umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy Doprava ve městě Tramvaje Trolejbusy

Plzeň zdraží od ledna cestování v MHD. Cena základní jízdenky stoupne na 20 Kč

Nová tramvaj EVO2 pro Plzeň. Foto: PMDP
Nová tramvaj EVO2 pro Plzeň. Foto: PMDP

Cestování v plzeňské městské hromadné dopravě bude od ledna dražší. Plzeňští radní rozhodli o úpravě cen prakticky všech typů jízdenek, současně zavedou některé nové produkty. Město si od zdražení slibuje zvýšení tržeb Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP).  Kompletní změny zveřejnila Plzeň na svých stránkách.

Nejmenší úpravy čekají pravidelné cestující: půlroční a roční jízdenka zdraží o čtyři koruny. Předplatné na půl roku bude stát místo 2312 korun 2316 korun, celoroční místo 4002 korun 4006 korun.

Podstatně větší úpravy čekají jednotlivé jízdenky, jejich cena se drží od roku 2012. Základní papírová jízdenka koupená v trafice nebo na přepážce PMDP bude místo 18 Kč stát 20 korun. O dvě koruny dražší bude i jízdenka koupená platební kartou ve voze: 30 minut bude stát 18 Kč a hodina 22 Kč, základní sms jízdenka na 35 minut zdraží z 20 na 22 korun.. Nejlevnější jednorázové celodenní jízdné koupené přes platební kartu stojí nyní 60 korun, od ledna zdraží na 66 Kč. Celodenní jízdenka placená sms zdraží také o šest korun na 76 Kč.

Se zdražením přijde PMDP i s novými produkty: například skupinovou jízdenko pro 10-35 lidí na den, ta umožní jízdu za 40 korun na osobu. Cílem je ulehčit odbavení těchto skupin, aby si nekupovali jízdenky zvlášť. Doprovodem dítěte do šesti let s nárokem na poloviční jízdné nebude muset být nově jen rodič, ale jakýkoliv doprovod nad 15 let. Roční přepravné na psa bude o dvě koruny dražší (nově 482 Kč, zlevněné zdraží o korunu na 241 Kč), bude ale nově přenosné pro všechny členy rodiny.

Žáky a studenty od 15 do 18 let nebude už od ledna čekat vyřizování potvrzení o studiu, při předplatné jízdence už nebude potřeba. Nově nebudou muset předkládat potvrzení o přiznaném starobním důchodu lidé mezi 65 a 70 lety, kteří mají ve městě s Plzeňskou kartou nárok na poloviční jízdné. Děti do 15 let a lidé nad 70 let vlastnící Plzeňskou kartu jezdí v MHD zdarma.

Druh jízdenky cena 2019 (v Kč) cena 2020 (v Kč)
Papírová jízdenka koupená ve voze u řidiče 30 30
Papírová jízdenka koupená na přepážce PMDP 18 20
Jízdenka 30 minut (koupená v Cardman) 16 18
Jízdenka 60 minut (koupená v Cardman) 20 22
Jízdenka 24 hodin (koupená v Cardman) 60 66
SMS jízdenka 35 minut (bez zlevněné varianty) 20 22
SMS jízdenka 24 hodin (bez zlevněné varianty) 70 76
Základní předplatné 365 dní 4002 4006
Základní předplatné 183 dní 2312 2316
Základní předplatné 90 dní 1196 1198
Základní předplatné 30 dní 476 478

Další změna se týká předplatného na přepravu psa, které v Plzni aktuálně využívá 222 cestujících. Nově si předplatné pro psa pořídí kdokoli (i když nemá vlastní předplatné), což by mělo rozšířit počet zákazníků, a zároveň se zavádí přenosné předplatné, na které můžou se psem cestovat všichni členové rodiny. U ročního předplatného se cena zvýší ze 480 na 482 korun, zvýhodněné bude upraveno z 240 na 241 korun. Současně město vstřícněji nastavuje parametry přepravního boxu pro zvíře. Nyní má nárok na bezplatnou přepravu zvíře, pokud je umístěno v uzavřeném boxu či dole nepropustné schránce. Nově bude přeprava možná „v zavazadle“, tedy nejen v boxu.

