Automobily

Platnost technických prohlídek vozidel se prodlužuje o deset měsíců

Nakládka vozidel na autovlak. Autor: České dráhy
Nakládka vozidel na autovlak. Autor: České dráhy
Prodloužení platnosti se týká také průkazů profesní způsobilosti řidiče, licencí strojvedoucích nebo průkazů vůdců plavidel.

V sobotu vstoupí ve státech Evropské unie v platnost opatření, které prodlužuje platnost propadlých řidičských průkazů a technických kontrol o deset měsíců. Nová úprava se týká dokladů, které propadly (nebo propadnou) v období od 1. září 2020 do 30. června 2021.

Evropské opatření Omnibus II navazuje na podobný eurounijní program Omnibus I pro období od 1. února do 31. srpna loňského roku. Deset měsíců si motoristé mohou připočítat od data propadnutí dokladu. Zpětná platnost k loňskému září se týká především propadlých řidičských průkazů, na které se dosud vztahoval šestiměsíční národní pardon; s takovými průkazy ale nebylo možné vyjet do zahraničí.

Pokud jde o technické kontroly, žádný národní pardon neexistoval, proto dosud platilo, že s propadlou TK se nesmí jezdit. Po 6. březnu ale lze bez nebezpečí pokuty vyjet s propadlou kontrolou a jezdit takto deset měsíců od data propadnutí.

„V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy u nás využívat,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Doplnil nicméně, že úřady i STK zůstávají otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a kontrolou projít. Ministerstvo to dokonce doporučuje. „Opatření má pomoci zejména těm, kteří se cítí zdravotně ohroženi, museli by cestovat mezi okresy, jsou v zahraničí, mají auto v depozitu a podobně,“ sdělilo MD.

Prodloužení platnosti se týká vedle řidičských průkazů a pravidelných technických prohlídek také průkazů profesní způsobilosti řidiče, licencí strojvedoucích nebo průkazů vůdců plavidel. Doklady již jednou prodloužené se i nyní mohou znovu prodloužit, a to buď do 1. července 2021 nebo o 6 měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021.

Příklady životních situací podle ministerstva dopravy

· Pokud řidiči vypršel řidičský průkaz v původním termínu již 25. března 2020, byl mu prodloužen Omnibusem I do 25. října 2020. Nyní je mu opět prodloužen Omnibusem II až do 1. července 2021.

· Řidiči vypršel řidičský průkaz původně 29. srpna 2020 a Omnibusem I mu byl prodloužen až do 29. března 2021. Omnibus II mu prodlouží doklad až do 29. září 2021, protože prodloužení o půl roku je již po datu 1. července 2021.

V silniční nákladní dopravě se Omnibus II týká i následujících nařízení:

1071/2009

· Prokázání finanční způsobilosti lze prodloužit až o 12 měsíců (běžně lze prodloužit až o 6 měsíců)

1072/2009

· Prodloužení platnosti eurolicencí a osvědčení řidičů (třetizemci) o 10 měsíců

1073/2009

· Prodloužení platnosti eurolicencí

· Povolovací řízení se prodlužuje na 3 a 6 měsíců (z 2 (pro sdělení stanoviska) a ze 4 (pro vydání povolení od podání žádosti) měsíců)

165/2014

· Ověření tachografu se musí provést do 10 měsíců od data, kdy mělo být provedeno

· Vydání karty při její obnově nebo náhradě do 2 měsíců od podání žádosti, řídit lze i bez ní

V železniční dopravě se týká:

směrnice 2007/59:

· Platnost licencí a osvědčení strojvedoucích, jež uplyne v referenčním období, lze prodloužit až o 10 měsíců; stejně tak lze prodloužit až o 10 měsíců lhůty pro pravidelné zdravotní prohlídky a přezkoušení odborné způsobilosti strojvedoucích;

směrnice 2016/798:

· Platnost osvědčení dopravce lze prodloužit až o 10 měsíců;

směrnice 2012/34/EU:

· Lhůta pro provedení pravidelných přezkumů finanční způsobilosti železničních podniků se prodlužuje až o 10 měsíců.

Ve vodní dopravě se týká:

Směrnice Rady 96/50/ES o harmonizaci podmínek pro získání národních osvědčení kapitánů pro přepravu zboží a cestujících po vnitrozemských vodních cestách ve Společenství

· Vyžaduje, aby držitelé osvědčení velitele plavidla po dosažení věku 65 let v následujících třech měsících a následně každý rok absolvovali lékařskou prohlídku.

Směrnice EP a Rady (EU) 2016/1629, kterou se stanoví technické požadavky na plavidla vnitrozemské plavby

· Kterou se mění směrnice 2009/100/ES a zrušuje směrnice 2006/87/ES, omezuje dobu platnosti osvědčení Unie pro vnitrozemskou platbu.

