Pod nádražím ve Frankfurtu vznikne tunel, umožní odbavit o 250 vlaků denně více
Vlaky ve Frankfurtu. Foto: Deutsche Bahn
Německé ministerstvo mluví u této investici i o možném spojení Prahy s Paříží přes Frankfurt.
Německé ministerstvo mluví u této investici i o možném spojení Prahy s Paříží přes Frankfurt.
Vždyť už ve Frankfurtu jedno podzemní nádraží pod Hauptbahnhofem je pro trasy S – Bahnu.
Ve směru od Hanau vznikne výrazná časová úspora, zrychlí se průjezd oproti průjezdu komplikovaným zhlavím a přibude kapacita. Měl jsem za to, že se dosud uvažovalo o dvojkolejném řešení, s východním portálem u Offenbachu. Čtyřkolejné mě překvapuje. Předpokládám, že kromě expresní vrstvy se do toho nacpe i veškerá regionálka od Hanau. Jen mi připadá, že pak bude kapacitní problém ve stanici Frankfurt-Stadion, navzdory plánovaným/probíhajícím úpravám.
Já bych jim to nádraží ve Frankfurtu odsunul třeba k letišti!!! Do centra totiž stejně nikdo nechce 😀
Tak jako v Brně! Tam se dálkové vlaky přesouvají na Vídeňskou a městu to vůbec nevadí 😀
Jakému městu? 🙂
Jojo, tunel do Brna ze severu je ale nemyslitelný, že Sosno z MD ČR?
Existence uvedených dálkových vlaků samozřejmě není závislá na (ne)hlavovosti frankfurtského uzlu. Holt by se úvraťovalo úplně stejně jako se nyní úvraťuje u značného počtu nynějších spojů.
To sice máte pravdu, ale zrovna tyto relace na tunelu zkrátka dost vydělají. A možná právě tento rozdíl v čase bude tím hraničním důvodem, proč tu relaci zavést.
Praha – Paříž, to bylo už za první republiky ….
Podzemní perony byly během uplynulých cca 25 let ve dvou etapách vybudovány ve stanici Zürich HB.
Původně koleje 21-24, v současnosti 31-34 (tunel ze Stadelhofenu) a následně koleje 41-44 (tunel z Oerlikonu).
Na čtyřech kolejích 31-34 se za den odbaví více vlaků než na 10 „přetížených“ dopravních kolejích v Brně HLN.
Tak jednak – 4 z 10 kolejí v Brně hl. n. jsou kusé, tzn. ne-průjezdné. A dále – VEŠKERÉ vlaky v curyšských tunelech jsou „průjezdné“, tzn. každý z nich se tam zdrží jen na nezbytnou dobu (srov. s Brnem hl. n.).
A dále – navazující úseky v Curychu zjevně jsou dostatečně kapacitní, srov. opět s Brnem, do kterého jsou t-250 a t-260 zaústěny „společnou dvoukolejkou“ (nikoliv čtyřkolejkou, jak by odpovídalo „součtu dvou dvoukolejek“) apod.
Tak v Brně hl.n. taky nemusí končit spousta vlaků. A ano, je to o infrastruktuře okolo, která když bude mizerná, tak ani nové nádraží nepomůže.
A propos, právě toto je také jedním z důvodů, proč odsun samotný nic moc neřeší..
Jojo, třeba R9 nemusí v Brně končit…
Nemsuí končit vše na hlavním. V Praze jsou výchozí stanice tradičně Smíchov, Vršovice, Holešovice kde souprava stojí, otáčí se, probíhá úklid. Potom už hlavákem jen projede s menší zastávkou.
Tak kdyby měli konečnou v Brně-Židenicích, prakticky vedle maloměřického depa, vůbec bych se nezlobil.
