egoe-plus
Automobily

Ojetiny podražily, zejména ty levnější. Ubylo aut z dovozu, firmy odkládají vyřazení služebních vozidel

Pobočka AAA Auto, ilustrační foto. Pramen: Aures Holdings
Pobočka AAA Auto, ilustrační foto. Pramen: Aures Holdings

Výkupní ceny ojetých vozidel vzrostly v posledních týdnech v tuzemských autobazarech až o čtvrtinu, tvrdí Asociace autobazarů APPAA. Podle největšího hráče na trhu AAA Auto šly nahoru hlavně ceny levnějších vozů v kategorii do 150 tisíc korun.

I když by se dal očekávat po postupném otevírání trhu spíše pokles cen kvůli menšímu zájmu, reálně se tak neděje. Podle APPAA za to může především propad v dovozu ojetin o 50 % a pokles kurzu koruny. Nejvýraznější růst výkupních cen proto zaznamenává především Škoda Fabia první i druhé generace a také Škoda Octavia combi II 1,9 TDi.

„Český zákazník prozatím s koupí automobilu s prodejní cenou nad 150 tisíc korun, především díky současné nejisté ekonomické situaci, vyčkává. Vozidel s cenou do 150 tisíc je proto na trhu aktuální nedostatek,“ řekl předseda Asociace autobazarů APPAA Petr Přikryl. „Zpomalil se přísun obchodovatelných ojetin a v současné době jsme proto ochotni za ně platit víc,“ řekl Filip Kučera z Auto ESA. Podle APPAA bude tento stav trvat déle, protože firmy budou prodlužovat provoz služebních aut z důvodu úspor. To snižuje nabídku na trhu.

Podle Karolíny Topolové, generální ředitelky a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO, ale růst není až tak velký. „Principiálně lze říci, že se nyní zejména za auta do 150 000 Kč platí více, ovšem nemůžeme potvrdit plošný nárůst o 25 %. Cítíme vyšší poptávku i po vozech až do cenové hladiny 400 000 Kč. Klientům také vycházíme vstříc až 20% bonusem za výměnu vozu na protiúčet,“ dodala.

Podle ní je v posledních týdnech patrný velký nárůst hlavně o velké rodinné vozy. „Letošní sezóna dovolených bude pro nás všechny velkou výzvou. Musíme změnit své návyky a rozumně zvážit rizika spojená s cestováním. Již nyní evidujeme v našich autocentrech zvýšený zájem o větší rodinné vozy. Zákazníci přiznávají, že z obav o své zdraví raději zainvestují do většího automobilu než do letenek. Protože letní dovolené se blíží a nové automobily jsou díky výpadkům ve výrobě nedostupné kvůli enormním čekacím lhůtám, zájem roste každým dnem,“ říká Topolová. Jako pozitivum uvádí i vývoj cen pohonných hmot, tedy levnější tankování. „Dovolená autem po česku tak bude z hlediska nákladů na ujetou vzdálenost levnější než v jiných letech,“ dodala Topolová.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

Auta se tolik netahají přes hranice a protože češi kupují hlavně ojetiny, tak logicky zdražují. Někomu se nechce nosit rouška, tak si raději koupí auto. Nicméně to vidím jen na chvilkovou záležitost. Auta se ze západní evropy zase budou tahat a nová budou levnější, protože na ně spousta lidí nebude mít peníze.

Bob

Myslím, že vláda brzy na starší auta uvalí nějaké ekologické daně a poplatky, chybí je peníze a tohle se nabízí. Pak se vlastnictví auta nesplňující EURO 6 hodně prodraží.

Whef

Řekl bych že na tom není tolik pravdy, tedy alespoň u skladových vozů budou spíš tlačit cenu dolů, aby to někdo kupoval. Dovozy možná budou horší, kvůli krizi, ale zas bude menší poptávka, tak budou muset zleňovat, aby to někdo koupil 🙂 V těch výše uvedených bazarech, bych si stejně už nikdy nic nekoupil, stačila jedna zkušnost a potvrdila mi to co už jsem si myslel dříve. 🙂 Menší bazary, né všechny a né „Monte Carlo“. jsou většinou lepší, naposled co jsem tam koupil auto, byla nejlepší koupě 🙂

Milan

„Nejvýraznější růst výkupních cen proto zaznamenává především Škoda Fabia první i druhé generace ….“
To se mi úplně nezdá. Nejnovější Fabie první generace jsou z roku 2007, jaký růst ceny u takového auta asi tak může být? Připadá mi, že se autobazary snaží nalákat hejly se starýma fábkama a vnutit jim nějakej jinej (dražší) střep.

Martin V.

Pokud to má být 25% zdražení, tak místo 40 tis. Kč zaplatíte 50 tisíc. Což není tak málo. Přepočítáno na „praktické jednotky“ to je při dnešní ceně benzínu 10 plných nádrží té Fabie. 🙂

Pavel

Na Slovensku v AAA dokonca vravia, že autá v cene 6000 € (~250000 Kč) dokonca zdražia tak, že budú drahšie ako nové.😄

Petr Nick

Na kirz € : 42CZK se snad v dohledné době nedostaneme..

Rossec

Tak jsem se dozvěděl o čem K.Topolová sní, když náhodou spí.

Papoušek 477.0

Myslíte, že ty sny má i vlhké?

Partneři


Czechtoll

pst
podcast