Autobusy

Olomoucký kraj musí znovu hledat autobusové dopravce, ÚOHS zrušil dvě soutěže

KIDSOK loni zahájil provoz autobusu pro Olomoucký kraj a jeho příspěvkové organizace. Foto: KIDSOK
KIDSOK loni zahájil provoz autobusu pro Olomoucký kraj a jeho příspěvkové organizace. Foto: KIDSOK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se vložil do dalších zakázek na zajištění autobusové dopravy v krajích. Na návrh společnosti ICOM Transport zrušil dvě zakázky v Olomouckém kraji na zajištění dopravy v části Prostějovska a Jesenicka. Kraj se chystá vypsat nové soutěže.

Zrušení obou zakázek vyplývá ze sbírky rozhodnutí na stránkách ÚOHS. Návrh podala pro oblast Jesenicka  i jihovýchodu Prostějovska společnost ČSAD Ústí nad Orlicí patřící do skupiny ICOM Transport. Kraj měl přitom stejné zadávací podmínky i v soutěžích na další oblasti, ty ale nikdo nenapadl a vítězové soutěží už dopravu provozují.

ÚOHS v rozhodnutí zrušení zakázky vysvětluje tím, že kraj nestanovil v zadávacích podmínky soutěže dostatečné informace o elektronickém odbavovacím systému, kterým musí být autobusy vybaveny. Kraj kromě zrušení soutěže ještě dostal za každou zakázku pokutu 30 tisíc korun na úhradu nákladů řízení.

ČSAD Ústí nad Orlicí v návrhu upozornilo, že kraj poskytuje k odbavovacímu systému málo informací. Kraj odpověděl, že je poskytne až vítězi soutěže. „Za dané situace dopravci nemohou adekvátně připravit a nacenit svoje nabídky, resp. podat porovnatelné nabídky. Na volbu technického řešení pro nabídky dopravců mají vliv také právě informace, které dle navrhovatele v zadávací dokumentaci chybí. Mezi možnými řešeními mohou být rozdíly v náročnosti, délce přípravy a ceně,“ uvedla firma v návrhu. ÚOHS se obrátil i na ČVUT kvůli znaleckému posudku, ten dal víceméně stěžující firmě za pravdu.

Tajemník hejtmana Vladimír Lichnovský uvedl, že kraj teď podniká nezbytné administrativní kroky, které jim ukládá v souladu se zrušením legislativa. „Pro tyto dvě oblasti jsou uzavřeny smlouvy v režimu přímého zadání s dobou platnosti do 31. 12. 2019. Po dobu trvání smlouvy se nic v dopravní obslužnosti nemění. Obě tyto oblasti budou muset projít opětovným výběrovým řízením na dopravce s dobou trvání smlouvy deseti let,“ řekl Lichnovský. Podle něj bude dokumentace v souladu se stanoviskem ÚOHS. Dopravu na Jesenicku zajišťuje Arriva, na Prostějovsku FTL.

Olomoucký kraj vysoutěžil na přelomu roku provoz ve většině oblastí na deset let. Většinu zakázek vyhrála Arriva.