Po železnici denně na Ukrajinu odjíždí z Česka 400 až 600 lidí

Příjezd ukrajinských uprchlíků do Česka. Foto: České dráhyPříjezd ukrajinských uprchlíků do Česka. Foto: České dráhy

Poprvé na Ukrajinu z Česka odjelo více lidí, než přijelo.

Po železnici odjelo od začátku dubna z Česka na Ukrajinu, která čelí invazi ruských vojsk, zhruba 6 000 lidí. Denně podle údajů drah odjíždí tím směrem 400 až 600 lidí. ČTK to sdělil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Jde podle něj o Ukrajince, kteří se vracejí zpět, nebo o muže, kteří jedou bránit svou vlast. Počty uprchlíků před válkou na Ukrajině, kteří přijížděli v posledních dnech minulého týdne do Česka, byly dvojnásobné až trojnásobné.

V pátek podle statistiky ministerstva dopravy do České republiky dorazilo vlakem 1 332 ukrajinských migrantů, v sobotu 1 737 a v neděli 1 132. Naopak z České republiky se všemi směry v pátek vydalo 1 133 Ukrajinců, v sobotu 1 662 a v neděli 1 506. Poslední den minulého týdne počet uprchlíků opouštějících Českou republiku po železnici převyšoval počet těch, kteří do země přijeli.

„Z Česka zpět směr Ukrajina evidujeme odjezdy 400 až 600 lidí denně, za 12 dní dubna to bylo zhruba 6 000 lidí. Jde o přibližné údaje jen ze železnice,“ uvedl Kupka.

Podle ministerstva vnitra nelze přesně určit, jak se počty uprchlíků z Ukrajiny v Česku mění. Zhruba dva týdny uvádí počet cca 300.000 lidí. Mluvčí resortu Hana Malá ČTK řekla, že odhady jsou stále stejné. „Lidé odcházejí a přicházejí, takže je to stále plus minus 300.000,“ uvedla s tím, že vzhledem k tomu, že Česko s Ukrajinou nemá společné hranice, nemá ani relevantní číslo návratů. Statistiky by podle ní byly zavádějící i vzhledem k tomu, že část uprchlíků se může vracet například jen pro doklady. Česko má s Ukrajinou bezvízový styk, mohou tu tak 90 dnů pobývat. Dočasná ochrana uprchlíků v ČR pak znamená, že mohou na 90 dnů vycestovat.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že v březnu do firem nastoupilo 13.000 uprchlíků a víc než dalších 10.000 se zapsalo do evidence uchazečů o práci. Dodal, že někteří uprchlíci se už začínají vracet do vlasti tam, kde se situace stabilizuje. Úřad práce dostal 218.000 žádostí o humanitární dávku na pořízení základních potřeb.

ČTK

Tagy pomoc Ukrajině
17 komentářů