Ostrava koupí nové elektrobusy od své firmy, pořídí minibusy na plyn

Elektrobus Ekova Electron. Foto: EkovaElektrobus Ekova Electron. Foto: Ekova

Dopravní podnik Ostrava (DPO) rozšíří svoji flotilu o dva nové elektrobusy a tři minibusy na stlačený zemní plyn. Včetně dobíjecích

Dopravní podnik Ostrava (DPO) rozšíří svoji flotilu o dva nové elektrobusy a tři minibusy na stlačený zemní plyn. Včetně dobíjecích stanic za ně zaplatí přes 50 milionů korun.

Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek. V případě elektrobusů se do soutěže přihlásil jediný dodavatel, společnost Ekova Electric, která patří přímo DPO.

Za dva elektrobusy a příslušenství včetně dobíjecích stanic zaplatí DPO přes 41 milionů korun, odhadovaná cena byla přitom 34 milionů korun. Podle smlouvy v registru smluv vozidla vyjdou na 27,84 milionů korun, zbytek tvoří náklady na dvě mobilní dobíjecí stanice a jednu rychlodobíjecí stanici.

Podle mluvčí DPO Karolíny Ryckové při přípravě soutěže obdržel dopravce k zadávacím parametrům soutěže pozitivní odpovědi od více uchazečů, nakonec se ale přihlásila jen Ekova. „Při hodnocení nabídky jsme se potenciálních uchazečů dotazovali na důvod nepodání nabídky, reakce byla ve většině případů s odkazem na nedostatečné kapacity. Můžeme se jen domnívat, jakou roli v konečném rozhodnutí o účasti uchazečů hrál požadavek zadavatele, aby se provozní parametry poptávaných elektrobusů co nejvíce přiblížily provozním parametrům autobusů, které by měly v budoucnu nahradit,“ dodala Rycková.

DPO provozuje elektrobusy přes pět let, nedosahují však srovnatelné kapacity obsaditelnosti ani dojezdu, jako obdobné autobusy. „Pokud se i v reálném provoze potvrdí, že konstrukce a technologie dnešních elektrobusů umožňuje dosahovat srovnatelných provozních parametrů s běžnými autobusy, předpokládáme, že během pěti let bychom mohli provozovat okolo 40 elektrobusů, nejprve zejména v městských částech, kde není k dispozici síť trolejbusových tratí,“ dodala Rycková.

V rámci projektu vznikne pod Svinovskými mosty nabíjecí stanice, odkud budou elektrobusy vyjíždět na linku 64 do Klimkovi. V příštím roce spustí provoz na obnovené lince 99, která bude zajíždět i na Masarykovo náměstí. Na tu chce firma nasadit elektrické minibusy.

Flotilu DPO rozšíří i tři minibusy na stlačený zemní plyn, dodá je za 9,7 milionu Kar Group. Podle Ryckové by měly jezdit na stávajících trasách s minibusy, tedy linkách 96, 97 a 98.

Tagy DPO Ekova
Žádné komentáře