. Nejde ale jen o nové tucsony, ale například civilní vozidla, autobusy, mikrobusy nebo speciální vozidla. Ministerstvo vnitra na dotaz, zda policii přidá peníze na nákup nových aut, neodpovědělo. Na dotazy nereagoval ani tiskový mluvčí Hyundai Motor Czech Miloš Adámek.

„Je nám ctí, že jedním z našich zákazníků je i Policie České republiky a těšíme se na vzájemnou spolupráci, která je navíc ve prospěch daňových poplatníků. Věříme přitom, že naše vozy budou spolehlivou a nepostradatelnou oporou Policie České republiky dlouhá léta a přispějí k bezpečnosti a veřejnému pořádku, jako přispívají ke spokojenosti našich dalších zákazníků,“ uvedl letos v červenci v tiskové zprávě  Vladimír Vošický, Managing Director společnosti Hyundai Motor Czech.

Hyundai vyhrál soutěž letos na jaře poté, co nabídl nejnižší cenu. Cenu některých modelů oproti základní ceně se započtením policejní výbavy snížil až o 72 procent.

Proti výsledkům soutěže bojovala Škoda Auto, ale marně, smlouva je už uzavřená. Mladoboleslavská automobilka nabídla ceny zhruba o čtvrtinu vyšší. Námitky Škody na mimořádně nízkou cenu Hyundai hodnotící komise odmítla, stejně jako plnění technických podmínek. Policie poptávala vozy v provedení hatchback, sedan nebo kombi, nakonec ale vybrala vozy kategorie SUV.

Škoda Auto i přes to zažalovala ještě ministerstvo vnitra, které bylo zadavatelem soutěže. „Podali jsme žalobu  o které zatím nebylo rozhodnuto. Na základě vyjádření žalovaného byla následně doručena naše replika. Současně je na ÚOHS podán podnět k zahájení řízení z moci úřední za účelem prověření, zda ze strany zadavatele nedošlo ke spáchání správního deliktu,“ řekl mluvčí automobilky Vítězslav Pelc.