Letecké společnosti Letectví

Piloti Southwest Airlines žalují Boeing. Kvůli ušlým mzdám

Boeing 737 MAX 8 v barvách Southwest Airlines. Foto: Southwest Airlines
Boeing 737 MAX 8 v barvách Southwest Airlines. Foto: Southwest Airlines

Sdružení pilotů americké letecké společnosti Southwest Airlines (SWAPA) podalo žalobu na výrobce letadel Boeing kvůli uzemnění letadel Boeing 737 MAX. Piloti žádají o více než sto milionů dolarů za ušlou mzdu.

Jde o první žalobu svého druhu, Boeing zatím žalují kvůli uzemnění letadel pozůstalí po obětech dvou tragických nehod a o žalobách současně mluví i řada leteckých společností. Piloti ale dosud Boeing k soudu nedali. Podání žaloby oznámilo sdružení v tiskové zprávě. SWAPA sdružuje téměř deset tisíc pilotů největší nízkonákladové letecké společnosti na světě.

Podle žaloby přišli piloti kvůli uzemnění letadel o možnost letů na více než třiceti tisících letů, které byly původně naplánovány. S 34 letadly MAX 8 jsou Southwest Airlines největším provozovatelem tohoto typu letadla. Firma už oznámila, že zrušila všechny lety s těmito stroji až do ledna. Jde celkem o zhruba 8 % spojů.

V žalobě piloti uvádí, že letadlu důvěřovali a proto se rozhodli s ním létat i na základě dobrých zkušeností předchozích generací letadel Boeing 737. „Očekávání se ukázala jako špatná. Chyby Boeingu stály život 346 lidí, narušily zásadně důvěru mezi piloty a cestujícími a omezily možnosti pro leteckou dopravu po celém světě,“ uvedla organizace v prohlášení.

Omezení letů podle pilotů znamená, že na mzdách přijdou v součtu nejméně o sto milionů dolarů. „Naši piloti nečekali, že utrpí takovou zásadní finanční ztrátu kvůli nedbalosti Boeingu,“ řekl prezident SWAPA Jonathan L. Weaks.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
bohyn
Host
bohyn

Tásk tohle už je krapet na palici. Piloti snad mají smlouvu s SWA, proč nežalují je? S Boeingem v žádném právním vztahu nejsou. A pochybuji, že celou dobu sedí na zemi a nic nedělají. Většina bude mít typové zkoušky i na jiná letadla.

Eidi
Host
Eidi

No jestliže mají type rating na B737, tak si s ničím jiným nezalétají.

bohyn
Host
bohyn

MAX není jediná verze 737

Eidi
Host
Eidi

You dont say… type ratingem na B737 jsem myslel Classic, NG a MAXy. Pokud ale zrušili 8 % spojů, tak to nemění nic na tom, že si nemají jak zalítat.

Martin K.
Host
Martin K.

V USA je kompletně jiný právní systém, tam si to mohou dovolit poměrně jednoduše. Jestliže to náhodou vyhrají a stanoví precedens, tak má Boeing problém.