Doprava ve městě Zprávy

Parkovací zóny v Praze 5, 6 a 8 čeká rozšíření o tisíce míst, částečně zlevní

Parkovací automat, foto: TSK
Parkovací automat, foto: TSK

Zaparkovat zdarma v městských částech Praha 5, 6 a 8 bude ještě složitější, než dosud. Systém parkovacích zón čeká od 26. srpna další rozšíření. Městské části 5, 6 a 8 přistupují od stejného data ke zpoplatnění míst, kde se dosud za parkování neplatilo.

Nejde o malé rozšíření: celkem se podle údajů TSK Praha, které si server Zdopravy.cz vyžádal, začne platit nově na  5776 stáních. Nejvíce jich bude přibude na Praze 5 (2 335 stání), na Praze 8 (2314), na Praze 6 budou nově za auto platit na 1117 místech. „Čísla jsou to orientační, protože vycházejí ze zadání TSK, které projde korekcí navazující na realizaci.  Čísla nezahrnují vyhrazená stání,“ řekla mluvčí TSK Barbora Lišková.

V případě Prahy 5 jde o oblast Starého Barrandova, Malvazinek, Hřebenky a Motola. Na Praze 6 se rozšíří povinnost za parkování platit na Petřiny a také dál po Evropské třídě až k Veleslavínu. V případě Prahy 8 se radní rozhodli zpoplatnit stání v částech, které se po zavedení zón staly díky blízkosti metra bezplatnou neoficiální zónou pro dojíždějící: jde o Střížkov, Horní Kobylisy a lokalitu Nad Ládvím.

Přesné rozmístění nových zón je na radničním webu k parkovacím zónám.

Jde zatím o menší změny, podstatně větší úpravy čekají řidiče při parkování od října, kdy se mění systém parkovacích zón v Praze 1 a 2, od února příštího roku v Praze 7. Přibude hlavně fialových zón, kde mohou parkovat jak rezidenti, tak i nerezidenti.

Od 24. srpna se mění navíc ceník za parkování, především pro rezidenty. Zlevní roční poplatek pro podnikatele a pro rezidenty budou poplatky na druhé auto o 5 tisíc nižší. Lidé se zdravotní postižením budou platit stejný roční poplatek jako lidé starší 65 let, tedy 360 korun.