Plzeň otevřela u hlavního nádraží Palubu Hamburk s vyhlídkou na vlaky i autobusy

Nové infocentrum s vyhlídkou u plzeňského hlavního nádraží. Foto: M. Pecuch / Plzen.euNové infocentrum s vyhlídkou u plzeňského hlavního nádraží. Foto: M. Pecuch / Plzen.eu

Veřejné prostranství u nádraží prošlo velkou proměnou.

Veřejné prostranství u hlavního nádraží a autobusového terminálu v Plzni prošlo výraznou proměnou. Má i novou dominantu: infocentrum s vyhlídkovou věží, gastro provozy, terasou, pobytovými lavičkami a dalším zázemím.

Ke slavnostnímu otevření infocentra s názvem Paluba Hamburk došlo včera. Vyhlídka je ve výšce 12 metrů, ocení ji zejména fanoušci dopravy. Je z ní vidět na kolejiště hlavního nádraží i autobusový terminál. Nově upravený veřejný prostor oživí sedm metrů vysoké dílo Cake Tower slovenského sochaře Andreje Margoče. Město projekt úpravy veřejného prostoru o rozloze přes 3000 metrů čtverečních vyšel na necelých 25 milionů korun včetně DPH.

„Plzeň je velmi oblíbeným turistickým cílem českých i zahraničních turistů a mnoho z nich pro příjezd k nám využívá autobusové a vlakové spojení. Prostor mezi vlakovým nádražím a autobusovým terminálem je zásadní a frekventovaný. Dosud byl skutečně nevlídný a zcela tam chybělo jakékoliv zázemí pro turisty. Jsem velmi rád, že toto měníme, posouváme se tak do 21. století,“ řekl primátor Martin Baxa.

Vyhlídka i občerstvení

Hlavní objekt infocentra s vyhlídkovou věží je vybudován z deseti modulů, kdy rozměr jednoho je 2,5 x 6 metrů. Přízemí s infocentrem je bezbariérové, ve druhém nadzemním patře vznikl prostor pro prezentaci městských vizí a projektů Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Každé patro má rozlohu 40 metrů čtverečních. „Doplněním dvou schodišťových kontejnerů do úrovně čtvrtého nadpodlaží vznikla vyhlídková podesta, lidé tak uvidí na prostor vlakového uzlu i na střed města. Ve třetím nadpodlaží jsme na střeše vybudovali terasu,“ popsal technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Druhý objekt je jednopodlažní a nabízí občanům čtyři stánky s prodejem občerstvení a řezaných květin, kdy součástí každého stánku je krytá terasa, prodejní pult a vlastní sklad. Spojovacím bodem prostoru se stává dřevěná terasa, nechybí zeleň, pítko a dřevěné pobytové schody. Na pobytové schody na konci terasy navazuje plocha u samotných ulic Sirková – Šumavská. „V tomto prostoru se v budoucnu uvažuje s další výstavbou. V současnosti je proto plocha využita pro chybějící prvky mobiliáře plzeňských vlakových a autobusových nádraží, tedy pro kryté stojany na kola, koloběžky a také cykloboxy. V jednom z kontejnerů je umístěno sociální zázemí pro návštěvníky metropole,“ doplnil Pavel Šindelář.

Většina z kontejnerů má zelenou střechu tvořenou rozchodníkovými koberci, které budou prostor v letních měsících ochlazovat. Všechny objekty lokality u bočního východu z hlavního nádraží jsou napojeny na drátové sítě města Plzně a systém Smart City. V rámci stavby se provedly vodovodní a kanalizační přípojky, napojení elektro a veřejné osvětlení.

Lokalitu také oživí sedmimetrová socha Cake Tower připomínající zelenorůžový špíz od třiačtyřicetiletého slovenského umělce Andreje Margoče, jenž je řazen mezi nejvýraznější postavy sochařství své generace. „Rádi bychom zde střídali umělecká díla, která vyvolají v lidech i kontroverzní reakce a nenechají nás bez povšimnutí. Socha Cake Tower je součástí cyklu, který autor věnuje boji proti nenápadnému a tichému zabijákovi — cukru a závislostem na něm,“ uvedl Jiří Suchánek, ředitel DEPO2015, jenž koordinuje využití prostoru.

Provozovatelem infocentra bude městská příspěvková organizace Plzeň-TURISMUS, jež provozuje turistické informační centrum na náměstí Republiky vedle historické radnice.

Nové infocentrum s vyhlídkou u plzeňského hlavního nádraží. Foto: M. Pecuch / Plzen.euNové infocentrum s vyhlídkou u plzeňského hlavního nádraží. Foto: M. Pecuch / Plzen.euNové infocentrum s vyhlídkou u plzeňského hlavního nádraží. Foto: M. Pecuch / Plzen.euNové infocentrum s vyhlídkou u plzeňského hlavního nádraží. Foto: M. Pecuch / Plzen.euNové infocentrum s vyhlídkou u plzeňského hlavního nádraží. Foto: M. Pecuch / Plzen.euNové infocentrum s vyhlídkou u plzeňského hlavního nádraží. Foto: M. Pecuch / Plzen.eu
Tagy Plzeň Plzeň hlavní nádraží seznam
21 komentářů