Oslava rekordu v Částkovicích. Tamní letiště bude pětistým v seznamu letce Pruši

Pilot Jiří Pruša. Foto: Archiv Jiřího PrušiPilot Jiří Pruša. Foto: Archiv Jiřího Pruši

Na letišti v Částkovicích nedaleko Pelhřimova se ve středu dopoledne odehraje malá slavnost. Dojde zde k registraci českého rekordu v

Na letišti v Částkovicích nedaleko Pelhřimova se ve středu dopoledne odehraje malá slavnost. Dojde zde k registraci českého rekordu v počtu přistání na různých letištích světa. Agentura Dobrý den zapíše do podzimního vydání České knihy rekordů pilota Jiřího Prušu, pro kterého se Částkovice stanou pětistým letištěm, které se v jeho seznamu přistání objeví. Čísla 499 dosáhl v sobotu na letišti v Novém Městě nad Metují.

„Při jedné z přednášek pro piloty jsem z publika dostal dotaz, na kolika letištích jsem vlastně už přistál – a já to nevěděl. To mě přimělo k tomu, abych si na několik večerů sedl ke svému zápisníku letů a letiště spočítal. Došel jsem k číslu 400 prvopřistání. A když se mi při loňské expedici Rallye Aéropostale pilotka Air France nadšeně pochlubila, že přistála už na 230 letištích světa, uvědomil jsem si, že těch mých 400 je asi docela zajímavé číslo,“ objasňuje Pruša, co ho inspirovalo k pokoření pětistovky.

Rekordního počtu přistání na různých letištích světa dosáhl po necelých jedenácti letech motorového létání, všechna přistání má zaevidována ve svém zápisníku letů. Nejčastěji létá s Dynamicem WT-9 s registrací OK-LEX, ve vzdálenějších destinacích si letadlo půjčuje – obvykle Cessnu 172 nebo 182, dříve také Cirrus SR20 či Diamond DA40. Prušův seznam je velmi pestrý, zahrnuje letiště od těch nejmenších či nejkurióznějších až po ta největší.

Přistával například na letišti Barra, které je na pláži ve Skotsku v provozu jen při odlivu, Courchevel (altiport v Savojských Alpách) či Princess Juliana Airport v Karibiku, odkud pocházejí ikonická videa s B747 přistávajícím těsně nad pláží, letišti Wales v Beringově úžině a dalších. Při svých expedicích létal Pruša například na africkými pouštěmi, Niagarskými vodopády nebo New Yorkem. O svých dobrodružstvích hovořil v rozhovoru s deníkem Zdopravy.cz v prosinci.

Jiří Pruša (64)

Jeden z nejznámějších českých letců, fotograf a publicista, vydavatel časopisu Flying Revue. Expert v oblasti VFR (Visual flight rules) dálkových letů a letecké dopravy, někdejší viceprezident ČSA, autor řady knih. Od roku 1999 se věnuje podnikání, založil například jazykovou školu pro letecké dispečery z Ukrajiny a dalších zemí bývalého SSSR, vytvořil zastoupení rezervačního systému Galileo pro země střední a východní Evropy, byl hoteliérem ve Skotsku. Z podnikání financuje své letecko-fotografické expedice po celém světě.

Tagy Agentura Dobrý den Částkovice Jiří Pruša přistání rekord
10 komentářů