Doprava ve městě

Plzeň soutěží nové tramvaje za půl miliardy, koupí i další trolejbusy s bateriemi

Plzeňské dopravní podniky mají ve flotile celkem 114 tramvají. Foto: PMDP.
Plzeňské dopravní podniky mají ve flotile celkem 114 tramvají. Foto: PMDP.

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) jsou dalším dopravcem v Česku, který se letos rozhodl modernizovat svůj tramvajový park. Za půl miliardy korun chce koupit až 16 středněkapacitních nízkopodlažních tramvají, za více než čtvrt miliardy korun pak parciální trolejbusy.

Vyplývá to z informací, které dnes PMDP zveřejnily ve věstníku veřejných zakázek. V případě tramvají zatím chybí ještě zadávací dokumentace na profilu zadavatele. Není tak jasné, jak mají být velké či jaká omezení vyloučí některé možné zájemce. Z informací ve věstníku vyplývá, že PMDP chce za nové tramvaje utratit až 504 milionů korun.

V Plzni, kde je doma Škoda Transportation, může dojít k zajímavému souboji s jinými výrobců, kteří mohou mít speciální motivaci porazit tuzemského výrobce přímo na jeho „domácím hřišti“. Naopak v případě trolejbusů bude dceřiná firma Škody Transportation Škoda Electric zřejmě favoritem.

PMDP hledá v nově vypsané soutěži celkem 17 parciálních trolejbusů o délce 18 metrů. Odhadovaná cena je 246 milionů korun.  Škoda Electric už několik kusů těchto vozů do Plzně dodala. Jde o trolejbusy, které v sobě mají i trakční baterii a tak mohou jet část linky i po silnici, nad kterou není trolej. Už loni Škoda Electric podepsala s PMDP rámcovou smlouvu na 33 těchto trolejbusů.

Plzeň v případě obou zakázek počítá s tím, že nejspíše využije pro nákup nových vozů peníze z evropských fondů. Ty chce použít i pro rozšíření tramvajové trati až na Borská pole. Plán schválilo na konci srpna městské zastupitelstvo.

Během týdne jde o druhou velkou zakázku na nové tramvaje v Česku. Miliardovou soutěž na nové vozy vypsaly minulý týden v Ostravě.