„VEŠKERÉ vlaky v curyšských tunelech jsou „průjezdné“, tzn. každý z nich se tam zdrží jen na nezbytnou dobu (srov. s Brnem hl. n.)“ Kapacita brněnského hlaváku nestačí. Stane se, že není možné kam přistavit vlak, protože jsou všechny průjezdné koleje obsazeny (a ty kusé jsou všechny orientovány na jih, takže pro vlaky směrem na sever jsou prakticky nepoužitelné). Nechápu, proč není možné přidělit dopravcům cestu s podmínkou, že žádný z vlaků (dobře, po odečtení kapacity těch kusých kolejí s nějakou rezervou) nebude na hlaváku končit. (A dopravci v závazku ať si to vyřídí s objednavatelem.) Pro srovnání – berlínský hlavák… Číst vice »
Koukám, že jsem se dost nechal unést 🙁 Přes berlínský hlavák jede jen cca dvojnásobek regio a dálkových spojů než přes/z/do brněnský. Pokud všechny vlaky, které jedou na jih a východ a na hlaváku končí, používají ty kusé koleje, tak je IMHO jediný problém s vlaky směrem na sever (rychlíky na Prahu a regionálka), které a začínají/končí na hlaváku. Již 100 let se řeší budoucnost nádraží, za tu dobu se pro zvýšení kapacity udělaly jen peróny u kusých kolejí. Zprovoznění nového nádraží se pravděpodobně většina z nás nedožije (což je vzhledem k tomu, že již nežije skoro nikdo z doby,… Číst vice »
A abych jen planě nekecal, tak třeba toto: Zrekonstruovat přízemí výpravní budovy na Dolním nádraží, udělat tam kompletní a moderní zázemí pro cestující, do podchodu dát eskalátor, před budovu zastávku kyvadlového nízkopodlažního autobusu v rámci IDSJMK, druhou zastávku dát k podchodu na hlaváku ze strany Tesca. Zrekonstruovat Rosickou a Trnitou mezi dolním a Zvonařkou pro lidi, co by šli pěšky na Zvonařku. Hlavák nechat pro regionálku a na Dolní přesunout veškerou dálkovku. Jsou tam tři koleje dostupné z perónu, to by snad mohlo stačit a pokud ne, tak holt přistavět ještě jeden perón. A jako bonus konečně přesunout Židenice nad… Číst vice »
Oddělená regionálka od dálkovky – absolutní blbost. Kam na ty nesmysly chodíte?
Třeba do Prahy? Část regionálky jezdí z Masaryčky.
Můžete mi říci, proč by to byl absolutní nesmysl? Není větší nesmysl mít kapacitně nevyhovující nádraží nebo přesouvat (a to píšu jako mírný zastánce odsunu). Kolik procent lidí přestupuje v Brně z dálkovky na osobák? (A přestoupit by se v mnoha případech dalo – třeba v Krpoli, Židenicích). Není důležitější zachovat u regionálky ten stávající přestup na šaliny než přestup regio – dálkovky?
Z Masny se jezdí jednak proto, že na Velekravín a na Kladno se odjinud dostat nedá (na Semmering by se to neprocpalo přes padající výtoňský most), jednak na sever (Lovosice) by to bylo přes Holešovice dost nepraktické. A váguson by to stejně kapacitně nepobral. To že je a v budoucnu bude na Masně výrazně lepší napojení na MHD, už je jen detail.
A co Kolín? Ten tam jezdí proč? Na hlavák by se snad už další perón nevešel? Co když zdenek102 jede z Plzně do Úval? Takové blbosti a nesmysly mají v Praze!
Pro brnaky ideální řěšení…..
V podstatě souhlas. Jen co se týká Berlin HBf, tam je hlavní přeprava na třech úrovních, se službami na pěti. Kapacita odbavení cestujících je více jak čtvrt mil denně. Tím se řadí mezi největší v Evropě.
