Osm měsíců vězení, pokuta 691 tisíc. Španělské dráhy se pochlubily trestem pro čmáraly

Čištění od graffiti. Foto: Renfe.comČištění od graffiti. Foto: Renfe.com

Firma za poslední roky eviduje škody v řádech milionů eur.

Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aquinas

8 měsíců je málo. Dal bych jim 12. To když někdo dostane 8 v březnu na vánoce je doma. Chtělo by to 12 aby ty vánoce v lochu měl každý jisté. To by potom více „bolelo“.

EM*

Dejte jim vyčistit párset metrů protihlukové zdi a dalších 5 let ji udržovat čistou.

Aleš

U nás bohužel nic, i když už náhodou čmárala někdo chytí… Že nemá peníze? Nezájem, půjde si sednout… Neustálé ničení veřejných věcí jinak nebude mít konec.

Y.K.

Sednout, já nevím, k čemu je to dobré? Věznice jsou už tak plné a živit dalšího. Finanční trest případně vykoupený veřejnými pracemi je mnohem výchovnější.

Grossák

Pak tu máme třeba možnost domácího vězení. Ideálně s náramkem. Samozřejmě, když pachatel alternativní tresty ignoruje, je kriminál na místě.

Don Pedro

Výborně. Bude někdy něco podobného i u nás?

Petr

V titulku je použité vhodné slovo pro tyto „pseudotvůrce“.
V novinářské praxi bych je klidně trvale nazýval čmáraly a jejich výtvory čmáranice. Zní to méně heroicky než zavedená praxe.

Jan

Hezké, ale mám strach, že ta pokuta bude v reálu podstatně nižší. Tito „umělci“ většinou nemají na kontě jen tak 27000€ a plat, ze kterého by jim to strhli, taky ne.

Don Pedro

Možná máte pravdu, ale myslím si, že i kdyby se z chuligánů ve finále nevytáhlo těch 27 000 €, tak těch 8 měsíců za mřížemi jako odstrašující efekt pro další vandaly poslouží víc než dobře.

Miky

Tak pak 25 ran pocmaranou holi na namesti.

Jan

Já si právě nejsu jistý, na kolik je to odstrašující. Historické data ukazují, že tvrdší tresty nevedou ke snížení kriminality. A co se týče toho konkrétního jedince, tak jsem taky dost skeptický. Pokud to nezaplatí hned, tak mu to budou strhávat z potencionálního platu. Jenže tato praxe většinou vede k tomu, že takoví lidé pak nemají vůbec žádný důvod si hledat legální zaměstnání, protože jim pak stejně zbyde jen minimum. Místo toho se pak radši živí různýma kšeftama načerno. To je v kombinaci s kontakty, které si za těch pár měsíců udělají ve vězení, fakt ideální základ do budoucího života.… Číst vice »

Don Pedro

Určitě se vandalové (alespoň někteří) zaleknou a rozmyslí si jestli jim opravdu stojí za to počmárat vlak (nebo cokoli jiného) a přitom riskovat kriminál. Takže jsem přesvědčený, že nějaký efekt to bude mít, otázka jak velký. A ohledně těch trestů pro případné nepoučitelné máte v zásadě pravdu. Nejlepší je prevence, ale ta už na protřelé kriminální (mluvím teď obecně) neplatí, takoví lidé už potom považují za způsob života. Je to těžko řešitelná situace: tělesné tresty jsou zakázány, trest smrti také, tak co potom s nimi? Maximálně nějaké nucené práce, ale i to je současnou společností (resp. její podstatnou částí) vnímáno… Číst vice »

Aquinas

Myslíte? Je sice pravda, že kriminalita byla vždy v každé době v určité míře, ale v dobách kdy platily opravdu tvrdé tresty si dal každý velký pozor aby něco neprovedl. Ale to mluvím o dobách kdy tresty byly opravdu kruté. Krádež-oběšení nebo zahrabání zaživa, žhářství-upálení nebo stětí z milosti, vražda-stětí nebo vpletení do kola, dvojženství-stětí….

Modré zábradlí

Víte kde bylo nejvíc kapsářů? V davu při sledování poprav.

Skippy

Mozna by stalo za uvahu, aby si ten trest odpykaval ve veznici v zahranici, treba v Sudanu ci Nigerii. Tam by si tech znamosti moc neudelal a priste uz by si to rozmyslel.

Paja

Po očištění Grafitti už lak není v takové „kondici“.