cargo

Olomoucký kraj musí znovu hledat autobusové dopravce, ÚOHS zrušil dvě soutěže

KIDSOK loni zahájil provoz autobusu pro Olomoucký kraj a jeho příspěvkové organizace. Foto: KIDSOKKIDSOK loni zahájil provoz autobusu pro Olomoucký kraj a jeho příspěvkové organizace. Foto: KIDSOK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se vložil do dalších zakázek na zajištění autobusové dopravy v krajích. Na návrh společnosti

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se vložil do dalších zakázek na zajištění autobusové dopravy v krajích. Na návrh společnosti ICOM Transport zrušil dvě zakázky v Olomouckém kraji na zajištění dopravy v části Prostějovska a Jesenicka. Kraj se chystá vypsat nové soutěže.

Zrušení obou zakázek vyplývá ze sbírky rozhodnutí na stránkách ÚOHS. Návrh podala pro oblast Jesenicka  i jihovýchodu Prostějovska společnost ČSAD Ústí nad Orlicí patřící do skupiny ICOM Transport. Kraj měl přitom stejné zadávací podmínky i v soutěžích na další oblasti, ty ale nikdo nenapadl a vítězové soutěží už dopravu provozují.

ÚOHS v rozhodnutí zrušení zakázky vysvětluje tím, že kraj nestanovil v zadávacích podmínky soutěže dostatečné informace o elektronickém odbavovacím systému, kterým musí být autobusy vybaveny. Kraj kromě zrušení soutěže ještě dostal za každou zakázku pokutu 30 tisíc korun na úhradu nákladů řízení.

ČSAD Ústí nad Orlicí v návrhu upozornilo, že kraj poskytuje k odbavovacímu systému málo informací. Kraj odpověděl, že je poskytne až vítězi soutěže. „Za dané situace dopravci nemohou adekvátně připravit a nacenit svoje nabídky, resp. podat porovnatelné nabídky. Na volbu technického řešení pro nabídky dopravců mají vliv také právě informace, které dle navrhovatele v zadávací dokumentaci chybí. Mezi možnými řešeními mohou být rozdíly v náročnosti, délce přípravy a ceně,“ uvedla firma v návrhu. ÚOHS se obrátil i na ČVUT kvůli znaleckému posudku, ten dal víceméně stěžující firmě za pravdu.

Tajemník hejtmana Vladimír Lichnovský uvedl, že kraj teď podniká nezbytné administrativní kroky, které jim ukládá v souladu se zrušením legislativa. „Pro tyto dvě oblasti jsou uzavřeny smlouvy v režimu přímého zadání s dobou platnosti do 31. 12. 2019. Po dobu trvání smlouvy se nic v dopravní obslužnosti nemění. Obě tyto oblasti budou muset projít opětovným výběrovým řízením na dopravce s dobou trvání smlouvy deseti let,“ řekl Lichnovský. Podle něj bude dokumentace v souladu se stanoviskem ÚOHS. Dopravu na Jesenicku zajišťuje Arriva, na Prostějovsku FTL.

Olomoucký kraj vysoutěžil na přelomu roku provoz ve většině oblastí na deset let. Většinu zakázek vyhrála Arriva.

Tagy Arriva ICOM Transport Olomoucký kraj soutěž na zajištění autobusové dopravy pro kraje ÚOHS Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
1 komentář