Na dvou úrovních . Pokud tedy nepočítáte tu „slavnou“ U5 nebo městské autobusy 🙂 A stejně je to jedno, jde o celkový počet kolejí, na počtu úrovních z hlediska kapacity nezáleží. Je tam dvojnásobek průjezdných kolejí než v Brně (kde jsou ještě ty kusé). Počet vlaků cca dvojnásobný. Na počtu cestujících nezáleží – jestli má vlak 5 nebo 10 vagónů, na tom nezáleží. Takže Brno je na tom líp. Tedy nevím, zda covid nezpůsobil větší propad počtu vlaků než v Brně, jedná se o současný stav. Samozřejmě do toho (počtu vlaků ani kolejí) nepočítám S-bahn, ten má samostatné koleje a… Číst vice »
U/S-Bahn jsou součástí dopravního systému Berlína, jelikož všechny regionální vlaky přes HBf nejezdí. Myslím, že jsou i ve vlastnicví DB.
S je dceřinkou DB. U provozuje BVG, berlínský dopravní podnik.
Jasně, ale v porovnání kapacity nádraží je tam nemá cenu uvádět, jsou to naprosto samostatné systémy, používající kompletně vlastní koleje.
Btw. Mimo hlavák jede minimum regionálky.
Podobně už řeší tento problém ve Stuttgartu, kde jde pod zem většina dálkové přepravy, v návaznosti na novou VRT. Taktéž otázka deseti let. Tedy bylo, už se dokončuje.
Jenže nechtějí ve Stuttgartu povrchové hlavové nádraží současně zrušit a tím kapacitu uzlu naopak snížit?
Ano pokud vím, tak ve Stuttgartu je to nahrazení stávajícího hlavového, takže to srovnání s Frankfurtem moc neodpovídá.
Ano, dá se říct, že srovnávám nesrovnatelné. Ve STG se jedná o kompletní přestavbu, včetně napojení nových tras, většina v tunelech, což se protáhne ještě na x let.. Jak píše níže Karl vB, uvolní se v centru obrovské pozemky nejen po HBF, ale i složitých kolejištích a nádraží odstavného, které je rozlohou větší, než HBF samotné. Ve Frankfurtu toho moc, vzhledem k poloze nádraží v rozsáhlé zástavbě, vymýšlet nemohou.
Jenže ve STG šlo především o pozemky v centru města na povrchu – podle pravidla socializace nákladů a kapitalizace zisku. Porovnání nového S 21, (který je stejně ve skluzu) se současným Zurich Hb.z hlediska kapacity v nějakém německém televizním pořadu vyznělo mnohem příznivěji pro současný Zurich Hb. Dodatečné investiční náklady akce S 21 dále rostou, oficiálně +1,5 mil.EUR, neoficiálně víc, než dvojnásobně. Plánuje se, že celý uzel by měl být hotový asi v roce 2040 – viz iniciativa „Eisenbahnknoten Stuttgart 2040“ (Koaliční smlouva Zelených a CDU v Bádensku-Württembersku, str 124 vpravo). Takže ono to podzemní řešení je na velmi dlouhé… Číst vice »
Oprava, sekl jsem se v řádu:
Dodatečné investiční náklady akce S 21 dále rostou, oficiálně +1,5 miliard EUR, …..
Spojení Praha – Paříž? Je otázka kudy. Oklikou přes Drážďany anebo přes Norimberk?
Asi bych preferoval variantu přes Norimberk.
Praha – Plzeň – Česká Kubice – Furth im Wald – Nürnberg – Koln am Rhein – Saarbrücken – Paris.
Bude to tak akorát na noc při těch max160 km/h.
Souhlasím, jedině na noc. Ještě mne napadlo jet z Plzně do Nürnberg přes Cheb? A z Frankfurtu? Mannheim – Karlsruhe – Paris.
Současné spojení, které jsem už párkrát využil, je s přestupem ve Stuttgartu a Münchenu a myslím, že je až neskutečně rychlé a pohodlné (až na ten poslední úsek do Čech, který je naopak neskutečně pomalý, ale to se ztratí, když se většinu trasy Německem jede 300 km/h) – v 10:45 z Paříže, v 20:45 v Plzni. 😉 Jenom kdyby ten přestup byl garantovaný (jednou mi Ex z Münch. ujel a musel jsem si zavolat odvoz z hranic) a kdyby se nemuselo přestupovat ve Stuttgartu a alespoň jedna jednotka jela celou trasu Paris – München – tam to byly stovky (možná… Číst vice »
„Pro pokračování do další stanice změnit směr jízdy.“ – nevypadlo tam slůvko „musí“? 😉
Se asi zapoměli zeptat v Brně, že se takové problémy řeší jedině odsunem nádraží.
