umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Piloti Southwest Airlines žalují Boeing. Kvůli ušlým mzdám

Boeing 737 MAX 8 v barvách Southwest Airlines. Foto: Southwest Airlines
Boeing 737 MAX 8 v barvách Southwest Airlines. Foto: Southwest Airlines

Sdružení pilotů americké letecké společnosti Southwest Airlines (SWAPA) podalo žalobu na výrobce letadel Boeing kvůli uzemnění letadel Boeing 737 MAX. Piloti žádají o více než sto milionů dolarů za ušlou mzdu.

Jde o první žalobu svého druhu, Boeing zatím žalují kvůli uzemnění letadel pozůstalí po obětech dvou tragických nehod a o žalobách současně mluví i řada leteckých společností. Piloti ale dosud Boeing k soudu nedali. Podání žaloby oznámilo sdružení v tiskové zprávě. SWAPA sdružuje téměř deset tisíc pilotů největší nízkonákladové letecké společnosti na světě.

Podle žaloby přišli piloti kvůli uzemnění letadel o možnost letů na více než třiceti tisících letů, které byly původně naplánovány. S 34 letadly MAX 8 jsou Southwest Airlines největším provozovatelem tohoto typu letadla. Firma už oznámila, že zrušila všechny lety s těmito stroji až do ledna. Jde celkem o zhruba 8 % spojů.

V žalobě piloti uvádí, že letadlu důvěřovali a proto se rozhodli s ním létat i na základě dobrých zkušeností předchozích generací letadel Boeing 737. „Očekávání se ukázala jako špatná. Chyby Boeingu stály život 346 lidí, narušily zásadně důvěru mezi piloty a cestujícími a omezily možnosti pro leteckou dopravu po celém světě,“ uvedla organizace v prohlášení.

Omezení letů podle pilotů znamená, že na mzdách přijdou v součtu nejméně o sto milionů dolarů. „Naši piloti nečekali, že utrpí takovou zásadní finanční ztrátu kvůli nedbalosti Boeingu,“ řekl prezident SWAPA Jonathan L. Weaks.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bohyn

Tásk tohle už je krapet na palici. Piloti snad mají smlouvu s SWA, proč nežalují je? S Boeingem v žádném právním vztahu nejsou. A pochybuji, že celou dobu sedí na zemi a nic nedělají. Většina bude mít typové zkoušky i na jiná letadla.

Eidi

No jestliže mají type rating na B737, tak si s ničím jiným nezalétají.

bohyn

MAX není jediná verze 737

Eidi

You dont say… type ratingem na B737 jsem myslel Classic, NG a MAXy. Pokud ale zrušili 8 % spojů, tak to nemění nic na tom, že si nemají jak zalítat.

Martin K.

V USA je kompletně jiný právní systém, tam si to mohou dovolit poměrně jednoduše. Jestliže to náhodou vyhrají a stanoví precedens, tak má Boeing problém.