 

52 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda

Platí to i pro traktory

Hňup Nejapný

Nechápu to, tak si to vyběhám včas… Jako na tohleto blábolení by stačila jedna pořádná infografika, ale takhle je to pro mě informace k ničemu typu : platí/neplatí coby kdyby… Kašlu na to…

kix

Platí to i v případě 30ti denní stk? V nařízení mluví o pravidelné stk, ale i 30ti denní je svým způsobem platna stk, ale úplně jasné to není

kulhán

Si neprošel a místo toho aby si ten vrak opravil a nebo hodil ze skály, tak s ním chceš otravovat na silnici? Tak to takhle nefunguje!

kix

mě zajímala věcná diskuze, misto řešení takových kravin, víš úplný prd z jakého důvodu to auto neprošlo, s vrakem bych nejezdil i kdyby mělo 10x platnou stk..

Jiří Kocurek

Nechete si zařídit vydávání technických kontrol na dálku? Že by vám poslali doklady a obálku. A vy ve své vševědoucnosti pak zhodnotíte technický stav vozidla jen na základě dojmů, víry a obsahu obálky. Jo aha, vy jste ten neuplatitelný, který napíše zvlněnné brzdové kotouče a trvá na odstranění závady, ikdyž má vůz brzdy bubnové.

Tomáš H

Rozumím tomu správně, že pokud mi propadne STK 31.8.2021., mám na vyřízení 10 měsíců, ale pokud mi propadne 1.9.2021., nesmím autem jezdit? Zajímalo by mě, zda to vymýšlí superministr, Dolínek nebo jiná pomazaná hlava.

Tomáš H

Kruci, chtěl jsem napsat 30.6.2021 vs. 1.7.2021, ale princip je tentýž.

Chronosphere

Vždy musí být stanovené nějaké období platnosti,nebo by Tomáš H. chtěl pro sebe nějakou vyjímku?
Jinak to vymysleli v Bruselu, takže svoje frustrace obraťte tam.

kulhán

To je zase nějakej vychcánek. Místo aby byl rád že nemusí na kontrolu, tak bude závidět sousedovi, že jemu skončila stk v datu prodloužení. Novinkám asi spadnul server…

švestka

To je stejný jako šméčko Burešovi partičky, která donutila lidi zaplatit si za STK v dobré víře, že budou moct svým autem za tyto prachy užívat silnice a následně jim to zakázala, takže měla jako odškodnění prodloužit platnost všech platných STK, resp. jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá.

kulhán

Rozumíš tomu správně.
Stejně tak jako když jako když ti platí cokoliv do určitého data, tak druhý den to neplatí.

Tomáš H

Nebudu sem psát, jaké jiné „normální“ řešení se dá udělat – člověk, který se namáhá svůj mozek používat, totiž na takových řešení přijde hned několik (a ne ten paskvil, co vymysleli). Bohužel po zrušení povinných maturit z matematiky před 30 lety už toto po českém obyvatelstvu chtít nelze.

Cestující, teď ale doma

A jaké je podle tebe nejspravedlivější řešení? Nic neprodlužovat?

...

Definitivně zrušit STK jako cosi, co svůj účel beztak neplní. Kromě toho existuje mnoho států, kde nic podobného nemají, i výrazně bohatších, než jsme my a nic hrozného se tam na silnicích neděje.

kulhán

To se budeš muset odstěhovat z unie.

Marek Janík

Tak vám děkujeme za přímé potvrzení, že u TK jde jenom o razítko a nikoliv kontrolu toho, zda vozidlo není pro provoz nějakou závadou nebezpečné, když to vlastně není každé 2 roky potřeba prověřit.

Cestující, teď ale doma

Co když jde o kontrolu stavu vozidla, jen při současné situaci je míra rizika, že bude v provozu nebezpečné auto na přijatelné úrovni?

Jiří Kocurek

No vidíte. Ono to jen o razítku a servisu. Kdo se stará, ten si servis zajistí i bez potřeby razítka. Kdo se nestará… ten jezdí se závadou, která vznikla 3 měsíce po technické.

Bob

Koho zajímají detaily, nechť si přečte nařízení https://www.mdcr.cz/getattachment/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Platnost-ridicskych-prukazu-a-STK-je-prodlouzena/Narizeni_2021_267-Omnibus-II.pdf.aspx

Řidičáky jsou v čl. 3, technická v čl. 5. MDČR nevyužilo možnost, že se to nebude v ČR aplikovat, takže to platí, jak je psáno.

Lukáš

Když mi technické skočila v 11 dubna 2020 tak to mám chápat že první prodloužení platilo do 11 února a druhé prodloužení naváže a bude platit do 11 prosince? Nebo je to jinak?

kix

Podle mě toto aplikovat nepůjde

Cestující, teď ale doma

Je to jinak, v článku je to uvedené. Doklady již jednou prodloužené se i nyní mohou znovu prodloužit, a to buď do 1. července 2021 nebo o 6 měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021.

Ivo

A vztahuje se to i na historivá vozidla (zelené značky)? Příští týden mi končí testace. 🙁

Bagoun

Příští týden testace určitě nekončí, ale obávám se, že platnost stk a obnovení testace není zatím totéž ačkoliv o to jistá skupina usiluje.

