LOT 3a leaderboard

Penta může pokračovat, Letiště Vodochody získalo zelené razítko

Vizualizace letiště Vodochody, foto: Letiště VodochodyVizualizace letiště Vodochody, foto: Letiště Vodochody

Vedení investorské skupiny Penta má dnes důvod k oslavě. Ministerstvo životního prostředí dalo definitivně zelenou miliardovému projektu, na jehož konci

Vedení investorské skupiny Penta má dnes důvod k oslavě. Ministerstvo životního prostředí dalo definitivně zelenou miliardovému projektu, na jehož konci má ve Vodochodech stát nové letiště pro nízkonákladové aerolinie. Stalo se tak po dlouhých letech soudních sporů a úředních veletočů.

Letiště získalo kladné stanovisko MŽP v procesu hodnocení vlivu na okolí (EIA) po čtyřletém prověřování už v roce 2013. O rok později ale nové vedení ministerstva stanovisko zrušilo s tím, že studie dostatečně nezohledňuje rizika z hlediska hluku a vodního hospodářství.

Šlo zřejmě o vůbec jediný případ, kdy ministerstvo v procesu EIA zrušilo své původní stanovisko. Městský soud v Praze pak koncem roku 2015 dal za pravdu Pentě a rozhodl, že původní kladné stanovisko platí. Dnes na něj ministerstvo dalo poslední razítko a potvrdilo zároveň, že vše je v souladu s novelou zákona z roku 2015.

„MŽP se řídilo závazným názorem soudů. Stanovisko EIA z roku 2013 je tak platné a spolu s dnes vydaným ověřením použitelné jako jeden z nezbytných podkladů pro povolovací řízení, ve kterých se teprve bude fakticky rozhodovat o povolení záměru,“ uvedla mluvčí úřadu Dominika Pospíšilová. Vedení letiště tak může pokračovat v přípravě, v první řadě musí zaktualizovat dokumentaci pro územní řízení. Následovat bude stavební řízení. „Za sedm let bychom mohli mít postaveno. To je ovšem velmi optimistický předpoklad, ještě minimálně pět let budeme řešit papíry,“ řekl ředitel Letiště Vodochody Martin Kačur.

Penta podle dříve zveřejněných plánů chce ve Vodochodech investovat zhruba tři miliardy; nové letiště by mělo odbavovat kolem tří milionů lidí ročně. Proti plánům se ovšem z obav před hlukem a zhoršením životního prostředí jednoznačně stavějí okolní městečka a obce. A nehodlají složit ruce v klín ani nyní.

„Určitě budeme podnikat další kroky a zapojíme se do územního i stavebního řízení. Rozhodně to Pentě nepůjde jako po másle,“ řekla serveru Zdopravy.cz starostka Máslovic Vladimíra Sýkorová. Připomněla, že kladné stanovisko EIA obsahuje 120 podmínek, z nichž některé jsou podle ní jen těžko splnitelné.