Poděbrady zakážou vjezd do centra autům nad 12 tun, chystají i revizi přechodů

Centrum Poděbrad. Foto: MUPodebrady / Facebook.comCentrum Poděbrad. Foto: MUPodebrady / Facebook.com

Podle vedení by městu ulehčil severní obchvat.

Poděbrady od listopadu zakážou vjezd nákladních aut nad 12 tun do centra. Omezení se nebude týkat dopravní obsluhy. Na dvanácti místech nechá město umístit dopravní značení, které na zákaz upozorní.

Vedení města usilovalo o snížení dopravní zátěže centra od loňského září. Příští rok chce s majitelem silnice, kterým je kraj, a policií upravit rozmístění některých přechodů v centru. Zhruba polovina z nich na hlavním průjezdu městem ve směru od Nymburka do Choťánek je nevyhovující. Novinářům to řekl starosta města Jaroslav Červinka (Nezávislí kandidáti Poděbrady).

„Přes centrum si často zkracují cestu kamiony, pro které nejsou Poděbrady cílovou stanicí,“ řekl Červinka. Policisté budou moci díky zákazu pokutovat kamiony i bez vážení. „Nyní budou muset prokázat, že třeba vezou mléko do mlékárny,“ doplnil starosta. Dopravní značení bude stát město zhruba 500 000 korun.

Dopravě v Poděbradech by podle Červinky výrazně ulehčil hlavně severní obchvat města. Město o něm jednalo s bývalým vedením kraje. Nyní chce jednání obnovit a prosadit obchvat do územně-analytických podkladů kraje. „Je to běh na dlouhou trať, je škoda, že už to tam před dvaceti lety bylo a pak se to vyndalo,“ řekl Červinka. Obchvat by měl výrazně pomoci také sousední obci Pátek, kudy projíždí několik kamionů denně z nedaleké firmy Plaček. Rovněž by odvedl z Poděbrad kamiony, které zajíždějí do mlékárny.

Poděbrady připravují také revizi přechodů pro chodce. Polovina z téměř 30 přechodů v úseku od Nymburka ve směru na Choťánky je podle dopravní policie umístěna nevhodně. „Někde jsou v křižovatce dva přechody, někdy naopak úplně chybí,“ řekl starosta. Nové rozmístění přechodů by se podle něj mělo řešit s krajem a policií na začátku příštího roku. Úpravami se mají přechody celkově modernizovat, například se doplní prvky pro nevidomé a osvětlení.

Tagy omezení vjezdu kamionů do města Poděbrady
9 komentářů