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dushan

V Praze při mnohonásobně rozsáhlejší síti linek stojí roční PID Lítačka 3650Kč, bezplatná přeprava psa i jízdního kola, možnost nákupu jednotlivých jízdenek v aplikaci přes Internet, bez podmínek.

A.R.

A co teprve takové Ústí nad Labem? Tam stojí roční jízdenka 4845 Kč. I Chomutov s Jirkovem měl kdysi obyčejnou roční jízdenku, ta stála 5565 Kč.

Haha

V Plzni taky jednotlivé jízdenky přes net jdou. Plzenska jizdenka, platba via Masterpass.

A.R.

Osobně teda využívám jednodenní jízdenky. I po tom zdražení je to pořád lepší než v Ústí nad Labem za 80 Kč nebo v Karlových Varech za 100 Kč. Přitom poměr ceny a nabízených služeb je v těch městech propastný.

Romanero

To se jako fakt vyplatí sahat na dlouhodobé jízdenky kvůli 4-6 korunám?

Romanero

Jinak obecně mi ceny jako 4.006 Kč apod. přijdou dost uhozené. To je asi unikát.

Premek

Proč ne ? Náklady na provoz stoupají v každém odvětví, takže nárůst cen si každý obhájí.

železničář v důchodu

Při cenách v tisících Kč je nesmysl zatěžovat se na pokladnách zbytečně často korunovými mincemi: zaokrouhlit ceny na minimálně desetikoruny by mělo užitek mnohem větší.

Alex

Na české televizi chyba a i zde. V Plzni již několikátý rok papírové jízdenky z trafiky nejsou k dispozici.

Alex

I na PMDP.cz je uvedeno, že se tyto papírové jízdenky prodávají pouze na prodejnách dopravce.

kakov

papírové jízdenky z trafiky samozřejmě jsou, zrušili se jízdenkové automaty, ale v trafice se koupit dají, jen je problém, že né každá trafika je prodává..

Alex

A máte, prosím, tip, kde je koupit? protože co tak vím, nejsou prostě k dostání 😀 tak by mě fakt zajímalo jestli a kde to mají 🙂 tenkrát bylo i na webu, že je ruší

kakov

například lze koupit na Karla Steinera ve Skvrňanech u Alberta (viz odkaz níže), kde je mají hned dvě trafiky proti sobě, na hl.n. je určitě budou prodávat
https://1drv.ms/u/s!AoLnBMM8mU8xwBo1dC99Ss56WqAs?e=hp9l00

jestli si matně vzpomínám, tak to „zrušení“ se týkalo pouze velkoobchodní distribuce s tím, že pokud je trafikant bude chtít prodávat, musí pro ně fyzicky na prodejnu PMDP

Alex

Děkuji za vysvětlení a omlouvám se za nepravdivé tvrzení! 🙂

Lardawan

Říká se tomu bezkontaktní platební karta Vyserte se už na ten papír, proboha. Ještě líp, jděte pro jízdenku otravovat řidiče a zdržovat všechny kolem.

Marian

Docela by mne zajímalo, jak to bude s celokrajským tarifem IDP. Zatím je to takové nijaké a pro občasné cestování v podstatě nepoužitelné.

kakov

tarif IDP s jednorázovými jízdenkami nepočítá (zatím), takže ne v podstatě, ale zcela nepoužitelné pro občasné cestování

Haha

Od 1.7.2020 to bude zcela jinak a velmi použitelné. Stay tuned. Nebo jukněte do smluv s Arrivou. 🙂

kakov

jj to vím, že něco má přijít, vyjadřoval jsem se k současnosti, kdy IDP ,á jen předplatné