…..co nejdál od centra
.. bez návaznosti na rozumně kapacitní MHD i bez přímého zastavování VRTky (jak furt uvažují o terminálu kdesi v Modřicích?).
Jojo…kdepak holenkové!
V Brně se budova nehne ani o milimetr. Kolejiště ano. To bude narovnáno na úkor okolí (hlavně toho „marketu“…)
To už je lepší mít ten hlavák ve Vídni než „u řeky“ a nemusí to být Šalingrad, ani Brno hl.n., bohatě stačí Wien-Nordbahnhof.
Já vím – a brněnští domorodci obdrží předplatní víza…
Řekl bych že jen ti vzdělanější cizinci ví o existenci Brna…
A proto se tam nezeptali (nenapadlo je to)…
Když jsem byl malý (a to není tak dávno, jsem třicátník), běžně jezdil vlak z Prahy přes Plzeň, Cheb a Franfurt fo Paříže. Hodněkrát jsem s ním jel, jenom na území ČR teda.
No…tak až nebudete v důchodu mít roupama co dělat, tak pojedete do Vršovic, a tam nastoupíte do přímých vozů, ve kterých se do sytosti vyspíte s budíčkem v Paříži.
Ano, jezdil už za minulého režimu, jako Západní Expres. Ale, myslím, jeden denně, do Paříže jen část soupravy.
Ano, jeden denně, odpoledne z Prahy, ráno byl v Paříži a nebyl to (alespoň v osmdesátkách) oficiálně vlak do Paříže, ale do Frankfurtu. Do Paříže jely jen přímé vozy.
tohle byla cesta jak dostat vlaky z letiště VH na hlavák. Proste podzemní prujezdne nádraží přimo pod hlavákem. Vlaky pak mohli pokračovat pod Vltavou na Smíchov řešilo by to i problem mostu na Výtoni. Bohužel to zustalo u konečne na Masaryčce, kde bude problem s přestupem na dálkové vlaky. Cena by byla hodne vysoká, ale bylo by to řešení třeba i na sto let.
Nové spojení II. Zatím se hádají o trasování. Řeší se Praha 6 a Smíchov. On ten Vyšehradský most nevydrží do doby otevření NS II, on už hoří. Pět roků mu statik dá, ale za pět roků NS II nebude.
Jestli se toho dožiju, to nevím…
jojo most to má za pár. Ten se musí řešit rychle. Architektonická soutež už snad beží, ne?
Památkáři vyžadují stejný vzhled, dopraváci třetí kolej …. tohle by měli zvládnout jako diplomku posluchači technických odborů ČVUT Praha / VUT Brno …..
No…jestli budete za 25 let naživu – pak si budete muset dávat pozor jen na kategorii vlaku.
R + Ex by totiž jezdily tunelem (tedy na mostě rovně), kdežto Os by jely přes Smíchov (tedy na mostě doleva).
No…nejen pro letiště. Pro celou tu trať z Rakovníka…Takže se pak konečně zavře Praha-střed.
Most na Výtoni bude vyřešen jeho výměnou.
Nepotřebujete žádný supertunel, postačí tunelová trasa ze Zličína na letiště v Ruzyni pochopitelně drátizace …
Mohli si nechat poradit u SŽDC a nádraží pro VRT postavit u dálnice A3 a ne v centru. Aby se vlak nezdržoval zajížděním do města.
A regionálka by se měla sousetředit na Südbahnhof, to je průjezdné a nezavazí v centru. Podobnost s brněnským Dolním čistě náhodná.
😀 👍
Že by konečně naděje na změnu přístupu k spojení na Mnichov? Zrovna v okamžiku, kdy ministerstvo dopravy odpískalo VRT s tím, že Němci nemají zájem.
