umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Cestovní ruch Železnice

Parní sláva za hranicemi. ČD pošlou do Drážďan Papouška, poprvé jede za hranice Stříbrný šíp

Setkání parních lokomotiv v Drážďanech. Foto: Eisenbahnmuseum Dresden
Setkání parních lokomotiv v Drážďanech. Foto: Eisenbahnmuseum Dresden

Podesáté se tento víkend uskuteční v Drážďanech jedno z největších setkání parních lokomotiv v Evropě. Na akci Dresdner Dampfloktreffen nebudou chybět ani české exponáty, i když jeden z nich na páru nejezdí.

Letos přijedou stroje jen z Německa a Česka. Akce začíná v pátek 6. dubna a končí v neděli 8. dubna, její součástí je i atraktivní noční přehlídka lokomotiv v prostorách bývalého depa a nyní muzea Dresden Altstadt.

Během víkendu se v Drážďanech ukáže celkem osm provozuschopných parních lokomotiv, s kterými organizátoři chystají i speciální jízdy. Kompletní program akce mají pořadatelé na svých stránkách. Vstupné na akci je 15 eur, v ceně je i bratwurst nebo pivo. Pouze o tomto víkendu platí vstupenka i pro technické muzeum v Drážďanech.

Tři lokomotivy budou zastupovat řadu 52, tzv. válečnou lokomotivu, která byla vyrobena ve více než 7 000 exemplářích a do začátku 70. let křižovala jako řada 555.0 také československé tratě. Návštěvníci uvidí zbrojení lokomotiv vodou, uhlím, jejich otáčení na točně nebo je zahlédnou v čele několika zvláštních vlaků. Parní lokomotivy pak doplní zástupci modernějších řad, například východoněmecké motorové lokomotivy řady 118 ze 60. let 20. století nebo elektrická lokomotiva E 77.10 z roku 1925.

Stříbrný šíp. Autor Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Stříbrný šíp.
Autor Zdopravy.cz/Jan Šindelář

České dráhy jsou tradičním hostem na drážďanském setkání železničních vozidel. V letošním roce tam vyšlou podle mluvčího Petra Štáhlavského vedle modré parní lokomotivy 477.043 s přezdívkou Papoušek také předválečný motorový vůz M 260.001, zvaný Stříbrný šíp. O víkendu se do akce zapojí také elektrická lokomotiva řady 371. Tato řada do loňského roku dopravovala vlaky EuroCity mezi Prahou a Drážďany, pak byla nahrazena moderními lokomotivami Vectron. Řada 371 nyní zajišťuje na trati do Drážďan už jen sezónní víkendový provoz zrychlených osobních vlaků Ústí nad Labem – Drážďany.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
AAA

jedno z největších setkání parních lokomotiv v Evropě

tedy když to srovnám s akcema v Lužný, třeba se setkáním Němek z roku 2012, tak mi to jako tak velká sláva nepříjde….

Daniel Mach

Byl jsem v Drážďanech na setkání parních lokomotiv už třikrát, a s akcemi V lužné se to nedá srovnávat. Třeba souběžná jízda dvou párovek na dvoukolejné trati se asi v Lužné hned tak neodehraje :). Ale proč to srovnávat, když se dá zajet na obě akce.

Tom

Dobry den. Muzete napsat vice o akci v Luzny. Diky. Tomáš