On-line žádost o nový řidičák nikdy nebyla jednodušší

On-line podání žádosti o řidičský průkaz.On-line podání žádosti o řidičský průkaz.

On-line žádost o nový řidičský průkaz nezabere více než pár minut.

Ministerstvo dopravy přichází s dalším digitálním zjednodušením on-line žádosti o výměnu řidičského průkazu. Nově už není potřeba pro odeslání žádosti na Portálu dopravy mít zřízenou datovou schránku. Stačí se pouze přihlásit do Portálu dopravy a v něm odeslat žádost o řidičský průkaz. Díky tomuto zjednodušení je elektronická žádost přístupná již téměř všem občanům, kteří si mohou ušetřit jednu cestu na úřad, čas i peníze.

Do Portálu dopravy se občané mohou přihlásit pomocí své bankovní identity, identity občana, mobilním klíčem eGovernmentu nebo pomocí eObčanky.

On-line žádost o nový řidičský průkaz nezabere více než pár minut a žadatel se nemusí bát, že v ní udělá nějakou chybu, je totiž kompletně předvyplněná, a to včetně nejnovější fotografie a podpisu. Na žadateli je pouze volba místa, na kterém si chce nový průkaz vyzvednout, popř. vyplnění kontaktních údajů pro zasílání notifikací, pokud už je nemá uložené v registru obyvatel. Pro doručení nového řidičského průkazu si může vybrat kterýkoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, jejich seznam najdete na webu Ministerstva dopravy.

„Naším dlouhodobým cílem je, aby všechny digitální nástroje pro občany byly co nejjednodušší a nejlépe dostupné. Jsem rád, že se nám podařilo odstranit povinnost mít pro podání žádosti datovou schránku fyzické osoby, což bylo pro mnoho lidí překážkou využívání Portálu dopravy. Celá žádost se tak ještě zjednoduší, zrychlí a žadateli bude stačit pár kliků,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Elektronicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tj. do 20 dní (bez poplatku), tak i ve lhůtě kratší, tj. do 5 pracovních dnů. Tento úkon je již zpoplatněn částkou 700 Kč, přičemž při elektronické žádosti  se tento poplatek platí až při vyzvednutí nového řidičského průkazu.

Kromě samotné žádosti o nový řidičský průkaz z důvodu vypršení platnosti, změny údajů, krádeže nebo ztráty si mohou zájemci vyřídit přes Portál dopravy další desítky služeb ze všech dopravních oblastí, registrem vozidel počínaje a prodloužením lodního osvědčení konče. Vyzkoušejte ho i Vy.

Více informací o on-line žádosti najdete na webu Ministerstva dopravy.

Tagy Ministerstvo dopravy žádost o řidičský průkaz online
7 komentářů