Nemci s tim pocitaji, jen to proste neni priorita, otazkou je, kdy to priorita bude, a otazkou je, zda v CR nejaka koncepce vubec vznikne,…
PS: a my tu zatim planujeme uvrate v Brne a Praze… (byt v Praze se planuje i jizni prijezd od VRT)…
i kdyz prioritou bude prave asi spojeni Polsko-Francie, …
A prave napojeni Prahy pres Drazdany…
Co jak…
V Dolním Žlebu vjede ten nákladní vlak do jednokolejného tunelu do Bad Schandau…
V Brně jsou 3 směry. Pro jeden z nich vyjde úvrať vždycky. Jedině, že by se nádraží objelo naokolo a přijelo se z opačné strany.
Z Tišnova do Brna není úvrať.
Od Třebové do Brna není úvrať.
Od Jihlavy do Brna není úvrať.
Od Vyškova není úvrať (jezdívá se okolo Komárova).
Od Břeclavi není úvrať.
Tak kde teda je?
Akorát, že do Břeclavi nebude prodloužena linka R8, ale R9…
No, pokud je Brno střed (pupek) světa a vše tam končí i začíná, pak úvrať není. Ale co třeba Jihlava-Břeclav a mnoho jiných směrů?
no to je otazka, co je prioritou, pro nas asi spojeni dal na Ostravu, ale hlavni tah je Berlin-Viden, zas na druho stranu nevidim problem aby Brno nemelo dve nadrazi, nap. planovana zastavka Brno-Videnska…
Otazkou spise je, zda Brno, jako druhe nejvetsi mesto v CR a vcelku cim dal dulezitejsi, bude resit dopravu po meste, podle me tramvaje jsou uz na hrane a chce to vyresit mestskou rychlo dopravu (podpovrchovou tram, metro, vlak, atd.)…
Skončí to tak, že žádná VRT nikdy nevznikne, a v celé republice žádné úvratě u dálkoviny nebudou (natož v Praze a v Brně)…
Spojení na Mnichov je na české straně dávno vyřešené, je to O.K., stavby jdou postupně do „výroby“. A na německé straně se začalo s připravnymi pracemi teprve letos v březnu.
Tak tady je ale řeč o dálkové osobní dopravě, takže stále jsou na české straně úseky Holýšov – Blížejov a vjezd do Domažlic – státní hranice s SRN, které zatím ani výhledově nebudou vyhovující. Samozřejmě nepopírám, že hlavní problém je teď asi na německé straně, kde by bylo potřeba, aby se to hnulo. Pro nákladní dopravu je výhledové spojení do Německa přes Plzeň na území ČR asi OK, když to tvrdíte. Jestliže se ale odkazujeme na v článku zmíněné spojení Praha – Frankfurt – Paříž, tak pro osobní dálkovku to chce všude (mimo zajíždění do center velkých měst) trať alespoň… Číst vice »
Jenze mezinarodni koridor je veden na Norimberk, nikoliv na Mnichov, kde si obe vlady jak Ceska tak Bavorska notovali… to co se stavi je spise planovany koridor Donau-Moldau-Bahn, kde nemecko prioritu mit dlouho nebude…
Vyřešené… To je trochu odvážné tvrzení u té části, kde bude jendokolejka v původní stopě.
Spojení do Paříže by bylo moc pěkné, ale jak konkrétně by se do toho Frankfurtu mělo rozumně dojet? Velkou zajížďkou přes Drážďany? Přes Domažlice, kde to u nás jakžtakž pojede, ale na Německé straně skoro lokálka s úvratěmi? Nebo už se nějak rozhoupali a plánují vylepšit i svůj úsek?
Jemně upozorňuji, že ta „skorolokálka“ povede i na Norimberk, tedy bez úvratě a rychlostně je už teď lepší než budoucí úsek trati Holýšov – Furth.
Problém je v označování (dle parametrů), neboť německá skoro lokálka je u nás nazývána koridorem. 😀
tak nejak… 😀
Rozumně dojet…
1. přes Würzburg a Norimberk
2. v noci