Automobily Doprava ve městě

Placení parkovacích pokut v Praze se stěhuje z magistrátu do městských částí

Parkovací automat, foto: TSK
Parkovací automat, foto: TSK

Řešit některé drobné dopravní přestupky, za které se neodebírají body, bude pro obyvatele Prahy od nového roku jednodušší. Magistrát přesune v první fázi přestupky ze zón placeného stání na úřady jednotlivých městských částí a lidé už nebudou muset kvůli vyřizování jezdit na odsunuté magistrátní pracoviště na Pankráci.

Podle vedoucího oddělení organizace dopravy pražského magistrátu Libora Šímy zatím probíhá testování této změny na Praze 6 a 8. „Ukázalo se, že je to účinnější a rychlejší, než současný model,“ řekl Šíma. Od 1. ledna by se tak měly veškeré přestupky vyřizovat na úřadech městských částích.

Magistrát tak zůstane jen odvolacím orgánem, dosud jím bylo ministerstvo dopravy. Tím by mělo dojít i ke zrychlení vyřizování pokut a škodných událostí. Městské části musely přijmout na novou agendu další úředníky; částečně přešli z magistrátu. Pokud se osvědčí vyřizování přestupků ze zón placeného stání na městských částech, je možné, že v další etapě budou následovat veškeré přestupky z parkování, případně i ostatní nebodové.

Podle Šímy by se tím mělo řízení zrychlit. Praha byla systémem, kdy odvolání řešilo až ministerstvo, celorepublikovým unikátem. Všude jinde se odvolává ke krajským úřadům. Toho využívala řada lidí, zejména advokátů, kteří zdržovali celé řízení a sázeli na promlčení pokut. Zdržováním dosáhli toho, že přestupek byl promlčen. „Hodně na zrychlení tlačí i pojišťovny, aby se podařilo rychleji dořešit pojistné události,“ dodal Šíma.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

„Hodně na zrychlení tlačí i pojišťovny, aby se podařilo rychleji dořešit pojistné události,“ dodal Šíma
By mě zajímalo jaká pojistná událost může vzniknout z nesprávného parkování… Proč pan Šíma rovnou nepřizná, že jde jen o to, jak rychleji dostat z lidí prachy a opět se mohlo díky tomu přijmout několik desítek dalších úředníků, kteří budou tohle vyřizovat…