žízulík

ano usiluje. Nevím proč by někdo nemusel platit dálnici a nemusel na STK, jenom proto že má na autě véčka (protože koupil odhlášený vrak např.) zatímco druhý který má stejné auto s původníma papírama a třeba i původní SPZ a jen testaci his. vozidla za dálnici platí a na STK co dva roky

Ivo

Právě že končí příští týden… no co už.

D.S.

Co si mám představit pod pojmem „Doplnil nicméně, že úřady i STK zůstávají otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a kontrolou projít. Ministerstvo to dokonce doporučuje.“?

Koukal jsem, že mám technickou do 24.6.2021, tak mě zajímá, jestli ji tedy můžu oddálit a jestli to má nějaký další háček.

Jan Sůra

Můžete ji oddálit, ale také musíte počítat s tím, že pak bude na STK plněji.

Ruda

24.6.2021 + 10 měsíců co není jasný?
Směrnici si raději vytisknu pro Pach do obou aut u kterých se to u mě týká. Oddálím to na maximum.

Greta

Směrnici si netiskněte, to ke plýtvání papírem. Směrnice není přímo aplikovatelná, takže rozhodující je její transpozice do českych národních právních předpisů.

Petr

předně to ale vyšlo jako nařízení, že, což je přímo použitelný předpis

Lukas

Tak co je u nás teda směroplatný 😂, Máňa říkala ať už jde ta EU do…

kulhán

Rudo, 99% to jasné je. Bože jak může někdo vlastnit řidičák, když nepochopí tak triviální větu v úvodu článku. Dokáže rozeznat dopravní značky třeba? 😂

jan H

Krásná Tatra! 603ka, také z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!

ABC

Tož hodně štěstí s tým pertinaxem!

Nyvlt

No konečně, budou toto „prodloužení“ STK akceptovat v případě pojistné události i naše pojišťovny? To jsem nikde, ani na stránkách MD nenašel a můžou se vymlouvat, že je nařízení EU nezajímá…

ABC

Směrnice EU je nad naše zákony

jura

JJ, exekutivni moc narizuje legislativu.
Ukazkova demokracie.

Michal J.

Máte v tom hokej. Zaprvé to není směrnice, nýbrž nařízení. Zadruhé ji schválil europarlament, tedy legislativní, nikoli exekutivní orgán. Ano, to je ukázková demokracie.

Ruda

No a co ty pojišťovny?

Lukas

Tady je zase právníků, každý má svůj výklad 😂, tak to platí nebo ne?

Greta

Není to nařízení, ale směrnice, a tu musí nejprve členské státy transponovat do svých zákonů. Nařízení by platilo přímo.

Greta

Pardon, tak jste mě zmatli, není to směrnice ale nařízení, tudíž platí přímo.

Greta

No a co jako, v EU hlasují naší poslanci, ministři i premiér, tak proč by nemělo u nás platit to co oni spoluschválili.

Miky

V případě povinného ručení pojišťovna zaplatí pojišťovna poškozenému vždy, může však na viníkovi uplatnit regres. V případě havarijního pojištění může krátit plnění, ale musela by v obou případech prokázat, že technický stav vozidla měl vliv na vznik a/nebo výši pojistné události, samotná propadlá STK ještě automaticky neznamená, že pojišťovna nebude plnit.

Lukas

Otázka byla zda budou pojišťovny automaticky přebírat prodloužení směroplatnosti jakési směrnice EU ve vztahu k technické způsobilosti vozidla a nekrácení plnění.

Greta

Tak to byla blbá otázka když o žádnou směrnici nejde. Přečtěte si diskuzi od začátku a když to nepomůže, tak ještě jednou.

Facepalm

Obávám se, že tady to nepomůže, pán je prostě přesvědčen, že EU je zlo.

Miky

Pojišt’ovna obecne vycházi z platné legislativy, predpokládám, ze smernice EU bude i formálne inkorporována, pokud se tak jiz nestalo. Ale vztah mezi plnenim pojišt’ovny a (ne)platnou STK neni tak primy, pojistovna muze kratit/regresovat i kdyz je STK platná.

kulhán

Ber to tak a pojišťovny to tak berou pokud vypovíš správně důvod.
Jsi pojištěný i proti tomu, že zapomeneš jít na stk stejně jako že nabouráš.
Záleží jak ten důvod budeš prezentovat. Pokud nabouráš v zimě na letních pneu a řekneš že si myslel že nenapadne sníh tak máš procenta z plnění dolů. Pokud řekneš, ale vždyť jsou zimní, mně to takhle přezuli já se v tom nevyznám. Tak ti procenta nestrhnou. DASka ti poradí, pokud jsi pojištěn.

kulhán

Tím nemyslím, že ti pojišťovna zaplatí pokutu žes nebyl na stk. Ale když nabouráš a nebudeš mít stk, tak ti můžou strhnout procenta plnění. Záleží jak to budeš prezentovat.