Odkládaná výměna mostu přes Jizeru v Semilech má nový termín, pěší se dočkají lávky

Most přes Jizeru v Semilech. Foto: Facebook.com / Lena MlejnkováMost přes Jizeru v Semilech. Foto: Facebook.com / Lena Mlejnková

Kraj slibuje, že i přes zpoždění bude nový most hotový ještě v letošním roce.

Liberecký kraj zahájí 27. května výměnu mostu přes Jizeru v Semilech. Stavba měla původně začít již v březnu, úřad ale nevydal potřebná povolení. O termínu zahájení prací informoval kraj v tiskové zprávě. „Začnou přípravné práce u přeložek inženýrských sítí, zejména plynu a vodovodu. Současně bude na mostě zřízen koridor pro pěší a most se začne odstrojovat a připravovat na demolici,“ uvedl mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Hlavní práce pak budou zahájeny 3. června 2024, kdy se začne pracovat i v korytě Jizery. Začne budování lávky pro pěší. Vznikne mezi prodejnou Penny v ulici Tyršova a prodejnou Lidl. Po jejím osazení začne demolice samotného mostu. Hotovo by mělo být ještě letos.

Důvodem posunu termínu je rozhodnutí odboru životního prostředí Krajského úřadu Libereckého kraje, který zakázal vstup do koryta Jizery v době od 1. března do 30. června. Důvodem je ochrana vranky obecné, malé rybky pstruhového pásma evropských vod, která většinu života tráví pod kameny.

Úřad rozhodnutí vydal už dříve, ale zhotovitel stavby, společnost Eurovia CS, podle kraje včas nereagoval a nevzal ho na vědomí. Kraji se podařilo ještě dojednat s úředníky dosáhnout zkrácení termínu zákazu vstupu do Jizery o měsíc. Vranka je chráněná, Jizera je v tomto ohledu v Semilech evropsky významnou lokalitou.

Eurovia CS získala zakázku na nový most za 61,4 milionu korun bez DPH, vybrat dodavatele se podařilo na druhý pokus. Důvodem výměny mostu na silnici II/289 je jeho špatný stav. Nový most bude i širší pro chodce. Mezi chodníkem a silnicí bude nově zábradlí. Investorem demolice a výstavby nového mostu je Liberecký kraj. Semily investují do výstavby chodníků, osvětlení a schodišť tak, aby chodci mohli po mostě přecházet co nejbezpečněji. Kraj slibuje, že i přes zpoždění bude stavba letos hotová. Během opravy povede objízdná trasa přes most v Jatecké ulici.

Tagy Eurovia CS Liberecký kraj Semily
3 komentáře